Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Miért vannak időszakos problém...

Miért vannak időszakos problémák ezen a hálózaton a routerekkel? Milyen lehetőségek vannak, mit kellene tenni?

Figyelt kérdés

Fő router -> Tenda S105 5-Port -> 4 routerbe (mind TP-LINK N-es eszközök)


Időnként, nem működik az internet. Nem tudom, hogy amiatt (is) van, hogy a szolgáltató részéről szűnik meg az internetszolgáltatás rövidebb időre. DHCP kiosztás van a fő routeren és a TP-Link eszközökön, szerintem ez a probléma, ez a hiba oka. Két lakrész, ház van összekapcsolva így. Az első lakrészben a tulajdonos van pár géppel, PC, notebook és telefonok. A második lakrészben bérlők vannak szintén hasonló eszközökkel. Az fontos, hogy újak is érkeznek és emiatt új eszközök kerülnek "folyamatosan" a hálózatba.


Feltételezem a következőket kellene tenni:


1. Fő router maradjon DHCP-n.

2. A többi router legyen statikusra állítva.


Valószínűleg így működne megfelelően. Ha jól gondolom ekkor az összes eszközre külön meg kellene adni az IP címet, amik feljelentkeznek rá és ez ugye macerás minden egyes új bérlőnél, meg ha lecserélik az eszközeiket stb stb. A felhasználók nyilván csak arra a router-re jelenteznek és tudnak feljelentkezni, ami a szobájukban van máshoz nem is kapnak hozzáférést.



2023. márc. 15. 19:47
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
De minek ennyi router?
2023. márc. 15. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Ő alakította ki ennyit vett, 3 szint 4 router. Minden lakásban külön routerre jelentkeznek, mindenhova külön kábel megy. Én csak szeretnék neki segíteni és a legjobb megoldást megtalálni.
2023. márc. 15. 19:57
 3/14 anonim ***** válasza:

Ha jól értem ez egy nagyobb ház, több bérlakással és a főbérlő fizet elő a netre és szeretné elszeparálni az albérlőket - ami érthető.


A gond ezzel az egésszel az, hogy a hálózat nem központilag menedzselhető, a főbérlő "nem lát rá" a routerek "viselkedésére", mivel nincs egy központi monitorozó eszköze erre.


Én azt javasolnám, hogy a Tenda S105-ös switchet cserélje le egy okosabb routerre - például egy Mikrotik hEX-re - a fő routert - ami gyanítom a szolgáltató modemmel egybeépített routere - fokoz(z/tass)a le szimpla modemmé, a TP-Link routereket szimpla switch-é+elérési ponttá (ez esetben az okosabb routerből jövő kábel a TP-Link eszköz egyik LAN portjába megy, nem a WAN-ba), és az előbb említett "okosabb routerre" hagyja az Internetre való bejelentkezést és a TP-Link eszközöknek való - külön-külön, egymástól elszeparált - hálózatok kiszolgálását. Így egy eszközből kezelhető lesz az egész és látható, ha valami zűr van (és nem kell feltétlen az albérlőt zargatnia ezzel).

2023. márc. 15. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Tehát erre gondolsz:


1. Fő router (ami egy digis) átállítani Bridge módba

2. Tenda S105 helyett egy Mikrotik hEX router

3. Összes Router-t Switch legyen


Kérdések:


1. Ha megvalósulna a javasolt verzió akkor:


A fő router bridge módban lenne, nem tud wifi-t szórni igaz? Tehát akkor a főbérlő nem tudna csatlakozni a router-re? Gondolom így van. És mivel az összes többi router switch módba kerülne azokra sem tud csatlakozni, mivel switch módban azok sem csinálnak semmit csak továbbítják a netet, nem? Tehát nem működik rajtuk a wifi funkció?


