Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Suliban Debian szerverezünk,...

Suliban Debian szerverezünk, teljesen szöveg alapon. Egyelőre csak feltelepítettük őket, miket ajánlotok, mit érdemes átnézni, megtanulni, milyen app jöhet jól a Debianhoz?

Figyelt kérdés
2019. szept. 7. 11:37
 1/10 anonim ***** válasza:

Ezt bogarászd át

[link]

2019. szept. 7. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Gyanítom ez valami szakgimnázium/OKJ-képzés/egyetem.


Teljesen felhasználásfüggő, hogy mit telepítesz fel. Attól függ, milyen szolgáltatásokat akarsz nyújtani.


Először ismerkedj meg a parancssorral: hogyan lehet könyvtárakat/állományokat létrehozni, másolni, mozgatni, törölni; hogyan lehet bizonyos paraméterek alapján keresni, dolgokat cserélni, éppen futó programokat listázni, azokat "kilőni", hálózatot beállítani, felhasználókat/felhasználói csoportokat létrehozni/módosítani/törölni, állományoknak jogot adni, stb...


Másodszor ismerkedj meg a shell-szkriptek írásával, amivel az előbbi műveletek felhasználásával összetettebb feladatokat oldhatsz meg - akár ütemezetten.


Harmadszor jöhetnek a különböző szolgáltatások:

* távoli eléréshez ott az OpenSSH

* levelezőszerverhez például ott a Postfix vagy az Exim (SMTP-hez) illetve a Courier vagy a Dovecot (utóbbiak IMAP/POP3-hoz)

* adatbázishoz ott a MySQL (MariaDB) vagy a PostgreSQL

* webszerverhez ott az Nginx illetve az Apache

* FTP-hez ott a PureFTPd és a ProFTPd

* helyi fájlmegosztáshoz/nyomtatómegosztáshoz/AD-szerverhez ott a Samba

* telefonközpontnak ott az Asterisk

satöbbi, satöbbi... a szolgáltatások és a programok köre napestig bővíthető, kinek mire van szüksége, ki milyen alkalmazást szeret.


Mindehhez ajánlatos megtanulni keresni és elmélyedni az angol nyelv rejtelmeiben - a jobb szakirodalmak ezen a nyelven érhetőek el.

2019. szept. 7. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
#2 köszi, ilyesmi választ vártam, nem csak egy wimi linket. Köszi!
2019. szept. 7. 14:56
 4/10 A kérdező kommentje:

Tulajdonképpen teljesen parancssorosan, GUI nélkül tanuljuk a debiant (emeltszintű szakképzés, igen).

Tehát nincs felhasználói felület, csak a parancssor és ennyi, Én viszont még sosem dolgoztam ezzel, vagy egyáltalán Linuxal :D

2019. szept. 7. 16:00
 5/10 anonim ***** válasza:

Mit akarsz vele csinálni ? Full egyszerű a dolog rengeteg leírás van a neten csak át kell olvasni. Anélkül hogy elmindanad mit akarsz vele kezdeni nem tudjuk hogy mi kell.


Samba - Windows file sharing

Bind9 DNS server

Dhcp server isp-dhcp-server

Tgt - iscsi server


Érdemes még az apachet konfigolni , lxc virtual container, de a docker is érdeke, hozza magával a virtual switcheket etc.


Logikusan a networking meg load balancing is jó játék. Iptables természetesen kötelező elem, routing, mdadm a raidhoz.

Persze illik ismerni a filerendszert akar többet is, jogosultsagok,még mittudomen nem oktató vagyok hanem epitoiparos egy tanár talán jobban tudja az alapoktól elmagyarázni :)


De alap bash parancsok szövegszerkesztő a bemelegítés aztán összejön minden sok ész nem kell hozzá.

2019. szept. 7. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Hm, különös. Pedig úgy tudom, egyszerű ember pont azért nem használja a Linuxot, mert nehéz.

Mivel suliról beszéltem, és írtam azt is, hogy milyen képzés, az azért le szűkíti a kört, de alapjararon Minden érdekel. Érdekelnek a szerverek, a hálózatok, és minden ami ehhez kapcsolódik. Kivéve a Vlanozás, azt utálom :D

Szeretnék megtanulni mindent, ami tőlem telik, és használható egy cég számára, vagy akár magunk számára egy otthoni, vagy épp sukis ksi belső szerveren.

Szóval kérdésedre a válasz: mindenre.

2019. szept. 7. 17:46
 7/10 anonim ***** válasza:

mert egyszerű ember nem akar szerverezni meg mit csinál ?? videot néz letölt, facebookozik kész..

szines rajzok vannak, ha valaki egy hátteret átállít a telefonján már hájpol a közösség pedig hozzá nenm értő embereknek készült, 4 éves lányom a kodis media playerrel kibálasztja a network serverről megfelelő meséket és playlistet csinál. 4 éves..


azt vannak akik számítógépet használnak..


De mondok példát win vs linux.

van egy szerver, belső hálón fileserverként fut, szeretnéd ha másik szerver ugyanazokat a könyvtárakat használná vagy még jobb ujra kellett installálni mert felgyulladt a szerverszoba.


a szerver megy, konfigot kell feltenni, nem ülsz ott mellette.. mind1 hol van kinában is akár..


windows alatt: remote desktoppal vagy valamivel belépni jelszó minden, majd két ablakos nézet és ikszelgetve másolod a beállításokat..

tuti 70 megosztott mappával jogokkal 1.5 órát szopsz vele összefolyik a szemed..


linux alatt.


scp /etc/samba/smb.conf rendszergazda@masikgep.com:smb.conf


ezzel a sorral felmásoltál mindent majd

ssh rendszergazda@masikgep.com


jelszó beír.

sudo cp smb.conf /etc/samba/smb.conf



Ennyi..

Kérdés, 50 menüpontot beikszelni szöveget kérdés felelekt kitölteni a gyorsabb vagy ezt ??


win alatt mennyi a helyed.. mappa kattint majd sajátgép


linux alatt

df


ennyi.. melyik volt a gyorsabb ?? memcsi betelt ??

win alatt crtl alt del

task manager

more details

performace menu


linux alatt

free

ennyi. sőt.. ha mindent akarsz mint a win alatt

top


ennyi.


na ezert bonyolult a win, mire kattingatsz másolsz rajzokat nézel a linux alatt beírod mit akarsz.

tudod hogy mit akarsz, beírod megtörténik


ez sok embernek nem jó mert nem tudja mit akar ezért kattintgat.. de aki dolgozik az tudja.

2019. szept. 7. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Nem tudom, hogy neked mégis mi bajod van, amiért ilyen cseszett ideges és agresszív vagy, de ez nem az én problémám. Amíg én normálisan válaszolok neked, elvárom, hogy te is így tégy, ne pedig úgy, mint egy utolsó paraszt. Köszi!
2019. szept. 7. 18:39
 9/10 SIDLER22 ***** válasza:

Vannak alap parancsok amiket érdemes tudni.

Például a fájlkezelésről.

De hasznos programnak mondhatnám a htop-ot ami egy task manager linuxra. Vagy az openssh-server alkalmazást amivel távolról is tudod teljes értékűen irányítani a gépet. Minden más attól függ, hogy mire akarod használni azt a gépet. Mi például a Java telepítését tanultuk ki mert MC szerverekkel foglalkozunk.

2019. szept. 7. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Mi az MC-t fogjuk használni ha nem tévedek, köszi a tippet :)
2019. szept. 7. 19:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!