Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » Ha jelenleg hosszabb (30-60...

Ha jelenleg hosszabb (30-60 km-es) távon 15-17 km/h sebességgel bírok tekerni (tehát az átlagsebesség ennél még alacsonyabb), akkor van esélyem az Ironman féltávjára?

Figyelt kérdés

Jelenleg a futás a fókuszom, futóedzőm van, közlekedésként bringázgatok, néha kerülőt teszek.

Heti 1-2-szer úszom is.

Kb. 1 év múlva keresnél triatlonedzőt, lehetőségeket.

De egyáltalán megéri?

Tisztában vagyok vele, hogy a duplájára kellene gyorsulnom, plusz hosszabb táv plusz előtte úszás, utána egy félmaraton lefutása....


Nő vagyok, kb középkorú, gyerekkoromban nem volt sport, huszas éveimben némi.


Futásban is lassú vagyok, kb 7 p/km a könnyű futás, 6:30 már tempós, úszásban kb. 2:50-2:55/100 méter megy hosszabb távon gyorsban. Bár most a kategóriának megfelelően a bicaj része érdekel főleg.



A "behajolós" bicajozást meg lehet szokni? Nagyon rossz az egyensúlyérzékem.


2023. jún. 6. 21:34
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Én ugyanígy kezdtem, 15-16-os átlagokkal mentem 20-30 km-t. Most 100 km-t megyek 28-as átlaggal. Eltelt 4 év és 40.000 km. De én nem edzettem, csak mentem, ahogy épp időm és kedvem volt. Ha van edződ, edzésterved, sokkal hamarabb is el lehet érni a megfelelő szintet.

A kerékpár versenyzést ne az Ironmannal kezd, hanem menj el környékbeli amatőr versenyekre. A kerékpár versenyzésnek is vannak olyan trükkjei (bolyozás, jelzések, stb), amit meg kell tanulni.

2023. jún. 7. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Ez jól hangzik!



Az Ironman féltáv is évek és úgyis kellenek közben kisebb célok. :)

2023. jún. 7. 08:48
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Milyen kerékpárt használsz?
2023. jún. 7. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Egyelőre egy crosst. A márkája is Kross. 😆


Nyilván kell majd országúti, HA elszánom magam.

2023. jún. 7. 09:31
 5/12 anonim ***** válasza:

A 15-17-es tempo síkon nagyon kevés, de pár hónap alatt felfejleszthető.

Ha már tudsz menni 25-tel, akkor érdemes venned egy outi vagy gravel bringát. Ezeknél már a légellenállás miatt gyorsulni fogsz 2-3 km/h-t.

Mindent meg lehet szokni, de kicsit nyújtani kell a hátat és erősíteni is. Ez megtörténik, hogy egy normális bringát használsz, de a lényeg, hogy idő kell.

2023. jún. 7. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Hónapok? Nem évek?

Erősíteni igyekszem.


Az biztató, hogy egész jó a pulzusom 17-18-nál, olyan 120 körüli. Korábban valamennyivel magasabb volt.

2023. jún. 7. 19:19
 7/12 anonim ***** válasza:

Nem évek. 30-60 km bringán nem sok.

Lehet, hogy még alacsony is a 120-as pulzus...

De ismerni kellene a nyugalmid és a maxod.

2023. jún. 9. 02:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Hát pedig a combjaimnak érzésre nem sok az...


183 a max amúgy. De futásnál.

Bicajon 150-nél már kész vagyok.

2023. jún. 9. 07:39
 9/12 anonim ***** válasza:

Bicajon tényleg más a pulzus (úgy érzésre), mint futásnál.


Futva 170 felett 3/4 órát is elketyegek, ezzel tartom a 6 perc/km körüli (tehát egyáltalán nem gyors) tempómat (igaz, 100 kiló vagyok).


Bicajon 130-135 körüli pulzussal haladok 25 km körüli tempóval (jó szélben, sík és jó minőségű úton), ha ezt 30 fölé akarom nyomni, akkor 160 környékére felmegy a pulzusom, de az max. pár perc és teljesen elnehezül a lábam.


Talán a kerékpár lokálisabban terheli az izmokat, nyilván erősebben veszi igénybe a lábakat, míg a futásnál a karok munkája, a törzs megtartása miatt több minden van bekapcsolva. Lám, a magasabb pulzussal is csak egy elég lájtos tempót tudok magamból kipréselni, viszont azt sokáig fenn tudom tartani - valószínűleg a steady state állapot, amikor a keletkező tejsavat a nem terhelt izmok is bontják és energiát adnak (100 kilós testen pedig sok ilyen van) ezen a szinten áll be.


Kerékpáron viszont lokálisan annyi tejsav keletkezik a lábban, hogy a keringésed nem tudja szétszórni, elszállítani a szervezetedben, hogy az kevésbé terhelt izmok is be tudjanak szállni a bontásba, így az energiatermelésbe. Futásnál mindenfelé keletkezik tejsav, logisztikailag könnyebb a szervezetnek, nincsenek akkora szállítási távolságok.


Mivel triatlonra készülsz, ezért valószínűleg a keringésed, a mikrokapillarizációd (az izmok erekkel való átszövése), nem csak a lábadban fog javulni, ami javítja majd a lokálisan termelt tejsav "szétterítését" is, tehát én arra számítok, hogy idővel kerékpáron is magasabb pulzust tudsz majd fenntartani.


Kíváncsi vagyok, hogy a triatlonedződ mit fog ehhez a gondolatmenethez szólni, esetleg majd megírhatnád! :)

2023. jún. 9. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

#9!


Egyszerűbb ez! :)

Amiben nem vagy edzett, abban szalad fel a pulzusod.

Nekem bringán legalacsonyabb a maxom, mert leginkább tekerek. Ebben vagyok a leghatékonyabb.


#8!


Minden sportban más a max., de ha 183 maxod futásnál, akkor a 120-as tényleg alacsony lesz tekerésnél.

2023. jún. 9. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!