2. Amit eredetileg írtam igaz? Tehát, ha a fő router/digi routere DHCP van beállítva, de ugyanakkor a TP-Link routereken is akkor ez problémát okozhat? Pontosan mit? Mondjuk azt, hogy ip cím ütközések lesznek és azért nem működik olykor-olykor egy router rendesen? Ha ne mez akkor, mi az oka?


4. Működne az a megoldás, hogy:


Fő router megmarad router funkcióban, DHCP-zik, lesz wifi-je a főbérlőnek- > Tenda switch -> TP-Link routerek AP módban? Így megmarad a wifi funkció a routereken is. Valójában ez lenne a lényeg, vagy is ez is. A többi lakó csak wifi-n használja az internetet és gyakorlatilag nem valószínű, hogy lenne olyan lakó aki UTP-n használná. Esetleg TV-k. (Ezt még nem volt időm megnézni). AP módban ugyanúgy állíthatók lesznek majd a wifi funkciók gondolom, tehát titkosítás, hasonlók?


Ebben a verzióban minden eszköz egy tartományban lesz igaz? Tehát a fő router, 192.168.1.1, az eszközök 192.168.1.2-192.168.1.200-ig kapják a címeket, szóval TP-Linkek itt kapják és a rájuk jelentkező eszközök is, pc-k, notbook-ok, telefonok. Nyilván ez egyértlemű (gondolom), viszont így akkor a főbérlő a saját gépéről, ha megkeresi mi az ip címe a TP-Linkekenek el fogja érni és rájuk tud jelentkezni igaz? Statikus címet meg tudok adni a TP-Link routereknek ebben a tartományban, ha a fő router-ben DHCP osztás van kiadva?


Tudom itt nincs új eszköz, a főbérlő nem tudja úgy menedzselni a többi eszközt, mármint központilag csak egyenként. Nyilván jobb a te verziód, de szerintem ő nem akar erre költeni most, azt vettem ki belőle, de megemlítem persze.

2023. márc. 15. 22:22
 5/14 A kérdező kommentje:
A 4. pontot kiegészíteném azzal, hogyha a TP-Link routerek AP módban vannak, akkor ők osztanak ki a rájuk jelentkező eszközöknek IP címet, vagy a fő router? Gondolom akkor a TP-Link routerek. Viszont így akkor statikus módban kell lennie ezeknek a routereknek és nem oszthatnak ki DHCP-n címeket, hogy működjön minden rendesen. Magyarul akkor az összes eszköz ami ezekre csatlakozik statikus IP címet kell megadni. Tehát minden telefonra, minden tv-re, minden notebook-ra, PC-re. Ezt jól gondolom?
2023. márc. 15. 22:33
 6/14 anonim ***** válasza:

#4: Az egésznek az lenne a koncepciója, hogy az egész egyetlen egy eszközből irányítható, minitorozható legyen, a többi eszköz csak az elérést biztosítsa.


A fő routert azért gondoltam kiiktatni, mert az - általában - a szolgáltató modemmel egybeépített routere, és - hálózati szempontból - nem igazán szokott "funkciógazdag" lenni.


"Tehát akkor a főbérlő nem tudna csatlakozni a router-re?"

Erre a "fő routerre" - ha lefokozzuk modemnek - akkor nem. Ha a központi routeren is szükség van wifi-elérésre, akkor az előbb említett "okosabb" routerből van Wifi-s változat is - például a hAP AC.


"És mivel az összes többi router switch módba kerülne azokra sem tud csatlakozni, mivel switch módban azok sem csinálnak semmit csak továbbítják a netet, nem? Tehát nem működik rajtuk a wifi funkció?"

De, a wifi működni fog rajtuk.


"Tehát, ha a fő router/digi routere DHCP van beállítva, de ugyanakkor a TP-Link routereken is akkor ez problémát okozhat?"

Csak abban az esetben okoz gondot, ha a "fő routerből" jövő, a TP-Link routerekbe menő kábel a routerek LAN portjába megy. Különben - ha a WAN portjukba - nem.


