Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » Mi baja a biciklinek, ha...

Mi baja a biciklinek, ha tolva magától megy körbe a pedál? (és nem fixi)

Figyelt kérdés

Szóval rég használtam a biciklit, most kitoltam a tárolóból és mintha egy kísértet ülne rajta és tekerné miközben tolom. :) Már mentem is vele pár km-t, és jelentősen nenm változik, továbbra is ha leszállok és tolom, akkor megy a pedál körbe. (Mármint hogy nem csak a pedál, hanem az az egész tartó cucc, amin a pedál van és nem tudom a szakszerű nevét, de gondolom érthető.)


Emlékeim szerint normál esetben nem kéne forognia, ha az ember nem tekeri....


Hogyan orvosolható? Ha ez van, már nagy a baj, vagy némi tisztítás és kenés segíthet neki? Vagy drágább javítást/alkatrész cserét igényel? S ha igen mit?


Egyébként nem gagyi bringa, Merida matts tsf900.


Úgy 7000 km van benne az évek alatt, eléggé tisztán volt tarva, gyakran lepucoltam magamnak, viszont szakszervízben még nem volt.


Hát most elvinném, viszont előtte érdeklődöm itt, hogy milyen költséget jelenthet ennek a hibajelenségnek az orvoslása. (Az általános karbantartási árakat nagyjából megnéztem, csak speciálisan ez érdekelne.)



Köszi!



2019. márc. 11. 12:03
 1/6 szlory ***** válasza:
A hátsó kerekednek van egy "kazettateste", amiben a szabadonfutó rész található. Ez reteszel és zár, amikor a pedálod a lánc segítségével megforgatja előre - és nyit, amikor a lánckeréksor hátul forog, de meg a pedált (és láncot) nyugalomban tartod. Ez besült, beragadt. Álltában tud ilyet, ez a jobbik. Bár a pucolása szakszerűen nem egyszerű (pontosabban a pucolás utáni újrakenés nem az), de nem lehetetlen és muszáj lesz megtenned. Szerintem pár ezrest dob rajta, igazából munkadíj, nem lesz alkatrészcsere - az általad leírtak alapján.
2019. márc. 11. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Wadmalac ***** válasza:

Igazán csak akkor gáz, ha a pedált egy helyben fogva belógatja a lánc felső szabad szálát. Valamennyit minden szabadonfutó visszafog, a singlespeedem is visszahajtja a pedált, ha pedig hátul nagy lánckeréken van a lánc, néha a monti meg az országúti is.


Ha sima gurulás közben nem tekersz vagy álló bringánál hátrafelé tekered a pedált és belóg a lánc fölül, az már kóros szorulás, akkor tényleg ki kell takarítani és újrakenni a szabadonfutót.

2019. márc. 11. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Hát nem értem teljesen amit írtatok, de még agyalok rajta. Mindenesetre akkor úgy látom megnyugodhatok, hogy nem kell valami méregdrága cuccot lecserélni a bringán és elég ha egy szaki foglalkozik vele a munkadíjáért...



Hát ezt a "belóg a lánc felül" dolgot nem értem igazán. Na egyébként amikor használom, tehát felszállok és tekerek vele, akkor semmit nem veszek észre, akkor nincs probléma. Egyedül annyit érzek tekeréskor, hogy már nem olyan hogyismondjam… szóval ha állásból elindulok vagy épp "sprintelnék" egy szakaszon, akkor nem tudok olyan gyorsan felgyorsulni, mint mikor vadonatúj volt a bicikli. Komolyan, újonnan pillanatok alatt felgyorsultam még a régi vastag montis gumival 42 km/órára.... Most ezt már nem tudom megcsinálni vele, és ez nem csak azért van mert mondjuk eltunyultam idővel, hanem úgy lazult az egész bringa...., ha értitek. :)

Ez gondolom nincs összefüggésben a pedál önforgásával, csak írtam.

2019. márc. 14. 09:32
 4/6 Wadmalac ***** válasza:

"Hát ezt a "belóg a lánc felül" dolgot nem értem igazán."


Ha a szabadonfutó szorul, úgy istenesen, akkor viszi tovább a láncot akkor is, ha nem tekersz. Vagyis húzza alsó szálát tovább, mivel a hajtókar nem forog, felül "felgyűlik" a lánc, belóg, alul meg a váltó láncfeszítője feszül be, hogy engedni tudjon több láncot, a kanál előre hajlik.


Egy normális mértékű szorulás mindig van, de ha csak annyi, amennyi elmegy, akkor ilyenkor nem lóg be a lánc felül, csak akkor képes előre hajtani a pedált, ha az szabadon van. Egy jó monoblokk esetén a középcsapágy súrlódása is minimális, egy tök jó szabadonfutó is tudja visszahajtani a pedált.

2019. márc. 14. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 szlory ***** válasza:
fene tudja, azért valahol az igényesség is minimum annyi, hogy ha eddig nem csinálja, most meg kezd ragadni, akkor bizony helyrehozom. egyet kifelejtettem: mivel írták, hogy régen volt használva, érdemes mondjuk egy 100km-rel később megnézni, hogy hátha csak beszáradt a zsír és "feltöri" a használat. nekem mondjuk már ez is felkiáltójel, de másokénál elfogadom ha másképp gondolják
2019. márc. 18. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Wadmalac ***** válasza:

Ha a jelenség régen nem volt, akkor tényleg szorulás.

Nekem spec az SS meg az országúti pacin is erősebb a racsnirugó, mint a középcsapágy súrlódása, mindkettő visszahajt, viszont simán tudom állványban akár egy ujjal pörgetni hátrafelé a pedált, nulla lánclógással.

2019. márc. 19. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!