Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Szerintetek jó dolog-e az...

Szerintetek jó dolog-e az internetes kalózkodás?

Figyelt kérdés

2023. ápr. 20. 21:03
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
Részben
38 szavazat
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem a legjobb dolog, de ha nem hagynak más választást akkor nincs mit tenni. Például nekem egy igen szép VHS, DVD, CD gyűjteményem van, 70%-a Disney, megveszem azt a filmet, zenét ami érdekel (és amíg nincs túlárazva, mint egyes CD-k). De egyre kevesebbet adnak ki. Streamimgre meg nem fizetek elő, mert onnan bármikor eltűnhet a kontent, meg állandóan fizetni kell ha el akarod érni. Szóval nem marad más, mint a kalózkodás. Kedves Disney, nem kell a pénzem? Nekem úgy is jó.
2023. ápr. 20. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem jó, de szükségszerű. Amíg a legtöbb nagy film-, zene- és játékipari cég ekkora haszonkulccsal dolgozik, cserébe meg a gatyád is rámegy, ha mindet legálisan vennéd meg, addig nyilvánvaló hogy az emberek egy része kalózkodik.

Az elsővel viszont nem értek egyet. Egy lopás és egy kalózkodás jogilag és etikailag is más kategória.

- Ha ellopsz valamit (pl. boltból csoki), azzal valakinek (bolt) kára keletkezik, és maga a termék (csoki) nekik már nem lesz meg.

- Míg ha kalózkodsz, kára nem lesz a szerzőnek (csak bevételkiesés, de kiadás nem lesz több), és a termék továbbra is elérhető, nem fogy el, mert csak "lemásolod".


Ettől még persze nyilván nem lesz sokkal jobb, hogy valamibe a szerző több évnyi munkát és több millió dollárt fektetett, és nem kap utána pénzt, de nem látom, hogy belerokkannának. Már csak azért sem, mert mondjuk egy Marvel filmet megvásárolni (lemezen) igencsak drága, közben meg több száz millió dollár a bevételük az első hétvégén. Kisebb haszonkulcs - olcsóbb ár; Talán egy bruttó 250ezer forintot kereső ember lehet hogy olcsóbban megvenné.

2023. ápr. 20. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Sokszor jó tud lenni, mert gyakori, hogy jogi problémák vagy piaci okok miatt, vagy bármi... szóval sok tartalom nem jut el hozzánk. De hála a lekes rajongóknak, szinte mindent megkapunk a torrentre, és zseniálisan igényes feliratokat is készítenek nekünk lelkes emberek.

Tehát pl ami netflixen megy feliratfordítás alatt az egy kész kabaré, egy igénytelenség... főleg ami anime témában megy, ahol a szarrá manipulált angol feliratot fordítják le, azt is hibásan. Nézhetetlen. Az ember inkább letölti kalózváltozatban, hogy rá lehessen illeszteni a rajongói feliratot, mert az igényesen van elkészítve, átgondoltan a teljes sztorira vonatkozóan, és az eredeti japán szöveget lefordítva. És elütés sincs benne annyi...


Szóval ja, ezek a streamingek elég gagyikák bizonyos téren még 😕


Filmeknél maradva: rengeteg tartalom nem jelenik meg nálunk HD minőségben, mind a mai napig. Meg akarsz nézni egy filmet jó minőségben, akkor igazándiból a torrent az első, amire gondolhatsz 🤷‍♂️

Szintén jelentősek az extra változatok, bővített kiadások (itt ugye az extra jeleneteket feliratosan tudják csak megoldani), vagy soha meg nem jelent kiadások, pl open matte

Ha egy filmhez/ sorozathoz több szinkron is készült, akkor mindet trartalmazhatja egy fájl. Pl ha az sw4-et leszeted, akkor találsz olyan verziót, amiben 4 szinkron is van, köztük egy alámondásos VHS verzió is 😃 ilyet hol a francba szereznél be legálisan? Nosztalgiafaktor van rendesen. Vagy pl most a modern családot nézem, amihez készült rtl, hbo és comedy central szinkron is. A torrent változatban mind megvan. Sehogy sem jutnál hozzá legálisan ilyen bőséges választékhoz, különlegességekhez.


