Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » Fegyvere specializálódott...

Fegyvere specializálódott harcművészet közöl melyikre mi a jellemző?

Figyelt kérdés

Aki TÉNYLEGESEN kipróbálta írna róluk véleményt? Leírná az előnyét és a hátrányát? A saját tapasztalataitokat! Kérem olyan írjon aki ténylegesen kipróbálta legalább az egyiket!


Ezekről halottam:

iado, kendo, HEMA, káli(/eszkrima/arnis), Viking edzés (a fb-n láttam olyasmi mint a HEMA), kenjutsu, canne de combat


Önvédelmi szempontból így azt mondanám, hogy gondolom a káli jöhet igazán szóba a mai világban. De nem ez az elsődleges célom. Ha még tudtok stílusokat írhatok, esetleg megköszönöm, ha jó minőségű iskolákat is ajánlanátok.



2020. szept. 29. 22:19
 1/8 anonim ***** válasza:
54%

Mivel szerintem itt nincs senki ilyen, csak fotelharcosok gyülekezete, így ezt a videót ajánlom neked: [link]


Ugyan nem kell minden szavát tényként kezelni, de jól bemutatja az általa felsorolt stílusokat és, hogy mikre mi jellemző.


Én amúgy HEMA-t fogok tanulni majd, még nem csinálom, csak 1 edzésen voltam, de az igaz rá, amit a videóban a srác elmond. Úgyhogy azt bátran tudom ajánlani.

2020. szept. 30. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
91%

Ahogy előttem írták itt nem nagyon lesz olyan az oldalon, aki tanulta volna őket. Én is csak utánuk olvastam némelyiknek így tudok csak véleményt mondani.


Igen, önvédelem szempontjából tényleg Kali/Escrima jöhet szóba leginkább. Késsel is tanulsz harcolni, ellene is, meg van marokbot is, az is jó lehet önvédelemre.


Iado:

Inkább csak formagyakorlatoznak, akkor válaszd, ha ez érdekel téged. Harcra annyira nem nagyon szoktak már hangsúlyt fektetni.


Kendo:

Elég drága sport, mivel drága a felszerelés hozzá. Elsőnek úgy tűnik, mintha megtanulnál Wakizashival harcolni, de csak a Shinaival fogsz tanulni. A shinai meg teljesen más világ, mint egy tényleges kard. Más a fogása, vágáshoz se tanulod meg a szögek tartását, stb. Inkább botharchoz hasonlít inkább.


Kenjutsu:

Hasonló a helyzet, mint az Iadoval. Rendesen gyakorolni úgyse fogjátok tudni, emiatt úgyis a formagyakorlatokon lesz a hangsúly.


HEMA:

Európai középkori fegyvervívásokról fent maradt könyvekből oktatnak. Tényleges fegyverekkel még ők a leggyakorlatiasabbak. Nem hiszem, hogy vannak formagyakorlatok benne, mivel nem is tudok róla, hogy azokban a könyvekben, amik fent maradtak és abból oktatnak, hogy lett volna benne. Leginkább őket választanám azok közül amikről írtam.


Meg még az Eskrima/Kali amire azt mondom még, hogy gondold át. Kendonál ahogy írtam nagyon drága sport, ha nincs egyesületed, ami biztosítaná a felszerelést marha sokba kerül.

2020. szept. 30. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2020. szept. 30. 11:35
 4/8 anonim ***** válasza:
83%

Én kenjutsuzok, kendoztam és HEMA - t is kipróbáltam. Kb. 8 éve vagyok benne a témában. Erről a háromról mondom el a tapasztalatom. Előszöris leszögezem, hogy önvédelemre nem fegyveres küzdősportot kéne tanulnod. Én azért csinálom, mert szeretem, soha nem volt célom, hogy egy utcai helyzetben használni tudjam, amit tanulok.


