Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Majdnem 30 éves retro laptopra...

Majdnem 30 éves retro laptopra floppy vagy valami adattároló párhuzamos porton keresztül?

Figyelt kérdés

Szóval van egy compaq lte 4/25c típusú laptopom.

A kijelzője középen csíkos, de ez nemzavar, rátudom kötni laptopra.

Vnn rajta dos és win 3.1, meg hálaisten egy norton commander, szóval ha meglesz a soros kábelem, nagyon lassan tudok rá küldözgetni adatot.

Viszont a windows és a dos német nyelvű, alig értek valamit...de igazából egy újabb rendszert szeretnék rá, win 95-öt, vagy ilyesmi.

A floppy meghalt benne, maga a meghajtó, ami ráadásul nem sima asztali, hanem szalagkábeles, és nem találok belőle...

Lehetséges lenne a párhuzamos portra asztali floppy meghajtót kötni, vagy ilyesmi? Láttam olyant, hogy zip drive-ot (tudom nem floppy) azon keresztül használtak laptoppal, és úgy telepítettek.


2019. febr. 28. 17:05
 1/7 anonim ***** válasza:
Rémlik, hogy régen valami "CP/m" (elnézést, fejből írom és lehet rosszul emlékszem) operációs rendszert futtató géphez volt szalagkábeles floppy meghajtó. Nem tudom milyen lehet az.
2019. febr. 28. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Volt a Micro Solutions cégnek egy Backpack nevű termékcsaládja:

* [link]

vinyót:

* [link]

CD-ROM meghajtót:

* [link]

floppy meghajtót:

* [link]

de ezek működéséhez driverre volt szükség erről nem lehet rendszert bootolni.


"A floppy meghalt benne, maga a meghajtó, ami ráadásul nem sima asztali, hanem szalagkábeles, és nem találok belőle..."

Az asztali 3,5"-os floppymeghajtó kábele szalagkábeles volt:

* [link]

viszont ennek a jószágnak speckó csatlakozós változata volt:

* [link]


A merevlemez felől kéne megközelíteni a dolgot - annak milyen csatlakozója van? Ha 44 pines, ahhoz lehet 40 pines átalakítót szerezni:

[link]


"szeretnék rá, win 95-öt, vagy ilyesmi"

Akár még Linux is felrakható rá - lásd: itt valaki egy 486-os gépre rak fel Gentoo Linuxot:

[link]

esetleg NetBSD:

https://www.youtube.com/watch?v=Ck43kqSDOq0

2019. febr. 28. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 CspCsj ***** válasza:

Mekkora HDD és mennyi RAM van benne?

Specifikáció szerint a 24MB RAM és 40MB HDD nem hiszem, hogy elég lesz a Win95 (pláne újabb) rendszernek.

2019. márc. 1. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Az utóbbi floppy inkább, olyan kis szalagkábel, nem a nagy gépekbe való, ha az lenne már raktam volna bele floppyt, van egy pár elfekvőben...

Sima laptop ide-s a merevlemez, 528mb-os.

Ezzel az a gondom, hogy van is átalakítóm ami ezt a winyót is átalakítaná. Van is egy winyóm, ami 60 gb-os, azt szépen viszi, viszont ezt a jó régit, ami a laptopban van, csak pörgeti...nem olvas. Lehet asztali géppel jó lenne, viszont átalakítóm nincs hozzá. Az lenne a jó, ha a 60 gigás winyót letudnám úgy formázni, és rárakni valami dost (usb-n át), hogy jó legyen a régi laptoppal.


Ugye itt a legnagyobb gond a floppy hiánya, nem tudom újratelepíteni...

Ram az 8mb benne, proci 25Mhz, win 95-nek ez elvileg bőven elég kéne, hogy legyen.


Szerintem sok mindent nem tudok a géppel kezdeni, valószínűleg az lesz, hogy szerzek egy soros link kábelt, és azzal küldözgetek adatokat, nc-vel a gépre.

Valahogy "angolosítom" a dost, régi windowst talán leszedem, ha kell felrakok majd egy angolt.

De ugye sajnos így tényleg kilőve az op rendszer csere...Hacsak a winyót nem tudom "megmókolni".

A másik, hogy játszani is alig merek azzal, ami benne van, véletlen letörlöm, dost nem tudok rá újat tenni, és akkor vége az egésznek...

Inkább azt a 60 gigásat kéne valahogy megcsinálni...

Tudtok valami programot, ami szépen leformázni pár száz megásra, fat 16-tal? Úgy hogy egy win 7 is lássa, meg a pici 486-os laptop...illetve mondjuk egy dos (vagy win95) bootoljon róla?

A 60 gigással annyit elértem, hogy látta a laptop mikor valami dos szerűséget rátettem, de annyit írt, hogy nem tud bootolni róla.

Annyira nem vagyok otthon ebben a régi pc témában.

2019. márc. 1. 15:10
 5/7 A kérdező kommentje:
Az átalakító olyan, hogy rá lehet dugni asztali pata winyót, laptoposat, meg satát, és azt viszi át usb-re.
2019. márc. 1. 15:13
 6/7 A kérdező kommentje:

Ilyen:

[link]

2019. márc. 1. 15:13
 7/7 CspCsj ***** válasza:

DOS partíció ne legyen 2GB-nál nagyobb.

Itt egy leírás VirtualBox-os DOS partíció létrehozásához, ami közvetlenül a HDD-re íródik, így ha eszerint VirtualBox alatt létrehozod, utána a laptopba átszerelve egyből indulnia kellene:

[link]

2019. márc. 1. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!