Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Internet sebesség meny át...

Internet sebesség meny át váltva km/h-ra ha lehet ilyet?

Figyelt kérdés
Ez egy komoly kérdés előre is köszi a választ és aki tolakodni akarna az inkább ne írjon.

2018. nov. 28. 18:52
 1/6 anonim ***** válasza:
A kérdés is értelmetlen. Nem lehet km/h-ba váltani, ahogy egy kiló kenyeret sem lehet km/h-ban kifejezni...
2018. nov. 28. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

7.920.000km per ora.


Tehat hetmillio kilencszazhuszezer.

2018. nov. 28. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

De lehet mint irtam. A vezetekben ilyen sebesseggel mennek az elektronok.


Lehet meg ugy is, hogy megpingelunk egy amcsi szervert majd utvonalat szamolunk es szerintem ott sokkal lassabb jon ki valahol 1 millio kmh korul.


Tehat szamolhato csak netto hulyeseg.

2018. nov. 28. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 2*Sü ***** válasza:
100%

Elvileg nem hülyeség a kérdés. Az internet számítógépek hálózata, a rajta – az erre kapcsolt eszközökön – átfolyó információ leginkább elektromos áram, elektromágneses hullámok (rádiójelek, optikai kábelekben utazó fény) formájában áramlanak. Az elektromágneses hullámokkal látszólag könnyebb dolgunk lenne, mert azok fénysebességgel terjednek. Viszont ha nem vákuumban, hanem valamilyen közegben, akkor az effektív terjedési sebesség kisebb, meg az optikai kábelben sem egyenes úton halad a fény. Az elektromos áramnál már kicsit nehezebb a dolgunk, mert ott nem magának az áramnak, hanem a változásnak a sebességét lehetne kiszámolni. Lehetne ezt számolgatni, csak nem érdemes. Miért?


Mert az információ áramlás sebességében nem ez a mérvadó, hanem az aktív eszközök esetleges késleltetése, az adattovábbítás mechanizmusa, a routerek, switchek, hálózati kártyák, szerverek, modemek a meghatározók itt.


Viszont van egy reális mérőszám, ez pedig a ping, ami azt mondja meg, hogy egy adott adatsorra a másik fél mennyi idő alatt küld választ. Nézzünk adatokat innen: [link]


Megkerestem a leggyorsabbat: Budapest-Richmond:

Távolság légvonalban: 7466 km

Távolság oda-vissza: 2*7466 km = 14 932 km

Legkisebb mért ping: 103,25 ms = 0,000 028 681 h


v = s / t = 14 932 km / 0,000 028 681 h = 520 631 477 km/h


Legalább ennyi, mert az információ nyilván nem légvonalban jut el a két város között, hanem hosszabb úton.


Ugyanebből a legkisebb sebesség: 65 614 142 km/h

A medián sebesség: 312 365 019 km/h


(Remélem jól számoltam, mert kicsit nagynak tűnnek ezek a sebességértékek.)

2018. nov. 28. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:
Amit az előző írt teljesen korrekt. Annyit tennék még hozzá az eredeti kérdésedre válaszolva, hogy a különböző bit/s adatokat nem lehet "klasszikus" értelemben vett sebességre átváltani, mivel nem időegység alatt megtett távolságot, hanem időegység alatt érkező darabszámot jelölnek.
2018. nov. 29. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 2*Sü ***** válasza:

No igen, itt jön be, hogy két gép között a kapcsolatot valójában nem egy, hanem két fontos paraméter is meghatároz. Az egyik az átviteli sebesség – bit/s –, a másik viszont a ping, azaz az az idő, amíg egy bit megérkezik az egyik gépről a másikra, és a válasz visszaér a feladóhoz.


Erre szokták felhozni a kamions példát. Egy kamion konténerébe befér akár egymillió darab 4 TB-os merevlemez. (Egyébként nagyobb adatkapacitás is bezsúfolható, de számoljunk ennyivel.) Ezek összkapacitása ugye 4 millió TB. A kamion mondjuk két nap alatt eljut Párizsba, de ez a jelentéktelenebb idő, számoljunk egy hónappal, mert a merevlemezeket be is kellene olvasni.


Átvitt adatmennyiség: 4 millió TB = 32 milliárd Gbit

Átvitel ideje: 31 nap = 2 678 400 másodperc

Átviteli sebesség: 32 milliárd Gbit / 2,678 millió s = 11 947 Gbit/s


Nem rossz, ahhoz képest, hogy egy 802.11ac szabványt ismerő WiFi router maximális átviteli sebessége 1,3 Gbit/s, a régebbi routereken, switcheken 100 Mbit/s-os – 0,1 Gbit/s-os – , a jobbakon is jellemzően csak 1 Gbit/s-os Ethernet csatlakozó van. A DIGI-nél is a legnagyobb internet csomag 1 Gbit/s maximális letöltési sebességgel bír.


A kamionunk tehát legalább több, mint tízezerszer nagyobb átviteli sebességet ért el, mint amit egy internetszolgáltatótól rendelt legjobb szolgáltatáson keresztül teljesen ideális esetben el tud érni egy magánszemély. Ja, csak a kamionnak – ha csak egy bitnyi információt szállít, így eltekinthetünk a beolvasással töltött időtől –, akkor 4 napos pingje van. Értsd: hétfőn délben beírod a böngészőbe, hogy [link] , a netszolgáltatód kamionnal, autóval elviszi Franciaországba a kérésedet, a böngésződ meg péntek délig homokórázik (illetve homokórázna, ha nem szállna el timeouttal). Utána aztán rohadt gyorsan betöltődik a teljes oldal, csak addig a négy napig semmi nem történik.

2018. nov. 29. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!