Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Linux telepítése Windows-os...

Linux telepítése Windows-os laptora?

Figyelt kérdés

Van egy laptopom, amin előtelepített Win 8.1 van, plusz van egy recovery partíció, amiről egy gombnyomással újra lehet telepíteni a Wint. Én erre a laptopra pár éve telepítettem egy Linux Mint-et, ami nagyon komplikált volt, mert az UEFI nem engedte, és nem is egyszerű bejutni a BIOS-ba, mert csak a Win 8.1 gépházából lehet egy útvesztőn át elérni, amit meg is tettem, be is állítottam, hogy "elfogadja" a Linux telepítőt. Pár éve tökéletesen működött is a Linux, ám pár napja egy frissítést követően eltünt a GRUB, és a Linux elérhetetlenné vált, csak a Win bootolt be. Betettem egy Linux live cd-t, de az se indult el, megint csak a Win. Utána készítettem egy Linux USB telepítőt, de az se bootolt be. Akkor irány megint a gépház, és annak a legmélyebb bugyraiból a BIOS, ott a megfelelő beállításokkal újraindítás. Ekkor már bootolt az USB-ről a Linux, és live módban próbáltam javítani a GRUB-ot, de sajnos sokadik próbálkozásra se sikerült. Utána gondoltam, hogy lementem a fontos fájlokat a telepített Linuxról egy külső vincsire, de nem engedte. Mindent megtudtam nézni, a képeket, videókat, dokumentumokat, de kimásolni nem engedte. Jó, akkor nincs más lehetőségem, mint egy új Linux feltelepítése úgy, hogy a home mappát nem formázom, csak csatolom az új rendszerhez. A telepítés sikeres is volt, minden fájl és beállítás megmaradt. Nagy örömöre a GRUB is megjelent indításkor, a listában ott volt a Win is, de hiába mentem rá, a Win nem volt hajlandó elindulni, csak a gép fekete alapon fehér betűkkel kiírt pár sor valamit.

Én már nem akarok a Win miatt szenvedni, és arra gondoltam, hogy úgy telepítem fel a Linuxot, hogy az egész laptopon csak az legyen. Most ugye van egy működő Linux a gépen, így a /home partíciót letudom menteni egy külső merevlemezre. A kérdésem az, ha újratelepítem a Linuxot úgy, hogy formázom a /home partíciót is, és utólag kicserélem a lementett home fájlokkal, akkor ugyanúgy megmaradnak a beállítások, mintha a /home formázása nélkül telepíteném újra? Sajnos így tudnám megoldani, mivel a Win partíciót törölném, és az egész merevlemezt újra kellene partícionálni és méretezni. A másik kérdésem: ha nem lesz Win 8.1 a gépen, akkor hogy tudok majd a BIOS-ba eljutni? Nem működik az f2, és semmi, kizárólag a gépházból lehetett bejutni.



2018. dec. 24. 10:39
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Tuti van biosa mindennek van.


Kezd azzal

2018. dec. 24. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Persze, hogy van BIOS, és le is írtam, hogy milyen körülményes elérni. Itt nem működik az f1, f2, f12, és semmi. Pár éve Bill Gates bácsi elintézte, hogy a legtöbb laptopon csak a Win fusson, és nem kis meccs bejutni a BIOS-ba, és átállítani, hogy más is fusson. Ma már a Linuxok is megkapták azt a kulcsot, ami lehetővé teszi a futtatásukat, de pár éve még nem volt így. A laptopokra nem tettek dedikált billentyűzetet a BIOS elérésére, kizárólag a Win gépházából lehet bejutni. Bár most megfelelő a BIOS beállítása, ezért nem fontos bejutnom. Bootol lemezről és pendrive-ról is a Linux telepítő, és telepíteni is tudok bármit. De van ott más kérdés is.

Amúgy így lehet a BIOS-ba jutni:

[link]

Win nélkül szerintem nem lehet, de hátha talált már erre valaki alternatív megoldást.

2018. dec. 24. 11:44
 3/11 anonim ***** válasza:
51%

"Nem működik az f2"

Rögtön bekapcs után sem, ha sűrűn nyomkodod?

2018. dec. 24. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Bár nem írtál sem gyártót, sem típust, de elvileg:

[link]

Egy BIOS hardver reset is javasolt.

2018. dec. 24. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

1. Első körben nem ártana tudni milyen géped van.

2. Lépj be a BIOS-ba a Windows-os módszerrel, és kapcsold ki a fastboot-ot. Ezután az F2 nyomva tartásával elméletileg be tudsz lépni a BIOS-ba, ha szerencséd van.

3. Ha ez sem megy, akkor kiveszed a HDD-t, és akkor talán kapsz egy boot menü, ahonnan be tudsz lépni a BIOS-ba.


"ha újratelepítem a Linuxot úgy, hogy formázom a /home partíciót is, és utólag kicserélem a lementett home fájlokkal, akkor ugyanúgy megmaradnak a beállítások, mintha a /home formázása nélkül telepíteném újra"


Alapvetően igen, de akadhatnak problémák, elérési utak miatt, eltérő programverziók miatt... de ha egyszer már sikerült, akkor valószínűleg sikerülni fog legközelebb is. Úgyhogy nyugodtan csinálhatod.

2018. dec. 24. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Lenovo G500 van.

Hiába nyomkodom az f2 vagy f12 gombot, akkor is a GRUB jön be, nem a BIOS.

A Fast boot már rég ki lett kapcsolva, mert másképp nem tzdtam volna 5-6 éve rátenni a Linuxot.

Az UEFI is Legacy-ra van állítva.

Most a Win nem tölt be. A Linux Mint tökéletesen működik. A GRUB listán ott van a Win, de ha kiválasztom és nyomok egy entert, akkor ez fogad:

[link]

Azt megtehetném, hogy recovery-ből újratelepítem a Wint, de akkor a GRUB tűnik el megint, úgyhogy inkább a Linuxot telepítem újra úgy, hogy a Wint leformázom, és csak a Linux lesz. Amúgy a BIOS-t addig is csak a gépházból lehetett elérni, amíg minkét rendszer működött. Attól tartok, hogy Win nélkül nem is lehet a BIOS-ba jutni ezen a gépen.

2018. dec. 24. 14:19
 7/11 anonim ***** válasza:
Azt írod nem megy az f2 de a Lenovo weboldala szerint fn f2 a BIOS.
2018. dec. 24. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
LENOVO LAPTOPOKON NOVO GOMBBAL LEHET BEJUTNI!
2018. dec. 24. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Van ahol írták:

Ctrl+Alt+F3, Ctrl+Alt+Insert, vagy esetleg Fn+F1

Amúgy a ha a grub eltünik azt vissza lehet állítani a windows parancs sorában is.

Egy két parancs kiadásával.

[link]

[link]

2018. dec. 24. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Sajnos egyik kombináció se működik. A novo gombra se jön elő a BIOS, hanem kérdés nélkül elkezdi telepíteni a Wint. Mindegy. Most a Linux jó, Wint gyakorlatilag nem használom, BIOS egyenlőre jó így, majd karácsony után foglalkozom vele újra.

Köszönöm a válaszokat!

Kellemes karácsonyt!

2018. dec. 24. 18:29
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!