Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Mi a különbség az IDE, ATA,...

Mi a különbség az IDE, ATA, PATA, SATA csatolók között?

Figyelt kérdés
Az alaplapomon IDE csati van.Milyen HDD-t tudok csatlakoztatni?
2009. máj. 12. 22:03
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
IDE=ATA=PATA, azok ugyanazok. SATA egy külön szabvány. Ha csak IDE van, IDE-s HDD-t tudsz csatlakoztatni. Elméletileg ez a lassabb és régebbi felület a SATA-hoz képest.
2009. máj. 12. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
100%
A régebbi IDE-s vagy más néven PATA-s winchester párhuzamos kommunikációt használ, míg az újabb SATA sorosat, ezzel egyetemben a SATA elviekben nagyobb adatátviteli sebességre képes. Ha jól emlékszem egy PCI-s bővítő kártya beszerzésével SATA vinyót is be tudsz építeni. Sok szerencsét!
2009. máj. 12. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Különbség mutatkozik a csatoló felületben, SATA-nál nem kell master/slave jumpert csinálni, továbbá míg az ATA csak 133 MBit/s-os, addig a SATA 150-300 MBit/s (előbbi a SATA-I, utóbbi a SATA-II).


Az ATA és a SATA nem keverhető csatolást tekintve, viszont kapható átalakító. SATA-I és SATA-II vegyes használata esetén pedig a sebességi beállításra kell ügyelni.

2009. máj. 12. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszi az infót. Királyok vagytok!!!!!!!!!!
2009. máj. 13. 19:04
 5/9 anonim ***** válasza:
79%

Elég szomorú dolog lehet, ha valaki 16Gb-os PATA vinyót megveszi annak érdekében hogy majd jó gyors lesz a gépe és esetleg nem tudván, hogy más a csatlakozása, esetleg nem tudja bekötni, vagy be tudja kötni de a vártnál sokkal lassabb a végeredmény használat közben.

Ezért én javasolnám kedves webáruház adminok:

Kérlek tegyetek fényképeket a csatlakoztatókról minden eszközhöz.

2013. jún. 22. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

A PCI Express Mini az ugye nem egyenlő a PCI Express x1-el?


A Google-ben képet néztem róla és a 2 nagyon hasonlít.


Adatokat kerestem róla, de nem egyszerű megtalálni, hogy ez a két csatoló nem kompatibilis egymással.

2013. jún. 24. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Régebben nekem sem volt SATA felületem, de vettem egy illesztő kártyát hozzá. nagyon sok kínlódásomba került, mire sikerült felismertetni vele, de azután tele tudtam pakolni tárolandó anyagokkal.

Viszont egyszer csak megint nem látta a gép, mint hardvert.


Akkor megpróbáltam mindent, de nem látta. Végül azt választottam, hogy akkor vesszen ami rajta volt, de megpróbálom megint használatba venni. nagy nehezen sikerül megint rábírni, hogy együtt működjön, aztán tele töltöttem. Egy rövid ideig megint működött, azóta meg sem látja, hogy rádugtam a kártyára.


Azóta viszont van SATA csatlakozóm az újabb gépen, de azon sem ismeri fel, hogy bármit rátettem, már a biosból sem látja. Az IDE-ket viszont gond nélkül kezeli, még az USB-s vinyókat is. Ezt már tényleg nem értem.

Ez a SATA ennyire "idétlen" sokat hibázó és adattemetős dolog lenne, vagy csak nálam ilyen?

2014. nov. 7. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Ja és XP-t használok, mert minden újabb oprendszernél egy csomó hardverre köpködik és lehet azokat is cserélni ha rendszert cserélek, ezért sem teszem.
2014. nov. 7. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 EagleHUN ***** válasza:

"

A PCI Express Mini az ugye nem egyenlő a PCI Express x1-el?

"


De igen a port egyforma! A Mini jelzővel a beleilleszthető/beillesztendő panel méretére utalnak és nem a csatlakozóra! (Vannak kicsi panelok illetve 90 fokban megtörtek is a helytakarékosság miatt.)


[link]


A PCI Express sebessége 2 dologtól függ, attól hogy milyen technológiát ismer a meghajtó chipset, és a beleillesztett panel: 1.0-250MB/s, 2.0-500MB/s, 3.0-1000MB/s

Minden esetben a kisebb számú technológia érvényesül!


Illetve attól hogy hány érpárt használsz: 1x, 2x, 4x, 8x, 16x

A Csatlakozók hossza az érpárok méretéhez van szabva, így egyértelmű hogy a 16x a leghosszabb!


Viszont mindkét szempontból lefelé kompatibilisek.


Így egy 16x portba beledughatsz egy 1x-es vagy 8x kártyát is.

Illetve egy 1.0-ás technológiájú portban is elműködik a 2.0 kompatibilis kártya de értelemszerűen csak érpáronként fele akkora sebességgel!


Példa:

Az én alaplapom adatlapjában például megtaláltam hogy a 2db 16x-os portom tudja csak a 2.0-sebességet a többi csak az 1.0 sebességet.


Egy Sata 3-as SSD-t vásároltam (Sata 3=600MB/s maximális sebesség) viszont az alaplapom csak Sata 2-es (300MB/s maximális sebesség) csatlakozókkal rendelkezik viszont szerettem volna így is kihasználni a sebességét, alaplapcsere nélkül.


Így vásároltam egy 1x-es PCI express 2.0-át használó kis bővítőkártyát ami Sata 3 csatlakozást biztosít.


Ezt viszont csak az egyetlen szabadon álló 16x-os 2.0-ás portban lehetett megtenni, így ezt a rövid kis kártyát a hosszú portba "dugtam" beáldozva azt. (A másik 16x-osban a VGA van.) Lett volna több 1x-es és 8x-os port is, de mivel azok csak PCIe 1.0-ásak nem értem el volna velük semmit sem, mert a 250MB/s maximum még lassabb lett volna mint Sata 2-ben 300-al használni az SSD-t!


Így most az elméletileg Sata 3-on 600MB/s-t tudó SSD, ezen a bővítőkártyán keresztül C:/ rendszer meghajtóként működik, és kb 450-470MB/s valós sebességet produkál! (A PCIexpress maximális 500MB/s-ából. De még ez is jóval több mint a Sata 2 250MB/s-a.


Remélem érthető volt a leírásom.

2015. dec. 22. 03:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!