Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Mivel lehet VHS kazettát...

Mivel lehet VHS kazettát gépre tenni?

Figyelt kérdés
Milyen eszközzel, hol lehet olyant szerezni? Mivel érdemes betömöriteni a cuccokat? Mindenképpen "normál" lejátszással lehet felvinni, vagy meglehet oldani, hogy pl: gyorsabb tekerésnél is rögzitsen?
2014. okt. 24. 20:01
 1/3 P.O.C. ***** válasza:

Akár egy sima TV kártya is alkalmas lehet digitalizálásra.

Ha 1x sebességnél gyorsabban akarod, az biztos hogy speciális cucc kell hozzá.

2014. okt. 24. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Van usb-s digitalizáló is. Ilyesmi [link]

nem csináltam, de gondolom xvid kodekkel.

2014. okt. 24. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Lajos54 ***** válasza:

A neten rengeteg digitalizálásra alkalmas eszközt illetve leírást lehet találni, csak keresni kell. Itt van például egy: [link]

Érdemes elolvasni, van bent néhány dolog, amit sokan nem vesznek figyelembe (mert nem is tudnak róla), aztán csak kínlódnak a sikertelenség miatt.

Én korábban elég sok VHS felvételt digitalizáltam (saját, családi felvételeket), köztük nagyon régi, 1985-1988 között készülteket. Történetesen én egy AverMedia AverTV kártyát használtam, két ok miatt: egyrészt mert hardveresen tud Mpeg2-re konvertálni (tehát aránylag gyengébb géppel is működik), másrészt mert van benne TBC (időalap korrektor), emiatt egész jó minőséget produkált. Volt ugyan a gépemben egy másik digitalizáló kártya is, ami kameráról való feltöltésre egészen jó volt, de VHS átvitelénél nálam is jelentkeztek a hibák, amiről a cikkben is írnak.

Viszont a vele együtt megvásárolt szerkesztőprogram, egy Pinnacle Studio 9 plus még ma is megvan, videószerkesztésre ma is ezt használom. Mindenképpen kell egy szerkesztőprogram, hogy a felvételekben óhatatlanul előforduló hibás részeket ki tudjuk vágni. Ezzel a programmal a DVD lemezeket is el tudtam készíteni.

Bár a DVD is kezd már kimenni a divatból, de szerintem egyelőre még mindig a legjobb megoldás, csak minőségi lemezeket kell használni, ezen nem érdemes spórolni.

Ami a tömörítést illeti: lehet ugyan sokféle formátumba konvertálni, de még mindig a szabvány DVD tűnik a legjobbnak, aminek az alapja az Mpeg2. Vannak ugyan más használható formátumok is, nem is rosszak (Mpeg4, DivX és még sok), de a szabvány DVD-t garantáltan le tudja játszani bármelyik asztali lejátszó. És azért a minősége is annak a jobb. Igaz, az eredeti VHS felvétel minősége valójában elmarad tőle, de szerintem legalább tovább ne rontsuk holmi spórolás miatt.

Amit még nem árt megfogadni: érdemes 2 példányt kiírni mindegyik felvételből, hogy ha valami éri az egyik lemezt, legyen egy tartalék. És mivel a DVD élettartama is véges, célszerű max. 8-10 évenként átmásolni egy új lemezre. Ez csak a speciális, hosszú élettartamú lemezek használata esetén nem szükséges, de ezek a lemezek elég drágák, beszerezni is elég nehéz őket.

Végül az utolsó kérdésre: a valós időnél gyorsabb átmásolást el lehet felejteni, az nem fog menni. Egyrészt az amúgy is csapnivalóan gyenge szinkronjelek miatt, másrészt nincs az a számítógép, ami megbirkózna az ilyen gyors digitalizálással. Gondolj csak bele: másodpercenként 25 kép (50 félkép) teljes átkonvertálásáról van szó, ami a ma már nem túl nagynak tűnő 720x576 pixeles felbontás esetében (Mpeg2)sem csekély teljesítmény. Ha ezt még fel is gyorsítanánk, ennek a többszöröse lenne a feladat. De mondom, a szinkronjel problémák miatt ez úgysem menne. Hiába, el kell fogadni, hogy itt analóg jelet kell átalakítani digitálisra, de ehhez az analóg jelnek össze is kell állnia a szalagról, és ez csak normál sebességgel lehetséges, mivel olyan képmagnó (VHS-ben) nem létezik, ami ezt tudná.

Apropó, képmagnó! Mindenképpen jó állapotban lévő masina szükséges a lejátszáshoz, ami manapság már nem is annyira egyszerű. És a munka megkezdése előtt nem árt egy fejtisztítás...

Ez az egész, ha legalább elfogadható eredményt akarunk elérni, bizony meglehetősen idő- és munkaigényes feladat, nem hiába kérnek érte komoly összegeket az erre szakosodott cégek. Igaz, ők sokkal komolyabb berendezéseket használnak.

2014. okt. 24. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!