Kendo: Ezzel kezdtem. Nagyon kemény sport. Testileg és lelkileg is. Volt olyan, hogy hetekig nem tudtam egy lábra állni, úgy tönkre vágtam a térdem. A talpad sokszor vérzik, a kezedről lejön a bőr, a csuklód és a csípőd lila foltos lesz, a gyors mozdulatok és a bogu (páncél) kombinációja próbára teszi az állóképességed, a túlhevülés, légszomj hamar beáll. Sokan hánytak edzésen. Ha növelni akarod a kardiód és az edzettséged, akkor a te sportod. Emberformáló értéke van. Viszont csak sport. Harcértéke nem sok van. Egy valódi kardot nem lehet úgy mozgatni, mint egy shinait, a kendos teknikák nagy része nem működne vele. Nagyon sok szabály van, és csak 4 célpontot lehet támadni. Védekezni emiatt nem is nagyon kell, elég ha te viszed be előbb a találatot, emiatt valós helyzetben elég szuicid lenne. Mondhatni kamikaze harcmodor. A hangsúly a kendoban a mentális és testi fejlesztésen van.


HEMA: Pár edzésen voltam. Teljesen legitim harcművészet. Hiszen eredeti forrásból van. Azokból az időkből, amikor ezen az emberek élete múlott. Az ilyen mesterek elsőkézből írták le a tudást. Fiore de Liberi például ötször küzdött az életéért, ezt is megemlíti a kódexében. A HEMA - val fizikai téren van baj. Sok helyen a gyakorlók nem elég edzettek fizikálisan, mert túl sokat koncentrálnak a teknikákra. Holott akik ezeket eredetileg használták, fizikailag is a toppon voltak. Ahhoz, hogy megtanulhassuk a teknikáikat úgy, ahogy ők azt tanítani akarták, ahhoz testileg is fel kell érnünk hozzájuk. Sokan nem veszik ezt elég komolyan. Én a jövőben folytatni szeretném, ha lesz rá időm.


Kenjutsu: Jelenleg ezt űzöm. Annak is egy kevert változatát, a shinkendot. A shinkendo külömböző régi iskolákból építkezik és gyakorlatias tanuláson alapszik. Nincs pontra menő küzdelem, viszont lassan egyre növelik a gyakorlási intenzitást. Az elején minden teknikát lassan, lebontva gyakorolnak, utána ugyanúgy lassan, de folyamatosan, majd hozzáadjuk a gyorsaságot, végül pedig az erőt. Utána meg bevezetünk olyan gyakorlatokat is, amikben improvizálni kell, teljes sebességnél és erőnél. Ezzel a lépcsőzetes tanulással ez biztonságosan elérhető. Tehát drilling elven gyakorlunk. Olyan alapokat mint a távolság, a ritmus, a stabilitás szintén tanulunk. Öt részből épül fel a gyakorlás: tesztvágás anyagra, páros gyakorlás, szóló gyakorlás, formagyakorlatok és kardhúzás teknikák. Hátránya, hogy nincs versenyhelyzet. Hozzáteszem, hogy elég szabadelvű harcművészet, tehát nálunk volt már olyan, hogy behoztak védőfelszerelést és vívni kellett, de ez alapvetően nem része a harcművészetnek. Továbbá Dojon kívül össze lehet jönni szabad vívásra (ha megvan hozzá a kellő kontrol).


Ez az én tapasztalatom ezekről.

2020. szept. 30. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
#4 köszönöm a hosszas választ!
2020. szept. 30. 20:48
 6/8 A kérdező kommentje:

A HEMA tűnik a legszimpatikusabb eddig a felsoroltak közül. Bár gondolom az sem egy olcsó mulatság lesz majd, ha nem biztosítanak ott felszerelést. Talán apránként beszerezgetem őket. Jövőre fogom tudni elkezdeni őket, addig folytatom a judot, meg olvasok még könyveket a témáról.


Még egyszer köszönöm a normálisa hangnemet és a válaszokat! Mentek a lájkok mindenkinek! :)

2020. okt. 1. 10:50
 7/8 anonim ***** válasza:

Tudom ajánlani az Iai-jutsu-t.

Önvédelemre nem jó,sok másra igen.

Keiko Harc és Mozgásművészeti Akadémia weboldalon megtalálod.

Én azt gyakorlom,de oktatnak más stílust is ,ami Japán kardvívás.

2020. okt. 2. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
6. A HEMA - soknál párnázott karddal vívnak a kezdők, védőfelszerelés nélkül. Lesz időd összegyűjteni a védőfelszerelésre, mert arra úgyis csak később lesz szükséged.
2020. okt. 2. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!