"Fő router megmarad router funkcióban, DHCP-zik, lesz wifi-je a főbérlőnek- > Tenda switch -> TP-Link routerek AP módban?"

Ezzel az a gond, hogy az albérlőknek megvan az az igényük, hogy más - se a főbérlő, se másik albérlő - ne lásson bele a forgalmukba, illetve más eszközéről ne jusson át kártevő. Ha a TP-Link eszközöket lefokozod és nem szeparálod el egymástól (mint az általam javasolt esetben), akkor átjárás lesz közöttük.

2023. márc. 15. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Szóval egy ilyen hálózatot:

[link]

gondoltam el.

2023. márc. 15. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Igen ez jól néz ki, ez lenne a legjobb megoldás. Én megmondom neki ezt a lehetőséget, de valószínűtlennek tartom, hogy ennyit költene rá. De majd meglátjuk!


Tehát összegezvén a hatalmas tudásom:


1, Legjobb módszer a tiéd amit javasoltál


2, Fő router DHCP ON->Switch->Wan portban a kábelek, TP-Linkek router mód, DHCP ON.


3, Fő router DHCP ON->Switch->Lan portban a kábelek, TP-Linkek AP mód, DHCP OFF. Ebben az esetben átjárás van a routerek között, gondolom a fő router felé is és a kártevők is bárkit elérhetnek bárki gépéről.


A 2. esetben gondolom mindegyik routernek külön cím tartományban kell lennie, tehát úgy, ahogy az ábrádon is írtad. 192.168.1.2, 192.168.2.2 stb. Lehetséges, hogy most is így van tehát router módba van a fő router, a TP-Linkek és a címük is különböző. Nem néztem bele, de kíváncsi leszek. Azonban, ha így van beállítva akkor nem a DHCP okozza a problémát. Mert ugye én arra gondoltam, hogy IP cím ütközések vannak. Hamarosan meg fogom nézni az eszközöket, szóval majd újra írok. Te meg gyűjtöd a hasznosnak ítélt válaszokat! :D

2023. márc. 16. 00:21
 9/14 anonim ***** válasza:

A 2. esetben kb. így kellene kinézni:

[link]

szóval a TP-Linkek LAN-oldali IP-címe egyezhet, csak legyen más SSID-jük (meg WPA kulcsuk, frekvenciájuk), hogy a kliensek nehogy a szomszédra csatlakozzanak rá.

2023. márc. 16. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Azóta még nem beszéltem vele, nézegettem az ábrát amit rajzoltál, ezt Cisco programmal csináltad? Pontosan mivel? Olyan emlékeim vannak az tudhat ilyet.


Ha jól értelmezem az ábrát akkor aki a "Fő router"-en van azaz a főbérlő például elérheti onnan az összes routert, mindegyikbe bele tud lépni. Viszont a különböző lakásokban lévő, különböző routerek "mögött" lévő felhasználók, eszközök csak azt az adott routert látják, mivel más alhálózatban vannak. Ugye a 192.168.1.xxx-ben valahol kapnak egy címet.


Természetesen úgy lesz beállítva az összes router WPA2-AES menjen rajtuk. Úgy olvastam a WPA2 -TKIP&AES az könnyebben törhető. A felhasználók látják majd a routert, de belelépni nem tudnak majd a jelszó miatt. Most szerintem úgy van az össze router - bár csak erős a gyanúm - hogy mindegyikbe a bejelentkező admin/admin! :D Majd kiderül ez persze.


Ezt a fajta módot nem fogom használni, de egyébként mi a különbség két router között működésben, ha az egyiken be lehet állítani szoftveresen az AP módot, de a másikon csak úgy lehet megcsinálni, hogy a LAN porba dugom a bejövő kábelt és nem a LAN-ba? Lesz bármi különbség utána a mendezselhetőségében, teljesítményében? Ugye régebbi routerek ezt nem tudják és neki egyébként van olyanja, egy régebbi N-es eszköz.

2023. márc. 16. 17:53
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!