Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Hálózat létrehozása?

Hálózat létrehozása?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Hálózatot szeretnék létrehozni, de nem igazán tudom mivel és hogyan érdemes. Adott 16 gép. Ezeket szeretném úgy csatlakoztatni egy szerverhez, hogy amikor valaki bekapcsolja valamelyik kliens gépet, akkor az kér egy felhasználónevet és jelszót. Ha sikerül bejelentkezni-e, akkor korlátozottan férhet hozzá a beállításokhoz és a szerveren lenne egy saját mappája, amibe tudja menteni a dolgait. A kliens gépeken Windows 10 Enterprise fut. A kérdés leginkább az, hogy a szerver gépre mit tegyek? Windows servert és akkor Active Directory-val menni fog a dolog? Vagy esetleg Debian + Samba? Vagy van valami más megoldás? Soha nem csináltam még ilyet és el kéne a segítség. A válaszokat előre is nagyon szépen köszönöm! :)

2019. okt. 21. 12:02
 1/9 anonim ***** válasza:
39%
Windows server + AD, windows klienssel az a legjobb.
2019. okt. 21. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ. Azt még megkérdezném, hogy úgy is működik majd, ha később még lesz majd pár gép, de azokon valószínűleg Windows 8.1 Enterprise fog futni? Illetve ez úgyis megoldható, hogy a szerver csak a kérdésben írt funkciókért felel? Tehát én első körben nem szeretném, hogy azon menjen át minden hálózati forgalom.

Továbbra is várom a válaszokat. Köszönöm! :)

2019. okt. 21. 12:54
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

A Debian + Samba is jó megoldás.


A kérdés az, hogy:

* melyik rendszerhez értesz

* Windows esetén a Windows szerver megvásárlása/legális beszerzése (iskola esetén a Tisztaszoftver program keretén belül: [link] ) megoldható-e


Aminek mind két rendszer esetében nézz utána, az a "roaming profile" - Samba esetén:

* [link]

* https://www.youtube.com/watch?v=EkbcmVzL_Xg

2019. okt. 21. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Igen, 8.1-el is kompatibilis és igen, forgalomirányítástól felhasználókezelésig mindent fogsz tudni kezelni
2019. okt. 21. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Mindegyik nagyon hasznos :)

Elvileg (legalábbis eddig úgy néz ki a dolog) a jogtiszta, legális szoftverbeszerzés az megoldható.

Még lenne pár kérdésem :) Ilyen kis hálózathoz gondolom nem kell bika erős szervergép. Igazából egy a kliens gépeknél csak egy leheletnyit lesz izmosabb a szerver. Egyszerre 16 klienst valószínűleg ki fog tudni szolgálni? Később ez lehet, hogy felmegy kb. 40-re.

Erőforrás oldalról nézve melyik bírná jobban? A Windows-os vagy a Samba-s megoldás?

Illetve ez úgyis menne, hogy én a szerver gépet ugyanúgy rákötöm a már meglévő hálózatra. Mármint azt nem szeretném, hogy a szerver gépbe megy be a net és onnan megy tovább mindenfelé. Most jelen pillanat úgy van, hogy bejön egy routerba, onnan pedig egy switchel van továbbosztva. Tehát úgyis megoldható a dolog, hogy a szervert is a switchre kötöm rá?

2019. okt. 21. 13:19
 6/9 anonim ***** válasza:
Minél több az igény a szervertől, annál több erőforrás kell. Az a lehelletnyivel erősebb mint egy kliens, mit is jelent? Mert ha egy 3.gen I3 a kliens, akkor azért egy szervernek attól jócskán erősebbnek kell lennie. Maga a routing nem lenne nagy erőforrás, de vándor profilokat szeretnél, meg még gondolom egy pár SMB megosztás, nyomtató megosztás és egyebek. Egy erősebb proci, bőséges memóra, meg 2db gigabites hálókártya és nem lesz gond
2019. okt. 21. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"Tehát úgyis megoldható a dolog, hogy a szervert is a switchre kötöm rá?"

Igen, simán megoldható.


Ha már routerként/átjáróként akarod használni, akkor két hálókártya kell bele - egy az Internet-elérés, másik meg a switch egyik portjába csatlakozva.

De ez esetben számíts arra, hogy a NAT-olás, a tűzfal- esetleg a proxy-funkciók további erőforrásokat fognak igénybe venni.

2019. okt. 21. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
81%

Mivel feltetted a kérdést, nyilván nem linuxoztál, így azt nem tudom ajánlani - pedig azzal is simán meg lehet csinálni azt, amit akarsz. De Windows Server-en könnyebb dolgod lesz, ha most kezdesz hozzá (max. nem fogd soha érteni, hogy mi történik :-) ).


A roaming profile-t én elfelejteném, a home/document redirect kíméletesebb, nem kell minden ki- és bejelentkezéskor rángatni a felhasználó home-ját. Kirak egy 20GB os mkv-t az asztalára, és soha ki nem jelentkezik többé :-)

2019. okt. 21. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm, mindenkinek megy a zöld, sokat segítetek. Már kezdem látni, hogy merre induljak. :)

A szerver gép az egy hp prodesk 600 G2 SFF lenne i5-ös procival és 4GB memóriával. Ez szerintetek elegendő?

A kliensek gépekben meg Intel Celeron G1820 van és 4GB memória.

Egyelőre csak switchre szeretném rákötni, így remélem elegendő a fentebb említett gép szervernek.

Régebben nagyon minimálisan foglalkoztam linuxal, de azóta a tudásom szinte nullára kopott. :/ Akkor lehet, hogy maradok inkább a Windows server megoldásánál. Mondjuk nagyon szívesen elmélyülnék a linuxos megoldásban is. Lehet, hogy majd VirtualBoxos környezetben azzal is megpróbálkozom. Esetleg tudtok valami jó anyagot, amivel el lehet kezdeni így a linux világát. Teljesen alapoktól építkezve? Illetve Windows Serverekhez van valami jó könyv? Dokumentáció? Bármi? Ha már valamivel foglalkozom, akkor szeretném érteni is majd :) Akkor is, ha nem fog egyik napról a másikra menni. :)

Erről a home/document redirectről tudnál kicsit írni? Vagy van erről valami jó kis olvasnivaló?

2019. okt. 21. 19:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!