Játékoknál lehet fontos még megemlíteni, hogy ugye a demók már eléggé eltűntek... így a kipróbálás sem mindig lehetséges. Ami igazán átvette a helyét az az, hogy ha online veszed valamelyik platformról (pl steam) akkor ott visszakérheted a pénzt néhány napig, ha nem tetszik... nem tudom pontosan hogyan megy. Szóval a torrentet vehetjük akár demo változatnak is... főleg hogy manapság félkészen adják ki a játékokat, és a kalózváltozatokra nehezen jutnak el a frissítések, így megéri megvásárolni a legtöbb játékot.


Ami nekem tezszik, az még a könyvek. Ebből is sok van, amit egyszerűen nem szerezhetsz be már legálisan, sem újként, sem antikváriumból, sem magánhirdetőktől... sem máshogy elektronikus formában, csak ezt a valaki által beszkennelt rorrentes változatot.



Szóval amúgy azt lehet mondani, hogy a tartalomgyártók igyekeznek olyan termékeket gyártani már, amiket nehéz, vagy nem érdemes kalózverzióban. Pl a streaming szolgáltatók igazán jó alternatívák már, nagyon könnyű az elérhetőség-kezelhetőség, és ez szerintem, tapasztalataim alapján rengeteg korábban csak torrentes embert meggyőzött már, hogy fizessenek elő. Persze azóta megjelentek újabb és újabb szolgáltatók, így szétdarabolódott ez is, szóval így megint a kalózkodás felé közelítünk, mert senkinek sincs kedve még 5+ helyre előfizetni, mikor a 2 is sok.


Játékkiadóknál pedig ugye a multiplayer irányba mozdultak el. Egyrészt azt használták ki, hogy a multiplayer részek nem törhetők fel, vagy ha igen, legális szerverhez akkor sem tudnak csatlakozni a kalózváltozatot használó emberek, tehát mindenképp meg kell venni a játékot, ha valaki teljes élményre vágyik, másrészt viszont vannak az ingyenesen játszható játékok, ahol a bevételt a kiadó számára a reklámok és az ingame vásárlás jelenti, pl fortnite, warzone

Ps és xbox is azért csinálta a konzol exkluzív játékokat, mert nem.voltak feltörhetőek igazán. Aztán mostanra a microsoft dobta a témát, és már minden játék egyszerre jelenik meg pc és xboxra, illetve a ps is néhány év csúszással, de átportolja pc-re a korábbi ps exkluzív címeket. Tehát úgy néz ki megéri, alábbhagyott már a kalózkodás annyira, hogy nem kellenek teljes korlátozások.


Illetve van pár jó védelem. Denuvo elsősorban. Ez szintén segíti a kalózkodás visszaszorítását. Évekig tartott, mire feltörték, és azóta is nagy kihóvást okoz a lelkes crackercsapatok számára. De ez már más téma, elkalandoztam.

2023. ápr. 21. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
14%
3-as lol "rengeteg dolog nem jelenik meg HD minőségben".. miért ez az ismérve egy jó filmnek?
2023. ápr. 21. 05:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
81%
Én egyedül játékokat nem töltök le már bő 15 éve, azokat kizárólag megveszem, de egyebek... Köszönöm, 3000-4000Ft-ot nekem nem ér meg egy másfél 2 órás film, ha meg nem lenne fenn netne sehol max nem nézném meg, annyira nem vagyok nagy filmnézegetős.
2023. ápr. 21. 05:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Amíg a bevétel túlnyomó részét a producerek, menedzserek, kiadók kapják, és ahhoz képest a zenészek, színészek, rendezők, fejlesztők csak aprópénzt kapnak, addig nincs bűntudatom, ha valamit illegális forrásból töltök le.
2023. ápr. 21. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Részben. Alapvetően nem jó dolog, de pl. régi filmek, sorozatok, stb. miatt jó dolog, hogy létezik olyan oldal, mint az nCore.

