Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Elektronikus személyes adathoz...

Elektronikus személyes adathoz való illetéktelen hozzáférés, eltulajdonítás, károsítás titkosítás- vagy jelszófeltöréssel milyen bűncselekménynek számít és milyen törvényi rendelkezés vonatkozik rá? Mi a büntetés érte?

Figyelt kérdés

Nem azért kérdezem mert erre készülök, épp ellenkezőleg mivel fontos adataimat szeretném biztonságban tudni, azonban mind a titkosítás, mind a jelszó feltörthető és természetesen az adatomhoz valószínűleg aki hozzá akar férni az tudni is fogja hogyan oldja meg ezeket.

Engem az érdekel, hogy ez megfelel e egy olyan bűncselekménynek, mint egy zártöréssel elkövetett páncélszekrényből adatot tartalmazó iratok eltulajdonítása vagy azokhoz hozzáférés illetéktelenül.

Vagy csak mert számítógépen tárolt fájlokról van szó, így már más törvényi rendelkezések vonatkoznak rá, vagy enyhébben.


Még mielőtt valaki írná, utánakerestem neten, és biztos meg lehet találni, de én nekem nem sikerült, én csak általános adatkezeléssel kapcsolatos rendelkezéseket találtam, hogy milyen módon hogyan kezelheti milyen szervezet, meg a kormány meg minden hatóság vagy magánszemély az én adataimat, de arról semmit se találtam, hogy ha ezeket az adatokat eltulajdonítják akkor mi van és számít e az, hogy jelszóval voltak védettek, titkosítva voltak, vagy hálozati meghajtón voltak tárolva amit több lépcsőben kellett áttörni és az esetleg súlyosabb, stb stb.



2017. júl. 25. 17:19
 1/7 anonim ***** válasza:

Ha úgy lobja el hogy "meg-hack-kel" (a vírus is számíthat) akkor informatikai rendszerbe való betörés, de feltörés az is, ha feltörik a titkosítást a jelszó nélkül (én ezt találtam neten)

+ mért nem használsz JÓ titkosítást JÓ jelszóval???!

2017. júl. 25. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Első körben az alaplapi BIOS védi jelszóval a merevlemezt, ha ezt feltörte akkor ezután betölt a Windows és a fiók kér jelszót akár közvetlen akár hálózati csatlakozás esetén persze utobbit csak ha a gép be van kapcsolva. A jelszavaim 24-32 karakter közti hosszúságúak, mindegyik különböző.

Ha ezzel a második jelszóval is megvan, amit egyébként fizikailag a gépem előtt ülve egy hozzáértő simán feltör minden hackelés nélkül ahogy én is aki ismeri a Windows mert van egy biztonsági lyuk benne ami könnyen kihasználható, akkor belépett a számítógépembe, azonban itt még csak a programjaimhoz fér hozzá és magához a Windows-hoz. Külön a saját adataimat egy virtuális rejtett partícion tárolom, ami AES256 TrueCrypt nagyon egyszerű de a mai napig jól használható titkosítást használ, szintén hosszú jelszóval feloldható és ekkor jelenik meg az addig rejtett partició ha a megfelelő helyen beírod a megfelelő jelszót.

Ez azt jelenti, hogy tegyük fel, nem szakmai zseni ül a géphez vagy ha igen akkor se ért hozzá esetleg ennyire, akkor valahogy ki kell magától találni mind a három jelszót és hogy egyáltalán a harmadikat hol hogy ütheti be mivel az rejtett ahogy maga az a része is a merevlemeznek amit elő akar hozni mivel az egy titkosított virtuális partició.

Ha egy hozzáértő ül a géphez, akkor biztos van szoftvere ami könnyen feltöri a bios jelszóvédelmet, vagy átlép rajta egyszerűen, a Windows-ba gyerekjáték neki a belépés, majd egyszerűen vagy kicsit bonyolultabban megtalálja azt a programot amit meg kell nyitnia, ott is beírja a jelszót és máris hozzáfér az adataimhoz.

Ez azt jelenti, hogy 3 esetben szándékosan fel kell törnie a jelszót vagy valahogy kitalálni, ez olyan mintha egy betörésnél 3 lakatot vág át az illető, szerintem nem súlyosbítja, mindegy hogy nyitott ajtón tör be és rabol ki valakit vagy zárton, attól még bűncselekmény.

Itt a lényeg nem az hogy ezerféle módon védjem az adatomat, mert mindent fel lehet törni, az a kérdésem hogy mit kap az aki ezt megteszi?

2017. júl. 26. 07:31
 3/7 anonim ***** válasza:
Azt majd a bíróság eldönti.
2017. júl. 26. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
#2 24-32 betű hosszú jelszavak? Mit féltesz ennyire?
2017. júl. 26. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Ha annyira félteni valód van akkor veracrypt(truecrypt),

meg az NSA se fogja feltörni, a világ összes szuper-gépével se, ha jól csinálod.

2017. júl. 26. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Félreértettetek, ezzel foglalkozom, ezt tanulom és valószínűleg ez lesz a szakmám.

Engem csupán az érdekel, hogy ismeri e valaki ezzel kapcsolatos törvényi rendelkezést?

Személyi adatvédelemre én csak olyanokat találtam, mint a személyazonosítószámod, lakcímed, stb, de nem tudom jogilag mi számít személyes adatnak?

Képek, dokumentumok, internetről letöltött dolgok, szerződések digitális másolata, stb.

Tehát elektronikus rendszerben mi tekinthető személyes adatnak aminek eltulajdonítását a törvény bünteti?

Ha én letöltök egy Youtube videót és azt elrakom a saját jelszóval védett tárhelyemre, és azt valaki feltöri és ellopja, akkor mi a helyzet?

Azért érdekelne mert ez alapján elég kijátszhatónak tűnik a dolog és ha törvény nem védi, akkor tényleg csak azon múlik hogy te milyen jól oldod meg a védelmét a fájljaidnak.

Ha valaki esetleg talál és tudna nekem csatolni ide egy törvényi rendelkezést vagy bekezdést annak örülnék.

2017. júl. 27. 05:18
 7/7 anonim ***** válasza:
Hát talán a Btk. 300/C, vagy 300/E-t tudod erre ráhúzni.
2017. aug. 5. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!