Kezdőoldal » Sport, mozgás » Vizi sportok » Mit jelent a horgász orsóknál...

Mit jelent a horgász orsóknál a nyelető fék meg a harci fék? A kettő között mi a különbség? Mire valók?

Figyelt kérdés
Ésmennyivel nehezíti meg egy orsó szervizelését?

2021. febr. 18. 16:24
 1/2 anonim ***** válasza:
6%
Van az orsónak egy rendes üzemi féke. Alapvetően ezzel fárasztod a halat.Vannak persze akik ezt kikapcsolt visszaforgásgátlóval, a hajtókarral teszik de ez most nem lényeges, a főfék az alapvetően erre a célra van az orsón.Vadvízen horgászom, pergetek, a nagyobb harcsáimnál én az ujjaimmal fogok rá a dobra hogy a maximális emelőerőt el tudjam érni, és azonnal tudjak engedni ha kell(így egy huszonöt kilós harcsát a 15-50 grammos botommal, azt az alsó résznél terhelve 5 perc alatt ki lehet venni). Ennek az egésznek a technológiai megfelelője a harci fék. A főféken beállítod a normál fékerőt és a fárasztás közben ezen a harcifékkel tudsz pozitív és negatív irányba módosítani. Az a lényege, hogy így nem össze vissza tekergeted a főféket, teljesen elmászva az alapbeállítástól hanem csak kicsiket módosítasz a helyzettől függően, de a harci fék karját középre állítva mindig visszatérhetsz az alapbeállításhoz. Egy gyakorlott horgász számára ez teljesen fölösleges, az orsón plusz súly, plusz hibalehetőség, de egy kezdőnek jól jöhet. Sok embert láttam már balfasz módon fárasztani, nekik ajánlható talán. A nyeletőfék pedig letett botos pecánál jön jól, arra való hogy a hal ne vigye el a botot amíg nem figyelsz oda.Ez egy másodperc alatt megtörténhet, szóval fenekezésnél én normál orsót föl nem tennék a botra. Sok pecabotot láttam már vízbe repülni a horgásztársaknál. Itt ha a nyeletőfék be van kapcsolva akkor a hal kapásnál szabadon húzhatja a zsinórt. A hajtókart megtekerve pedig bekapcsol a főfék és kezdődhet a fárasztás.
2021. febr. 18. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
0%

Alap kérdés, hogy neked szükséged van-e nyeletőfékre, vagy harcifékre a horgászat során.

Sok esetben nélkülözhető, csak fölöslegesen megdrágítod az orsót, plusz hiba lehetőséget jelent, ha nem használod a funkciót.

A nyeletőfék elsősorban a bojlis horgászok szánára hasznos, de lehet más módszer, amikor "szabadon futóra" állított orsóval várod a kapást.

A nyeletőfék a kapás előtt időszakban használatos, a harcifék fárasztás közben, de az utóbbi majdnem fölösleges plusz - közép állásban a nyeletőfék a fő féken beállított fékerőn működik, jobbra-balra elfordítva lazít, vagy keményít rajta, a legtöbb esetben ezt a főfékkel is meg lehet oldani, a lényeg, hogy az megbízhatóan működjön

2021. febr. 18. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!