Rengeteg olyan film, zene van amit hivatalost forrásból már nem lehet elérni.

Én mondjuk csak filmeket, sorozatokat szoktam torrentezni, ritkán zenéket.

Szoftvereket, játékokat nem.

Játékokat megveszem pl. leárazáskor, kalózkodódott szoftverekre pedig amúgy sincs szükségem, mert a legtöbb szabad szoftver vagy szimplán freeware, amiket használok.

2023. ápr. 21. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Filmek, sorozatok miatt jó hogy vannak torrent oldalak, mert ott teljes sorozatokat is meg lehet találni (persze attól függ, hogy melyik torrent oldalt használja az ember, én leginkább a piratebay-t szoktam). Filmek között is rengeteg van, amelyek nincsenek fent a netflixen és társaim. Van ugyan netflix előfizetésünk, de idejét sem tudom már, mikor voltam fent utoljára. Ugyanúgy a többi streamingszolgáltató kínálata sem vonz. Éppen ezért marad a torrent. Moziba nem járok, max a barátommal, ha van valami olyan film, ami esetleg mindkettőnket érdekel. A volt barátnőmmel jártam viszonylag sokat moziba.


Játékok terén elég vegyes a dolog, mert van, amit lekalózkodok, van, amit megveszek. Attól függ, épp milyen kedvem van. :) Ha esetleg egy játék nagyon-nagyon érdekel, akkor megtisztelem a készítőket azzal, hogy megveszem.


Zenét töltök le a legtöbbet. Egész diszkográfiákat, vagy csak egy-egy albumot. Van Spotify és SoundCloud fiókom is, de az ingyenes verzió. Zenekarokat azzal szoktam támogatni, ha merch-öt veszek (póló, felvarró, ilyenek).


Szoftvereket, könyveket én sem torrentezek soha. Nekem a tört szoftver nagyon unszimpatikus, mert általában vírusosak. Ha kell valami szoftver, akkor megveszem, ha meg nem kell, akkor eleve le sem töltöm, esetleg kipróbálom és ha nem jött be, letörlöm.


Könyvet pedig azért nem torrentezek, mert nekem ahhoz a könyv túl nagy érték. Én "olvasó gyerekként" nőttem fel, a könyvek mindig is jelentős szerepet játszottak az életemben. Ha szeretnék egy könyvet, megveszem fizikai formában, esetleg gugli play könyveken.


Nekem ez a véleményem.

2023. máj. 21. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Kiegészítés a könyvekhez: esetleg pdf-ben szoktam letölteni, de az ritkább alkalom. Torrentezni viszont akkor sem szoktam könyveket.
2023. máj. 21. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Komplex probléma.


1. Ha a (szoftver)kalózkodást egyenlővé tesszük egy fizikai tárgy vagy értékhordozó ellopásával, akkor a (szoftver)vásárlásnak egyenlő jogokat kell biztosítania a fizikai tárgy/értékhordozó megvásárolásával. Ez manapság legtöbbször nincs így.


2. Mi az alternatíva? Egyre több szórakoztatóipari terméket manapság már meg sem jelentetnek olyan formában, hogy legálisan birtokolj egy másolatot magánfelhasználásra. Tudsz bérelni, de egyre inkább csak streamelni. Vagyis a fizető ügyfél alacsonyabb minőséget kap a pénzéért, mint a kalóz ingyen.


Én abszolút a vásárlás pártján állok. Vehesd meg a CD-t, Blu Rayt, ha digitálisan vásárolsz, tölthesd le a FLAC-ot, MKV-t, harchiválhasd a telepítőt. De soha nem fogok netflixre, spotify-ra, youtube premiumra előfizetni, mert ha streaming szolgáltatást akarok, azt magasabb színvonalon meg tudom oldani maganmak.

dec. 4. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!