Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » Milyen vastag biciklikülsőt...

Milyen vastag biciklikülsőt ajánlotok városban tekerésre, télre?

Figyelt kérdés
Kolozsváron élek, az aszfalt általában tiszta, legfeljebb sózott. A járda kissé havas, ott már lehetnek csúszósabb részek. Most egy 37 milliméter széles, amolyan mindenes gumi van rajta, egy 45 milliméteresben gondolkodom. Az túl vékony vagy túl vastag? És a recéssége mennyire fontos? Úgy értem, nem szükséges túl recés legyen városban, igaz? Köszönöm!

#bicikli #külső #biciklikülső
2020. jan. 3. 14:31
1 2
 1/13 TR75 ***** válasza:

[link]

Van sima változata is.

Az a lényeg, hogy minél szélesebb legyen (a 45-ös jónak tűnik, de ha fér még szélesebb, az még jobb), a mintázata pedig legyen minél mélyebb, és viszonylag ritkásabb (hogy menet közben a beragadt havat kiszórja a mintázatból).

Nekem a 136 tüskés Gripper Ice volt fenn tavaly (az idei télen még nem tettem fel). Száraz időben elég nagy hangú, és érezhetően visszafogja a bringát (ilyenkor a megengedett maximumra kell felpumpálni, hogy ne érjenek le a tüskék), jeges-havas időben alacsonyabb nyomáson érdemes hagyni, hogy a tüskék leérjenek. Szerintem mifelénk a 272 tüskés változat fölösleges. Skandináviában vagy az Alpokban nyilván jó szolgálatot tehet.

Tükörjégen meg-megcsúszik, de a tüskék segítenek megfogni, hóban pedig stabil, nincs jobbra-balra szitálás és esés-kelés (fél méteres vagy nagyobb hóban meg már inkább fatbike a nyerő :-D )

Amúgy hóban monti külső is megteszi, 45-ös vagy vastagabb. A lényeg a mintázat.

2020. jan. 3. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm! És még egy kérdés: 44 vagy 47 milliméteres között vacillálok. SCHWALBE Smart Samot vennék, ez elég jó mindenes kerék, túrázásra, terepen is – annyira meg nincs a városban hó meg jég, hogy szögeset szerezzek be, az amúgy is kétszer annyiba kerül. Szóval egy 47 milliméteressel például egy dombon nagyon nehéz felmenni?
2020. jan. 4. 14:30
 3/13 TR75 ***** válasza:

Hát ez tőled függ :-)

Ha jobb kondiban vagy, akkor nem, ha rosszabban, akkor nehezebb.

A Smart Sam futófelülete, ahogy elnézem, úgy van kialakítva, hogy viszonylag könnyebb legyen hajtani a bicajt (persze ez nagyon függ a nyomástól). Nyilván van különbség a 44 és a 47 mm-es között, de szerintem hobbi szinten annyira nem számottevő. Ha sokat mész aszfalton vele, inkább a keskenyebbet ajánlanám.

És persze az sem mindegy, hogy befér-e a villába.

2020. jan. 4. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm! És egy 47 milliméteres külsőbe inkább 27-47 vagy 47-60 milliméteres belsőt érdemes venni?
2020. jan. 4. 16:24
 5/13 TR75 ***** válasza:

Hát ez jó kérdés. Elvileg mindegy, gyakorlatilag pedig azt érdemes megfontolnod, hogy a kisebb nagyobbat tágul, ha felpumpálod (tehát jobban feszül és emiatt talán könnyeben kap defektet), a nagyobb pedig leeresztve (tehát pl. szereléskor) jobban "gyűrődik", emiatt könnyebben becsípődik, amikor szereled.

Hát én nem tudom, melyiket választanám. Szerintem kérdezz meg egy szerelőt.

2020. jan. 4. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Végül egy Schwalbe Winter K-Guard 42-622-eset fogok beszerezni. Óriási különbség nincs a Smart Samhoz képest, és ezzel tényleg megoldom télre a gondjaimat. Bár alapvetően tiszták az utak Kolozsváron, a járdákon gyakran van letaposott hó, s a közút szélén is néha odafagy a víz, ahol épp nem éri ugye a só, vagy nincs letakarítva, autók által letaposva. Nagy nyomásnál a szegek is kevesebb funkciót kapnak, kevésbé zavarnak be a közlekedésbe aszfalton, picit zajosak, de vállalható kompromisszum télen, amikor kissé jeges, ónos lehet az út, és nem is látom. Ennek 132 tüskéje van, az tökéletes lesz szerintem :)
2020. jan. 4. 22:27
 7/13 A kérdező kommentje:
*az óriási különbséget az árukra mondtam, a Smart Sam 12 ezer lett volna szettben, ez meg 22, azt a tízest szívesen bevállalom az extra nyugalomért, mivel egész télen tekerni fogok.
2020. jan. 4. 22:29
 8/13 A kérdező kommentje:
Még egy kérdésem volna! Egy 35 milliméteres Marathon Winter lesz stabilabb a havas-jeges úton (208 szöggel), vagy egy 42 milliméteres sima Winter 120 szeggel?
2020. jan. 5. 14:56
 9/13 A kérdező kommentje:
A Marathon Winter alapból drágább, profibb cucc, extrémebb terepre, de hozzá tudok jutni egy párhoz kb. 10 ezer forintért, míg a sima Winter a duplája volna. (A Marathont egy jófogásszerű oldalról intézem, újak, csak 35 milliméteresek.) De gondolom, hogy ez is megállja a helyét ennyi tüskével, s talán picit gyorsabb is lesz. Mit gondolsz?
2020. jan. 5. 14:57
 10/13 TR75 ***** válasza:

Szerintem 208 szög fölösleges. Ha nem konkrétan havas-jeges az egész tél (és a késő ősz-kora tavasz), akkor fölöslegesen fog kopni a középső sor szög.

A 120-as változatnak az az előnye, hogy ha keményre fújod a gumit, nem érnek le a szögek, nem fog kopni (azért ez nem teljesen igaz, mert kanyarban szükségszerűen bedöntöd a bicajt, és így mégis le-leérnek a tüskék), tehát enyhébb időben, vagy amikor nincs jég és hó, akkor maximumra fújva nagyjából sima mtb gumiként használhatod. Ha jön a jég és a hó, akkor lejjebb veszed a nyomást, és így leérnek a szögek.

Én is ezért vettem meg inkább a kevesebb szöggel gyártott gumit. De én az Alföldön lakom :-)

Azt viszont nem tudom, a két változat ezért létezik-e, a Mitas Gripper Ice-nál ez a különbség. A kevesebb szöges inkább téli városi közlekedés, a több szöggel gyártott meg a tényleg megszállottaké, meg olyanoké, akik azokon a területeken élnek, ahol komoly a tél.

Másrészt viszont ha olcsóbban jutsz a komolyabb gumihoz, akkor lehet, hogy nem rossz vétel (ha a szögek elkopnak, de a gumi amúgy használható, akkor elmegy majd sima gumiként is).

Ahogy én elnézem, a Mitas inkább mtb, a Schwalbe meg talán inkább városi-trekking gumi.

2020. jan. 5. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!