Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Kezdő Linux felhasználónak...

Kezdő Linux felhasználónak mit érdemes tudnia?

Figyelt kérdés
Most váltok át windows-ról Linux-ra. Kicsit olvasgattam a témában, de azt olvastam, hogy a felhasználás módja gyökeresen más, mint a windows-é erre viszont sehol nem találtam semmilyen cikket vagy leírást. Néhány alap parancsot (tényleg csak néhányat elég kevés az amit tudok) már megtanultam. Mit érdemes még tudni?

2018. máj. 1. 17:30
 1/9 anonim ***** válasza:

1. A Hatlábú Farkas + Linux Mind csatornákat nézegeted. Ott látsz linuxos videókat.


2. Tudj alap szinten angolul. Tehát ha valami probléma adódik, akkor inkább csak angol nyelven találsz megoldást.


3. Linuxos vagyok én is, ha kell segítség nyugodtan szólj. Írj privátban!

2018. máj. 1. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
54%

Ha feljön egy probléma rákeresel hogyan kell megoldani.

Felesleges előre utánanézni a dolgoknak

2018. máj. 1. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 tabaki ***** válasza:
100%

„azt olvastam, hogy a felhasználás módja gyökeresen más”


A linux maga, mint operációs rendszer, gyökeresen más, mint a Windows, és ezzel kapcsolatban sok érdekességgel és tanulnivalóval találkozol majd. Ami viszont a programok használatát illeti, általában nagyon hasonló ahhoz, amit megszoktál, sokszor csak annyi a különbség, mintha Windowsban tanulnál meg egy új programot. A mindkét rendszeren futó szoftverek esetén még annyi sem: Ha Windowsban használtál már például LibreOffice-t, Gimpet, Kritát, Inkscape-et, Gravitot, LMMS-t, Blendert, OpenToonst, Synfig Studiot, Firefoxot, Chrome-ot, Code::Blocksot, Lazarust, ugyanezek semmilyen meglepetéssel nem fognak szolgálni linuxban sem. Nem mondom, hogy az átállás közben ne akadhatnál bele akár komoly problémákba is, de a hétköznapi használat nemigen jár nehézségekkel. Szerintem nyugodtan ugorj neki a linuxozásnak különösebb előtanulmányok nélkül, aztán apránként majdcsak kitapasztalod.

Ahhoz mindenesetre nem árt némi laza lelki tartás, hogy megbocsásd a linuxnak, ha nem Windows. Hogyha valami nem, vagy nem úgy működik, mint gondoltad, ne az legyed az első gondolatod, hogy micsoda trágya rendszer, egy logikátlan baromság (létező vélemény a családom egyik tagjától), hanem keress rá, vagy kérdezd meg.

2018. máj. 1. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Az előzőkhöz kiegészítésül:

- A telepítésnek nézz utána, mert a particionálás picit más. Érdemes külön partíciókat létrehozni a gyökérnek és a home-nak. (További partíciókat is javasolnak, de ez a kettő ajánlott, hogy külön legyen.)

- A meghajtók másképp látszanak, ugyanis Linux alatt minden egyetlen könyvtárszerkezetbe van felcsatolva. Tehát ha van egy plusz meghajtód, vagy bedugsz egy pendrive-ot, azt is ugyanazon gyökér alatt fogod megtalálni, nincsenek külön meghajtó betűjelek. A home is, hiába külön partíció, az egyetlen gyökér /home/<usernév> mappájába lesz felcsatolva. (Illetve a Linuxban minden fájl, nem csak a meghajtók, de ez egy másik történet.)

- A programok alapból csomagokba vannak szervezve, ezeket a disztró hivatalos tárolójából lehet telepíteni. Többféle csomagtípus létezik, pl. a Debian alapú rendszereken deb, a fő csomagkezelők pedig az apt, aptitude, synaptic, (ill. alacsonyabb szinten dpkg).

- A rendszer fő beállításai általában sima szöveges fájlokban vannak, de ezeket csak akkor módosítsd, ha tudod mit csinálsz. Némelyiket nem is illik módosítani, külön shell progik vannak hozzá.

- A Linux kernelnél van rendszergazda és vannak felhasználók. A felhasználók között lehetnek kiemelt jogosultságúak, ők szinte mindent tudnak, amit a rendszergazda, ők a sudoer-ek. Javaslom, hogy rendszergazdát ne is hoz létre, úgysem fogod tudni úgy használni a rendszert, mint egy Win-t rendszergazda jogokkal. Rendszergazda jelszót sem kell csinálni otthoni használatra, elég, ha sudoer vagy, a saját jelszavaddal fogsz tudni telepíteni, vagy bármit, ami kellhet. Amikor azt olvasod valahol, hogy rendszergazda (root) jelszóval kell csinálni valamit, az szinte mindig sudoer jelszót jelent, tehát a te saját jelszavadat, amit telepítéskor beállítottál.

2018. máj. 1. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget! Mivel a legtöbben ezt ajánlották így kezdésnek Linux Mint-et tettem fel. Itt nem is volt lehetőség külön root fiók létrehozására, csak a saját felhasználói fiókomat tudtam létrehozni. Viszont az már eleve bejön, hogy a Windows-hoz képest igen nagy szabadságot kapok az állítgatásban és elég jól meg tudtam piszkálni a kinézetet.
2018. máj. 1. 22:12
 6/9 anonim ***** válasza:
Első körben megnézheted a Mint menüben a Szoftverkezelőt, a gyári tároló progijai között tudsz válogatni, telepíteni.
2018. máj. 1. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
15%
álmodból felkelve is érdemes tudnod szidni a windowst h az milyen rossz a linuxhoz képest:D
2018. máj. 2. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

A leggyakoribb programok esetén (Chrome, Firefox, Thunderbird, LibreOffice, stb) nem sok különbség van. Maga a rendszer az persze gyökeresen eltér (pl ugye egy nagy hierarchikus filerendszer van és nincsenek meghajtó betűjelek).

Meg kell adni az időt, hogy beletanulj, de átlag felhasználóként nem kell annyira belebújni a rendszerbe, simán lehet használni. A népszerű, felhasználóbarát disztrók esetén (Ubuntu, Mint) a programtelepítés és a rendszer beállítása is pofon egyszerű.


Egy fontos dolog van: a Linuxnak NEM kell úgy működnie, mint a Windowsnak. Ugyanazt meg lehet vele tenni, de nem feltétlen ugyanúgy. Ha valami nem megy, amit Windowson megszoktál, keress utána. Legtöbbször megoldható, max másképp. A Linux egy alternatíva, amit meg kell tanulni használni, nem pedig egy "ingyen Windows".

2018. máj. 2. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

#4 voltam, csak egy kis pontosítás:

Amikor bejelentkezel, akkor sima felhasználóként vagy jelen, akkor is, ha amúgy sudoer vagy. Ha telepítesz, rendszerfájl módosítasz, csomagot frissítesz, stb., akkor ahhoz külön újra kérni fogja a jelszavad. Tehát tartósan nem kell sima usernél magasabb jogosultsággal ténykedni, csak amikor szükséges, és csak ahhoz a tevékenységhez. Ezt sokan megkérdőjelezik, pedig nem véletlenül van így.

:)

2018. máj. 2. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!