Kezdőoldal » Sport, mozgás » Testépítés » Így fokozódhat egy izom...

Így fokozódhat egy izom erőkifejtése?

Figyelt kérdés

Ugye kétféle koordináció van agy-izom között, intra-és intermuszkuláris.

Ha egy izolációs gyakorlatot csinálok pl. mellizomra tárogatok, akkor egy adott súlyt tudok maximálisan megmozgatni. (itt nem érvényesül még annyira az intermuszkuláris koordináció) Ha nem tárogatást csinálok, hanem váltok fekvenyomásra, akkor már sokkal jobban érvényesül az intermuszkuláris koordináció.

Most a kérdésem az lenne, hogy fejthet-e ki nagyobb erőt egy adott izom intramuszkulárisan (jelen esetben mellizom fekvenyomás közben), ha több izom is segíti a mozdulat végrehajtását.

pl. max tárogatásom 25kg, fekvenyomás 120kg (most csak mondtam valamit). Nyilván 120kg jóval nagyobb súly, szóval adhat ez nagyobb terhelést az idegrendszernek? Én azt mondanám jelenlegi tudásommal, hogy nem. Egy az, hogy jóval kisebb a mellizomra ható erőkar + bekapcsolódott a tricepsz a mozgásba.

Tehát ez a plusz teher amit több segédizommal, lerövidült erőkarral meg tudok mozgatni, az adhat-e nagyobb edzésingert egy adott izomnak (mellizomnak, közvetetten idegrendszernek) egy izolációs, ugyan olyan mozgáspályájú gyakorlattal szemben? (gondolok itt a tárogatásra)

Erre mondanám én, hogy nem, mert az idegrendszer nem tudja, hogy én most 120 vagy 160kg-t mozgatok meg, csak közvetetten az izmot ért terhelés van hatással rá.

Elég bonyolult a kérdésem, nem tudom át tudtam-e adni rendesen.

Azt se tudom, hogy erre van-e válasz. Azért érdekel, mert akkor úgy választanám meg sportágspecifikusan a gyakorlataimat, hogy maximálisan tudjam fejleszteni az izmaim.



2021. jún. 20. 01:49
 1/3 MadSeal ***** válasza:
100%
Pavel Tsatsouline "kísérlete" szerint az idegrendszer igenis érzékeli. Próbáld meg megszoritani egy társad kezét, tiszta erőből úgy, hogy megpróbálod azt csakis kizárólag alkarból "izolálva" szorítani. Azután próbáld ki úgy, hogy előbb befeszíted a hasizmod, farizmod, lábad, mindened és ugyan úgy szorítsd meg teljes erőből. A második szorítás valamivel erősebb lesz, de próbáld ki te magad.
2021. jún. 20. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Minnél nagyobb. súly,terhelés,a mozgás összetettsége,annál jobban igénybeveszi a központi idegrendszered.Nem az izmaidat keszíti ki,hanem az idegrendszert.Ezért célszerű figyelembe venni a nagy terheleseknél a mennyiséget.


Ezért nem csinálnak a súlyemelők sem 3×8 felvételt nagy súllyal, vagy szakítást egymás után.

Hanem pld 8×3 at.

Nem is tudna sokismétlést csinálni,mivel a központi idegrendszer szethullik,azaz a mozgásod összehangolása már kivitelezhetetlen.Maga a gyakorlat sem fog semmit se érni,sőt sérüléshez vezethet.


A másik téves elgondolás ismételten ide kapcsolódik.

"Az izmok egyszeri edzése révén többet pihen ,1 hetet az izom."

Tehát biztosan regenerálódik.


Ez igaz is lenne,hacsak az izom szamítana a kepletben.Csakhogy nem elég ezzel számolnod!Nem az izom miatt következik be a túledzettseg,hanem a cns vagyis a központi idegrendszer leterheltsége miatt. Nem tud pihenni eleget,azaz semmit.Egyik nap guggolsz brutál súllyal,majd másnap vígan fekvenyomsz ismét brutál súllyal,harmadnap felhúzol hátra.

Remek!

Az izmok pihenhetnek,de nem úgy a központi idegrendszered!!Az mikor pihen,ha mindennap szétbombázod?

2021. jún. 20. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
Nehéz kérdés, mivel nehéz vizsgálni, meg eleve hogy méred a feszülést? Nagy eséllyel elmondható, hogy ha hipertrófiát akarsz kiváltani, vagy intramuszkuláris koordinációt fejleszteni, akkor nehéz szériákat kell végezni, vagyis a bukást megelőző néhány ismétlés lesz az, ahol már adaptációs hatással bíró feszülés fog megvalósulni, ilyen szempontból ez valóban mindegy, hogy egy tárogatással vagy egy fekvenyomással éred el. Az irradiációt én nem feltétlenül hoznám ide, mert gyakorlati szempontból valóban fontos, de a kérdés hipotetikus. Más szóval a valóságban nem fogsz tudni izolációs gyakorlatokra alapozni, mivel egy csomó más korláta is van, hogy így fejlődj, de elvi szinten attól, hogy nincs irradiáció még elérhetsz egy ugyanolyan mértékű feszülést egy adott izomban, ha annál a példánál maradunk, hogy bukásig viszed a szettet. De persze ez nem biztos, de igen, valóban úgy tűnik. A másik dolog, hogy egy fekvenyomást többféleképp lehet csinálni. Vajon egy szűk nyomás ugyanannyira lesz melldomináns, mint egy guillotine nyomás? Nyilván nem, ilyen szempontból én a tárogatást inkább a guillotine nyomással hoznám párhuzamban, ami egyértelműen egy jobb választás gyakorlati szempontból. Az izolációs gyakorlatok (ami ugye kicsit fából vaskarika, mert teljesen izolálni nem lehet, de ez most mindegy) inkább arra jók, hogy plusz volument vigyél be. A példánál maradva: oké, erősödsz a tárogatásból, de ezt meddig tudod fenntartani? A vállízületed vagy a könyököd el fogja bírni a nagy teherkart?
2021. jún. 20. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!