Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Ha az Apple 2019-ig - tudtomma...

Ha az Apple 2019-ig - tudtommal - ugyanazokat az Intel processzorokat használta, amik máshol is elérhetőek voltak, akkor mi az oka (avagy mivel erőszakolták ki), hogy az OSX csakis az Ő hardverükön fut?

Figyelt kérdés

Ha teljes mértékben az Intel által gyártott processzorokat használt az Apple, amik más gépekben is megtalálhatóak voltak, akkor technikailag mivel valósították meg, hogy eredeti OSX csakis Macintosh/MacBook gépen indul el?

Speciális északi-/déli-híd lehet ennek az oka? Azokba az integrált áramkörökbe kerülhetnek olyan memóriatartalmak, utasítások, amiket az OSX a processzor közvetítésével előszeretettel használ, és az Apple architechtúráin kívül máshol nincs meg?


Vagy a BIOS-ban van valami túlbonyolított memóriatartalom, azonosító, vagy mikrokód, ami nélkül az OSX nem képes/hajlandó boot-olni?


Hackintosh NEM érdekel!

A kérdésem csakis natív OSX-re, abban pedig natívan, teljes, hangsúlyozom: TELJES sebességgel futó szoftverekről van szó.


Én úgy tudom, hogy az utasításkészletet kizárólag a processzor határozza meg, a mikrokódot is az tárolja (lehet, ezt tanították nekem tévesen?), a BIOS által implementált utasításokat pedig kb. DOS óta, modern operációs rendszerek már nem használják.

A MacBook-oknál ez másképpen van? Vagy én tudok valamit rosszul?



2021. febr. 11. 23:07
 1/7 anonim ***** válasza:

"Hackintosh NEM érdekel!


A kérdésem csakis natív OSX-re, abban pedig natívan, teljes, hangsúlyozom: TELJES sebességgel futó szoftverekről van szó."


Mert hackintoshnál nem origi OS-X-et telepítenél fel? A "hackintosh" esetén kell egy Mac amivel lehúzod és létrehozod a telepítőt és ezt telepíted a "hackelt hardveres" gépre.


"akkor technikailag mivel valósították meg, hogy eredeti OSX csakis Macintosh/MacBook gépen indul el?"

Volt legenda arról, hogy TPM modul van a MAC-ekben , mint a szerverekben, de valszeg valami szoftveres korlátozással oldották meg, hogy ne települjön/induljon el nem támogatott - azaz saját - hardveren.


Itt elég részletesen kifejtik, hogy milyen hackek voltak/kellettek a különböző OS-X-ehez, ha hackintost akartál. Nyilván akkor ezek voltak azok a korlátok, ami miatt csak az adott hardveren indult ( korábban az IBM alapú rendszerek nem is x86 alapúak voltak ):


[link]

2021. febr. 11. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Igen, igen... a jó kis hackintosh. Már AMD-n is megy-megyeget 😉
2021. febr. 11. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Nem vagyok az Apple-cuccok szakértője, és nem fogom tagadni, hogy távol áll tőlem az Apple univerzuma, de azért annyit tudok, hogy alapvetően kisarkított butaság, amiket írsz.

Szerinted, amit a köznyelv Hackintoshnak nevez, az mégis mi a jó fene, ha nem egy egyedi hardverre telepített OSX?

[link] (Az első pár mondatot olvasd el...)

Egy számítógép pedig messze nem csak processzorból és BIOSból áll. Hiába kompatibilis a processzor, ha mondjuk a háttértárat nem tudja a telepítő az általa kívánt módon kezelni. Emellett persze nem nehéz olyan rutint írni, ami meg tudja állapítani egy számítógépes rendszer jellemzőit.

A BIOSt illetően meg nincs teljesen igazad, bár csekély mértékben, de azért még a mai rendszerek is hivatkozhatnak rá.

Ami pedig Munkás Pista jellemét és életét illeti, nekem sincs jó véleményem róla, de ez már nem szakmai kérdés.

2021. febr. 12. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Alex Fly ***** válasza:

Egy egyszerű, rövid ám pontatlan válasz: driverek és egyéb hardverspecifikus kódok.

A megegyező CPU még ne jelent semmit: az eredeti Macek pontosan ugyanarra a 68000 processzorra épültek, mint pl. az Amiga, az Atari ST - a különbség mégi ég és föld... Vagy pl. a 80gas évek HC-inek jelentős részében a Z80 ketyegett, de ettől még egy ZX81 semmit nem tudott kezdeni mondjuk egy CPC464 programmal...

2021. febr. 12. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Világosan leírtam itől van ez, de töröltette a kérdező a válaszom. Mégegyszer nem fogom elmagyarázni, megtaláljátok a gugliban.

Gondolom rátapintottam a lényegre a megjegyzésemmel :D szégyen.

2021. febr. 12. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

EMBER!!!

Kérdezni szoktál-e, mielőtt vádaskodsz?!!

>( 😠


A Te első válaszodra adott heves reakciómat - miszerint mekkora idióta vagyok, hogy merek személyeskedni Steve Jobs-al szemben (bár erre itt is megjegyzem, a betegsége, ami elérte, szerfelett igencsak könnyed bűnbocsánatnak tekintem, csak ha megint merném kifejteni, ki lennék cenzúrázva - azt már reggel buzgón kitörölték innét. Nem érdekelt senkit, hogy a világ kettős mércéjén voltam felháborodva (ld.: Lisa Brennan-Jobs-ot ért tragikus viszontagságokért ki siratta meg?! Vagy az öngyilkos mérnököket/munkásokat?!)


És én ennek hatására nekiálltam vádaskodni, hogy mert biztos Te jelentettél?!

Egyébként azt elárulom, hogy a Te kommentedet valamikor délután írották ki, való igaz, erre is csak azt tudom mondani, no comment, grat! Biztos jót érzett erre. ;)


És tény, szakmailag hasznos volt, csak éppen semmivel sem vagy kevésbé személyeskedő, mint amit rámfröcsögsz.

Kicsit nézz magadba!

2021. febr. 12. 16:54
 7/7 anonim ***** válasza:

Huhh... itt a baj már nem kicsi

Handras te vagy az? Sok volt a viszki?

2021. febr. 12. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!