Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » MTB kerékpáron mit, és hogyan...

MTB kerékpáron mit, és hogyan kell karbantartani?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Ebben az évben elég sokat saraztam, hogy ne menjen tönkre idő előtt semmilyen alkatrész sem, ezért előbb leírom én mit milyen gyakran szoktam megcsinálni, ezután pedig várom a kiegészítést. A teleszkópom SR XCM, nincs túl jó tömítése, ezért 5-10 óránként a perselyeket újrazsírozom, és a becsúszókat letörlöm, a felsőrészt nem szoktam megbontani. A kerékagyak kónuszosak, 50-100 óránként zsírozom. A monoblokk négyszögtengelyes, ezt nem szoktam tisztítani, 2 ezer forint egy zsír új. A pedálok kónuszosak, 100-150 óránként zsírzom. A kormánycsapágy is kónuszos, kb. 200 óránként zsírzom.


Most jönnek azok a részek, amiket szerintem nem kell, vagy nem tudok róla hogyan is kellene karbantartani.

A fékváltóval nem csinálok semmit sem, az első váltóval, és a hátsóváltóval sem, a tárcsafékekkel szintén nem csinálok semmit sem. Lehet kihagytam néhány dolgot, ha igen, javítsatok ki. A kerekeket pedig időnként centírozom, meghúzom a küllőket.


Ennyiben kimerül nálam a karbantartás, a teleszkóp felsőrészét egyszer szedtem szét, nem volt semmi baja, ide szerintem alig jut kosz, és a bicajom egyébként sem magas páratartalmú levegőben tárolom.


2017. febr. 10. 18:22
 1/3 A kérdező kommentje:

Azt még kihagytam, hogy a láncot is letisztítom fogkefével, ha már látom, hogy nagyon koszos.

A gumim ne saraz, elég jó az öntisztulása, de a saras vizet sajnos felhányja. A vázat, kerekeket, egyéb részeket nem szoktam letakarítani, ezeket csak fölösleges esztétikai dolognak tartom.

2017. febr. 10. 18:25
 2/3 anonim ***** válasza:

Kajak ott figyel a kettészelt tehénlepény is a vázon? Hát az csak esztétika.. jóvanazúgy? :D Jobb a váznak, ha tisztán van tartva!

Ha nagyon saras, bemész autómosóba, szigorúan min. 1-1,5 méterről lecsapatod 50Ft-ból vagy kiteszed 10 percre esőben.

Minden alkalom után le kell törölni a sarat a becsúszókról, a finom por a legjobb karcoló ezért rongy helyett folyó vízzel szoktam!

A teljes hajtást meg kell tisztítani, hiába tiszta a lánc, ha a váltógörgőkön vagy a hajtókarnál a fekete dzsuva hegyekben áll.. olajat a lánc görgőire kell csak tenni, a többi porfogó!

500-1000 után agyat kell zsírozni, csapágyakat ellenőrizni. Minden kattogás, recsegés okát azonnal ki kell deríteni, akkor még olcsón megúszod!

A négyszögesek szeretnek idővel lelazulni, indulás előtt mozgasd meg!

Zsírozni évente 2x-3x szoktam vagy egy istenes dagonya után.

A hidraulikus tárcsafékekben 1-2 évente olajat kell cserélni, ha extrémen használod 2x is! Elforr az olaj, nem lesz hatékony levegősen! A féktárcsák mindig legyenek tiszták. Féktisztítóval lehet tárcsát mosni, de tilos a fékbetétre kerülnie!!! Fékpofát évente akár 4x is kell cserélni, ha úgy használod. Ellenőrizd 3 havonta vagy mikor füstöl! :D

A bovdenek nyúlnak, a váltók ezért néha nem pontosak, ilyenkor utána kell állítani! 3-5 évente cseréltesd ki! Ahol koszos, ott töröld le! Ha foszlik, azonnal csere és ne a legolcsóbbra, az rozsdásodik hamar!

A teleszkópokat évente teljesen fémtisztára ki kell pucolni, újrakenni, olajozni, szükség lehet o-gyűrű és szimering cserére is! Ha mindig dagonyázol, akkor gyakrabban! Min. az olaj legyen benne cserélve 3-4 havonta, ha mindig sarazol!

2017. febr. 12. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

2.: Köszönöm a válaszodat!

A kosz miért árt a váznak? Mondjuk a szar, az marja a festéket, de a sima sár az milyen kárt okoz? Nem inkább az állandó tisztítás karcolja a vázat.

A teljes hajtást szoktam tisztítani, a fogaskerekekkel együtt, a lánc olajozásos dolgot is tudom. A négyszöges hajtás recsegni szokott, ha koszos, a hajtókart pedig szoktam érezni, ha kilazult. Féktisztítóm is van, váltókat is tudom állítani, tehát akkor ennyi az egész?

Nem nagy képűségből írom, vagy csesztetésből, de ezeket eddig is tudtam. Azért tettem fel a kérdést, hogy hátha tud valaki újat mondani, ezenkívül hasznos amit leírtál :)

2017. febr. 12. 19:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!