Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Processzor húzás? (Lent)

Processzor húzás? (Lent)

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Van egy ilyen procim:


Intel Core i7-930 @ 2.80GHz, ami 8 magon fut...


Hogyan tudom felhúzni az órajelét?

És megéri?

Milyen kockázatai lehetnek?


Amúgy most egy GF 9800GT pörög mellette, amit hamarosan ki fogok cserélni, ha minden igaz egy GTX 950-re..


Elvileg nem érné meg felhúzni, mert emellé a kártya mellé felesleges...


De azért érdekelne, hogy hogyan is lehet, mert sosem lehet tudni:)


Ha lehet röviden és egyszerűen válaszoljatok, mert annyira nem értek hozzá, azt sem tudom, hogy hogy futhat 8 magon egy gyári hűtéssel:) igaz, nem csak egy hűtő van benne xd


Nem olvastam utána, de ha jól tudom, aminek nem nagy a valószínűsége, de erősebb hűtés kell rá, és ha tényleg így van, akkor egy vízhűtéssel meddig lehet feltolni?:D


A válaszokat előre is köszönöm!<33



2016. dec. 21. 13:19
 1/5 anonim ***** válasza:

4 magos processzorról van szó és nincs köze a processzor OC-nak a videokártyához.


A processzor hőtermelése pedig túl nagy, egy mai modern i3 nagyobb teljesítményre képes ennél, ezért nem túl költséghatékony 40 ezres

vízhűtésre áldozni csak azért, hogy meghaladja az amúgy is ma már csak belépőszintű önmagát.


Nem beszélve arról, hogy sokkal nagyobb játékélményt nyújtana, ha kidobnád a videokártyát a francba és vennél egy sokkal jobbat, mert ennek a processzornak a teljesítménye bőségesen elég a játékok túlnyomó többségéhez, a videokártya pedig szinte semmihez.

2016. dec. 21. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Egy ilyen hűtő nekem elég volt 4GHz 1,250V-hoz.


[link]

2016. dec. 21. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Szia!


Nekem egy AMD fx 6300-as procim van (igen sajnos még anno azt hittem jó lesz majd később, hát de nem)


Mivel már bőven kezdett mutatkozni az hogy mennyire gyenge, egyetlen megoldás az OC maradt.


Procim gyári órajele 3,5ghz, ami egy egyszerű gondolatmenet alapján épül fel: FSB órajel szorozva a proci szorzójával. Alapból az FSBm 200mhz, és 17,5-ös szorzó van beállítva. Így vagy a szorzót vagy az FSB-t növelve tudom az órajelet növelni. A szorzót 19-re, az FSB-t 205mhz-re állítóttam. Így 3895mhz lett a végső órajel. Sajnos e felé nem tudok menni, bár ez is csoda a gagyi alaplapommal. Ennek az órajelnek a stabil működéséhez nekem 1,285V feszültség kellett, mivel az alatt stabilitás teszteken megbukott.


A saját példán túl, nézzük mit tudunk nállad kezdeni. Először is keress valamilyen stabilitást tesztelő programot. A legegyszerűbb az intel burn in test. Mivel a legtöbb teszttel szemben elég agresszíven működik, és egy 10* végigfuttatott tesz alatt (ami kb 10 perc) meg tudja mondani hogy jól sikerült e vagy sem, míg más programokat órákig kellene járatni megbízható eredményért. Mielőtt valamibe belekezdenél, kell egy hőmérsékletet figyelő program, ez legyen a HWmonitor, mivel ott könnyen megtalálod a CPU hőt, és sok mást ami hasznos lehet. Töltsd le mindkét programot. A hőmérsékletet figyelve kezdj el egy tesztet. A "times to run" résznél elég ha beírsz hármat először. Nézd meg hogy mennyire melegszik fel a processzorod. Hogyha 60 fok felett van, akkor az új hűtő elkerülhetetlen, nem is érdemes próbálkozni a gyári hűtővel onnantól, mivel akkor elég rendesen túlmelegedhet, ami persze károsodást okozhat. Alapjáraton, szerintem nem is lenne érdemes OCvel próbálkozni gyári hűtővel, de hogyha kifejezetten jó hőmérsékleteid vannak akkor egy keveset lehet. Egyébként meg jó hűtőnek egy cooler master hyper 212x. Vízhűtés nem szükséges annyira, mivel egy jó léghűtés bőven megteszi.


Ugorjunk addig hogy szereztél egy új hűtőt/jó hőmérsékleten fut. A túlhúzást mindenképp a biosban érdemes végezni akármilyen szoftver helyett. Először keress meg két dolgot, az egyik valami hasonló néven lesz: "c1e support", a másik "intel speedstep" néven lesz. Ezeket ki kell kapcsolni kezdésként, mivel ezek az órajelet csökkentik energiamegtakarítás céljából ám ezek belezavarhatnak a tervbe, mivel nem biztos hogy minden esetbe hagyná a procit a kívánt magasabb órajelen menni.


