Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » A Linux miért biztonságosabb...

A Linux miért biztonságosabb mint a Windows?

Figyelt kérdés

Rengeteg eltérő véleményt hallottam már.


Van aki azt mondja azért mert a Linux sok szinű,több 100 változata van és nehéz,gyakorlatilag lehetetlen olyan vírust,kémprogramot írni ami hatásos lenne mindegyiken.

De ha írnak is olyat ami hatásos 1 változaton,mondjuk Ubuntu az sem tart sokáig,mert Linux-on gyorsan befoltozzák a biztonsági réseket.

Valamint maga a rendszer külön partíción helyezkedik el amihez csak rendszergazdai jogokkal lehet hozzáférni és maga a rendszergazda információk is külön partíción vannak titkosítva.Szóval ha normál felhasználóként be is kapunk valamit,az gyakorlatilag nem tudja megfertőzni a rendszert,nem tud hozzá férni a rendszergazdai jogokhoz sem.Csak és kizárólag úgy tud egy vírus,kémprogram megfertőzni egy Linux rendszert ha rendszergazdaként futtatjuk de még úgy sem 100% a siker mert ügye a Linux-nak sok változata van és folyamatosan változik,foltozzák.


De van aki azt mondja hogy egyszerűen azért biztonságosabb mert nem elég elterjedt,az emberek 3%-a használja.Egyszerűen nem éri meg vírust,kémprogramot írni rá.De ha elterjedtebb lesz akkor semmivel sem lesz biztonságosabb mint a Windows.


És hallottam egy olyan véleményt is hogy Linux-ra ugyan kevesebb vírus,kémprogram van de van rá.És ezeket viszonylag könnyen be is lehet kapni ha nem vagyunk óvatosak mert Linux-on történtek olyan esetek hogy kémprogramot csempésztek programokba például levelező programba,ablak témába amiket ügye csak rendszergazdaként lehet telepíteni,kvázi rendszergazdai jogot adunk a kémprogramnak.És ha így bekapunk valamit amire ugyan kicsi az esély,de nem 0,akkor kisebb az esély arra is hogy elkapjuk mivel Linux-ra nincsenek jó Antivírusok.


És akkor van aki azt mondja hogy Linux-ra antivírus sem kell mert lehetetlen feltörni.


Nem igazán tudom hogy most akkor mit gondoljak.


Valaki megtudná mondani hogy most akkor a Linux biztonságosabb vagy nem és ha igen pontosan miért?

Vagy az is jó ha tudtok valami hivatalos linket a témáról.


Előre is köszönöm.



2012. márc. 23. 20:45
 1/6 anonim ***** válasza:

A linuxok tényleg biztonságosabbak, ez részben lehet amiatt, hogy kevésbé elterjedt, de azt sem árt figyelmen kívül hagyni, hogy linuxos körökben eléggé dívik a nyílt forráskódúság.

Ennek révén jóval több ember fejleszti és adott esetben javítja a rendszert, mint mondjuk a Windows esetében.


Valamint a teljes alapfelépítése más.

ez, hogy külön partíción a rendszer hülyeség, a Windowst is lehet úgy telepíteni akár, ez linuxnál sem alapfeltétel.

Illetve a "rendszergazdaság" is kicsit másképp megy.

Amikor az ember mondjuk egy Ubuntut telepít, akkor rendszergazda felhasználó nincs is, hanem a sudo nevezető programmal tud ilyen jogosultságot szerezni a jelszava begépelésével.


A programot utána a saját nevében tudja simán futtatni -> nincs rendszergazda jogosultsága -> a vírus nem sokat ér.



Hibák lehetnek/vannak, de a linuxokon sokkal hamarabb befoltozásra kerülnek.

2012. márc. 23. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ,ment a pont.

Azt olvastam hogy Linux-on általában az emberek átlag felhasználói fiókot használnak ám ez a rendszertől külön egy HOME nevezetű partíción van.Maga a rendszer pedig a rendszergazdai fiókkal együtt,egy külön partíción van aminek a neve root.És rendszergazdai jog nélkül semminek és senkinek nincs joga hozzáférni a partícióhoz és bármit módosítani rajta.Ezáltal nehezebb megfertőzni a rendszert mint Windows esetében.

Szóval ez nem így van?


Eddig azt hittem ez a különbség a Windows és Linux felépítésében.

De akkor ez fail.

2012. márc. 23. 21:22
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetoen a linux a unix filozofiat kovette. Ez azt jelenti hogy az alap beallitas hogy minden tilos. Ellentetben az eredeti microsoft filozofiaval ahol minden szabadbol indul ki. Az az a linux vegig ugy fejlodott hogy a felhaszbnaloi jogok meg a file rendszerbe is jelen voltak. Addig ezt a windows igen nyaka csavartan patchekkel probalta megoldani.

Sajnos az ubuntu elindult rossz iranyba. De lenyegesen nehezebb virust irni egy ilyen filozofiaval keszult rendszerre.

Remelem sikerult tomoren leirnom a lenyeget ...

2012. márc. 23. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Ubuntura is érkezhet valami féreg vagy virus a netről, de neki nem árt. De ha ugyanazt a pentdrive-ot használod fertőzött Linux-ról, akkor az a Windows-t meg tudja fertőzni.

Ezek megelőzésére vannak vírusirtók Linux-ra is. Például ez:

[link]

2012. márc. 23. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
mióta én nem használóm a w7 rendszer gazdaként nem kapok semmi szutykot rá
2012. márc. 24. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat mindenkit felpontoztam.
2012. márc. 24. 20:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!