Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Lemez érzékelésekor miért...

Lemez érzékelésekor miért kapcsol ki a számítógépünk?

Figyelt kérdés

Érdekes hibajelenségeket produkált minap az évek óta csak második gépként használt PC-nk.

Szerintetek miből indul(t) ki mindez?????


Konfiguráció:

- Volcano MAV-300P táp

- Gigabyte GA 8SIML REV1.0 MicroATX alaplap

- Intel Celeron Northwood 2,4GHz CPU

- 2db Kingmax DDR-400 1GB RAM

- 2db Seagate 7200rpm IDE HDD, egyiken a dokumentumok, másikon minden más

- Samsung SH-S202 IDE DVD-író

- D-Sub monitor+ PS/2 billentyűk, PS/2 egééér, D-Sub monitor


Sztori:

Adva (volt) egy nem minden nap használt, de működőkész gép.

Gombelemcsere, mert már egy ideje feszmentesítéskor lenullázódott az óra.

Ha már egyszer házbontás, akkor már alkatrészek ki, finom ecsettel portalanítás, hőpaszta eltávolítása papírtörlővel, újrapasztázás.

- Konfig próbaképpeni beindítása íróasztalon, power gomb helyett csavarhúzóval: rendszerwinyó halkan kattog mint egy óra, boot fail. Konnektorból ki.

- Rendszerwinyó csatlakoztatása újabb (satás) gépünkhöz USB-IDE/SATA átalakítóval, tápellátás külső adapterrel (olyan, mint egy laptopé, de molexben végződik). Winyó szépen felpörög, olvasható. Meggyőződtem, hogy nincs rajta értékes adat, beállítás, ha mégis bedöglene.

- Rendszerwinyó újra az alapkonfigra (régi gép) téve. Ekkor már biztonságból adatwinyó lehúzva. Power on: ventik felpörögnek és leállnak.

- Rendszerwinyó le, optikai meghajtó fel. Power on: gép indul, bios képernyő, boot szektort hiányolja. Beteszem a Win telepítőCD-t, beveszi, ebben a pillanatban ventik leállnak, képernyő kikapcsol.

- Optikai meghajtó másik (új) gépen ragyogóan műxik USB-n (a külső táppal).

- Konfig indítása háttértárak nélkül: szépen elindul, boot szektort keresi (naná), konnektorból kihúzással lekapcsolom.

- MOST JÖN A JAVA: rendszerwinyó IDE-kábellel az alaplaphoz, külső táppal meghajtva, felpörög, nem kattog. Gép power on. Boot fail. És ekkor a winyóból felszállt a fehér füst. Konnektornál persze azonnal kikapcs. Kellemes gyantaillata lett.

- Egy kis mérés: molex táp hálózatra dugva, kimenetén +6V és +11,5V mérhető. Új gépen DVD-írót és egy nem használt SATA winyót szépen meghajt. Olvashatók. (Adatwinyót most azért nem próbálnám ki rajta. Bár minden mentve van róla új gépre is.) Egyébként a SATA betáp is a molexről megy rajta toldóval.

- Még egy kis vizsgálat: régi gép tápja a molexeken +5,0V-ot és +12,0V-ot ad, amikor alaplapot működteti. Kikapcsolt táppal nullát.

- Alaplapot lehúzva a tápról, kikapcsolva a 20 tűs csatlakozó minden tűjén 0V, kivéve a "+5V standby" és a "power supply on" vezetéket (ezeken rendre +5V és +3,5V mérhető).

- Ha utóbbi power supply on-t összezárom a grounddal, tápventi felpörög. Ahogy bontom az összezárást, tápventi leáll. Táp törpefesz oldali kondik teteje kissé púpos. Van, amelyiké nem, de a többségé igen. A primer oldali kondikon nincs púp. Az alaplapiakon sincs.


?


Szerintetek alaplap(+proci+ram) még biztonságosan használható lenne egy új táppal? Tűzveszély?

Bocs, ha kicsit hosszú volt, de mindebből talán összerakható a diagnózis.


Köszi



2019. ápr. 11. 21:13
 1/3 anonim ***** válasza:

Új táppal szerintem nem lesz gond.

Ezzel meg ne is próbálkozz tovább, nehogy mást is a hdd után küldjön

Volt már olyan kérdés, hogy hol lehet tápegységhez füstöt venni? Csak mert mióta kiszállt belőle azóta nem kapcsol be a gép.

Örülök, hogy te így átvizsgáltad a gépet, nem baj az ha hosszú a kérdés, legalább látszik az, hogy téged érdekel és nem a távolról csettintéssel történő megoldást várod :) sajnos sok olyan van...

2019. ápr. 11. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm szíves válaszodat, különösen, hogy sok energiát szenteltél kissé hosszas kérdésem elolvasására és átgondolására. :)

És természetesen ennek alapján már nem tervezem a régi táp további használatát.


Érdekes, hogy mindez éppen szétszerelés után történt, pedig vigyáztam, hogy ne sérüljenek, sztatikus töltéssel lehetőleg ne kerüljenek kapcsolatba a részegységek. De még mindig jobb, mint ha kigyullad a gép, amikor nem vagyok mellette (esetleg ha nincs áramtalanítva, és valahogy bekapcsol a hibás táppal a gép, távollétünkben leég a lakás). :O)


Amit még nem írtam: az elfüstölt hdd a 0 és a 12 voltos pólus közt <0,1 ohm ellenállású lett. :O)

Noha a táp mindenképp hibás volt már, lehetett-e közvetlen előidézője a winyó leégésének, mivel az épp a külső hdd-tápon volt, hogy olyankor csak USB-n keresztül szabadott volna jelvezetékileg a gépre kötni, nem pedig az IDE-kábellel egyenest az alaplaphoz? (Mind a PC, mind a külső hdd-táp ugyanarra a földelt konnektorra volt csatlakoztatva.) Amint írtam, előtte bár a winyó kattogott és nem bootolt (lehetett a táptól is), de ezután a másik (új) gépre a külső táp segítségével + usb-vel csatlakoztatva rendben működött, majd a fenti felállásban jött ki belőle az addig őt éltető füst :-)

Csak azért érdekes, hogy ha igen, akkor se én, se más (aki ide látogat) ne kövessük el ismét.

2019. ápr. 12. 18:52
 3/3 A kérdező kommentje:

Még egyszer köszönettel a tanácsért,

mostanában szakítottam időt a régi masinára, az új gép tápegységével nem jelentkezett a kézi bekapcs - azonnal magától kifex effektus.

Azóta lett hozzá új (azaz használtan vett, de jó) rendszer-HDD (szintén IDE Barracuda), és vadiúj táp is (ezúttal egy márkás, de alacsonyabb árfekvésű darab, a ma általában elvárt védelmekkel).

Tökéletesen működik azóta. :)


A márkás, bolti új táphoz azért javasolt ragaszkodni, mert hiába hogy régi gép, mindig vannak rajt adatok, amiről épp hirtelen nincs biztonsági mentés. És ha máskor az adat-HDD dögöl be, akkor :OO

Jó tanács lehet, hogy egy nevenincs táp, még ha papíron el is van látva különféle védelmekkel, akkor sem az igazi. Előfordul gány, hibás összeszerelés, selejtes áramköri elem, rossz tervezésből nem a névleges értékekhez illesztett védelmi működési karakterisztika, stb stb - ez az, amit netes cikkekből megtudtam és a boltos is megerősítette.

2019. máj. 2. 23:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!