Már most kicsit sokat írtam, de még van bőven. Intel processzorod esetében minden teljesen hasonlóan működik mint az AMD fostalicskámon (persze a speedstep dolognak azért utánna néztem, mivel az az amd megoldásnak az inteles megfelelője). Feltételezem hogy a procid szabadon húzható ("unlocked"). Mivel akkor engedni fogja a szorzót piszkálni. Mondjuk azt első célnak, hogy állítsunk be egy 3ghz-s órajelet. Ehhez számold ki hogy mennyire kellene állítanod a szorzót (elosztod a 3000ret az FSB-del, mivel nem tudom hogy intel esetén ez ugyanúgy van e vagy sem ezért inkább a sajátodon nézd meg hogy mennyi, és az alapján számold, egyébként esetleg "bus speed" néven is szerepelhet az FSB). A kapott szorzót kell beállítanod a gyári helyett, egyenlőre én a feszültséghez nem nyúlnák, hanem menteném, és visszamennék az asztalra.


A 3ghz-es OC-t tesztelni kell hogy működik e rendesen. Mivel ez nem hatalmas növelés, a rendszer mindenképp be fog jönni probléma nélkül. A már ismert tesztet 5ször futtasd le, és nézd a hőmérsékletet hogy 60-65 fok felé ne menjen. Hogyha jó, akkor mehetünk az órajellel még feljebb, mondjuk növeljük 100mhz-enként.


Hogyha valamikor a teszt azt írja hogy instabil (vagy esetleg már a windows se akart bejönni rendesen), onnantól kell nyúlni a feszültséghez. Azt viszont lassan kell adagolni. Tegyük fel 1.2V az alap feszültséged, és azt 0,025-önként növelgetheted addig, amíg nem lesz stabil a tesz újra. Viszont azt ésszel kell adagolni, mivel a fölöslegesen ráadott plusz feszültség több hőt termel és áramot fogyaszt, így a szükségtelen mennyiség az csak kárt okoz. A feszültség növelésével tudod újra stabilizálni az órajelet. Szerintem egy rendes hűtéssel 3,5ghzet is elérhetsz. Amit a neten találtam, hogy 4 ghz körül van értelme, kb annyit írtak afféle maximumnak.


Amiért ilyen nehézkes folyamat, hogy 2 ugyanolyan proci nincs, mivel a megegyező típusok között is van külömbség, például lehet hogy az egyiknek nagyobb feszültség kell ahhoz hogy stabilan működjön egy x azonos órajelen. Éppen ezért ez afféle próbálgatás.


Igen még ezen kívül nagyon fontos, hogyha elértél egy x órajelet, de a feszültséget már 2x 3x feljebb veszed és mégse stabil, akkor viszont az órajelet meg a feszültséget vissza kell venned a legutoljára működőre. Mivel alaplaptól, annak chipsetétől, valamint a procidtól függően nem garantált hogy el tudsz jutni a végéig (nállam pl az alaplap ócó felépítése miatt egyszerűen nem megy 3,395 felé, de annyira ki van számolva hogy 3,9 en már egyáltalán nem megy :DD )


Huhh ez igazán hosszúra sikerült eddig, bár próbálok mindenre rátérni, és remélem nem hagytam ki semminek a megmagyarázását.


Még pár szó a várható eredményről.


Ha sikerül összehoznod akkor persze nagyobb teljesítményre számíthatsz. A kockázat elvileg semmi. Hogyha a hűtés jó, alaplap bírja a strapát, nem történhet semmi. Egy instabilra sikerült órajelen teszt közben bár előfordulhat hogy teljesen kifagy, kékhalál, stb. vagy csak egy instabilitásra figyelmeztető felirattal megúszod, ezektől nem kell félni, ezek nem azt jelentik hogy valami kár történt volna. Csak haladsz tovább a lépésekkel és jó lesz, idővel megtalálod azt a pontot amit szeretnél elérni (ami hogyha megvan, érdemes 10* végignyomni a tesztet, csak hogy biztos legyen).


Na ezt egy 20 perc alatt összehoztam :). Sok sikert, mindenképp üzenj hogy mi lett a vége! Ja és persze lehet hogy pár magyarázatot tényleg kihagytam mivel elég sok mindenre gondoltam egyszerre (főleg a feszültség résznél lehet hogy a magyarázat kissé hiányos de szerintem kivehető).

2016. dec. 21. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ezt nyálazd át: [link]
2016. dec. 21. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Egyenlőre nem csinálok semmit, majd ha beszerzem az új kártyát, akkor megpróbálom növelni a procit is!:) 3. Válaszoló, mindenképp írni fogok, és köszi a bőséges infót!:)
2016. dec. 21. 15:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!