Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Szerzői jogvédelem számítógépe...

Egyedigephaz kérdése:

Szerzői jogvédelem számítógépes házra létezik-e?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Egy példán keresztül szeretném ismertetni a kérdésemet. Van A és egy B ember. Az A ember otthon vagy bárhol máshol csinál magának egy király számítógép házat. Ez után B ember azt mondja neki hogy megveszi tőle a gépházat és aláírnak egy egy szerződést amiben több fajta nézetből is le van fényképezve a gépház és az van leírva hogy mindenfajta gyártási jogról LEMOND B ember számára egy bizonyos összegért.


Tehát ha ezt aláírja A ember akkor utána neki már semmilyen joga sem lesz perelni a B embert hogy ez az ő háza, stb? És ehhez mindenféleképpen egy ügyvéd kell hogy részt vegyen, vagy lehet barát/családtag is?



2020. okt. 26. 16:36
 1/5 anonim ***** válasza:
Hogyha te írásban önként lemondasz bármiről, akkor utanna megis milyen alapon akarsz perelni?
2020. okt. 26. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszod. Tehát nem lehet perelni, ezt azért megkérdezem ügyvédtől is csak nem tudom miért itt tettem fel a kérdést. És nem én akarok perelni, hanem hogy engem ne pereljenek ha továbbadom a tervet ennyi. De a biztos a 25 ezres találka ügyvéddel. Ennyi még belefér.
2020. okt. 26. 17:42
 3/5 anonim ***** válasza:
Ha csak a gyártási jogról mondtál le a tervet tovább adhatod.
2020. okt. 27. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Szerzői jogvédelem csak akkor van, ha valamit levédettél.
2020. okt. 27. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

0. Az ördög mindig a részletekben lakozik...


1. Nem mindegy, hogy szerzői jogról, vagy ipari szabadalomról beszélünk. A szerzői jogvédelem az egyedi eredeti jelleg megléte esetén a mű létrejöttétől fogva megilleti az alkotót. A szerzői jog csak az elkészült művet védi, nem az ötletet, előjárási folyamatot, alkalmazott ipari technológiát.

Az ipari szabadalom a szabadalmi hivataltól kérelmezett és megkapott jogvédelmi oltalom bejegyzésétől fogva él. A szabadalom védheti az előállítás során alkalmazott technológiai megoldásokat is - ez viszont akár vissza is üthet, mert ha ugyanazt más technológiával is elő lehet állítani, akkor már nem feltétlenül szabadalom sértés, ha más technológiával csinálják, mint amivel te levédetted.


2. Szerzői jogról nem lehet lemondani, az mindenképp a szerzőhöz kötődik, tőle elidegeníthetetlen. Felhasználási és vagyoni jogokat engedhetsz át. Ettől még te maradsz a szerző, a másik csak haszonélvezője lesz a tőled kapott jognak.


3. A felhasználási engedélyed pontosan arra ad engedélyt, amit beleírsz és kiterjesztően nem értlemezhető. Ha csak gyártást engedélyezel, akkor csak gyárthatják, de az engedélyt ők nem adhatják tovább, ha az engedély tovább értékesítésére nem adtál nekik engedélyt.

Ugyanígy nem reklamálhatnak akkor sem, ha te másnak is engedélyezed, hogy ugyanúgy gyártsa, mint ők. Ahhoz, hogy csak ők gyárthassák és rajtuk kívül senki más, ahhoz ki kell kötni a megállapodásban azt is, hogy ők kizárólagos engedélyt kapjanak tőled.

Természetesen a továbbértékesítési jog és a kizárólagosság is komoly árnövelő tényező szokott lenni, vagy különben ilyet nem szabad elfogadni. Érdemes általában az átengedett jogokat időben is korlátozni, pl. csak x évre kapja meg a jogot, ha tovább is élni akar vele, akkor hosszabbítani kell, vagy mégtöbbet fizetni. A kizárólagosságot is ugyanígy érdemes korlátozni, pl. csak egy-két évig él a kizárólagosság, ha utána is igényt tartanak rá, akkor felárért hosszabbítani kell.


4. Én sem értem, hogy miért netes fórumon kérdezel ilyet és nem egy jogásszal konzultálsz, aki egyrészt képzett, pontosan ismeri a törvényeket és másrészt az ügyed minden részletét is pontosan ismeri, így nem csak általában dobálózik véleménnyel és tippekkel, hanem biztos állásfoglalást tud adni, ami meg is állja a helyét...

2020. nov. 5. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!