Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Mi a különbség a LAN és a VPN...

Mi a különbség a LAN és a VPN közt?

Figyelt kérdés

2020. dec. 28. 05:15
1 2
 1/15 anonim válasza:
0%
Két betû
2020. dec. 28. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
66%
A LAN az egy belső hálózat (minden gép a router alatt) a VPN pedig egy virtuális magánhálózat, használják hamis IP címmel való internetezésre is.
2020. dec. 28. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
LAN tehát automatikusan létezik azzal, hogy használok egy routert, míg a VPN-t meg külön készíteni is kell?
2020. dec. 28. 06:46
 4/15 anonim ***** válasza:
76%

Pontosan


Bár a router bekötésével te is készítettél LAN hálózatot, nem termett magával.

A VPN pedig megoldható egy böngészős bővítménnyel is.

2020. dec. 28. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
Úgy is megközelíthetjük a kérdést, hogy a VPN gyakorlatilag egy virtuális LAN. Fizikailag egymástól távolabbi gépeket kapcsol össze egy logikai LAN-ná.
2020. dec. 28. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
29%

LAN fizikai, VPN virtuális hálózat. LAN minimum 2 db Ethernet szabványú (pl 802.x) hálózati csatoló között létrejött kommunikációval valósul meg, jellemzően Cat(x) szabványjelű kábelen keresztül. Ez azt is jelenti, hogy bármilyen 2 hálózati eszköz között LAN hozható létre, amelyek a fenti módon kommunikálnak (pl pc-pc, pc-nyomtató, switch-router stb).

LAN létezhet VPN nélkül, de VPN nem lesz (W)LAN nélkül :) Ilyen értelemben a VPN egy "virtuális LAN", és feltétele a LAN vagy WLAN megléte. A WLAN a LAN-tól annyiban tér el, hogy a kommunikáció kábel nélkül, mikrohullámú kapcsolaton keresztül történik.

A VPN alapja a szerver-kliens viszony (a LAN egyenrangú hálózatok között is működik), azaz egy VPN-kiszolgáló kötelezően kapcsolatban áll az ügyfélgéppel, ezzel valósul meg a virtuális hálózat.

2020. dec. 28. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

"LAN tehát automatikusan létezik azzal, hogy használok egy routert, míg a VPN-t meg külön készíteni is kell?"

Most ha kötekedni akarnék: router sem kell, csak valamilyen módon összekötttést kell teremteni két gép között. (Feltéve, hogy a két gép nem két egymáshoz közeli, azonos tulajdonban levő eszköz ideiglenes összekapcsolása - pl. amikor a PC-re rádugod a telódat -, mert az definíció szerint nem LAN, hanem PAN.) Az összeköttetés történhet akár közvetlen kábelkapcsolattal is, több gép esetén azonos kábelre (sínre) való csatlakozással, vagy valamilyen, az összeköttetést megvalósító hálózati eszközzel (hub, switch). Amit a hétköznapi életben routernek nevezünk, az igazából egy switch, egy router, meg általában egy AP egybeépítése, amit bár a hétköznapi szóhasználatban routernek mondunk, de ilyenkor - egy LAN kiépítésekor - pont, hogy nem a router részét vesszük igénybe. ;)

2020. dec. 28. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Igazad van utolsó, de egy mezei felhasználó aki ilyen kérdést tesz fel, az fogadni mernék hogy routerbe dugja a gépét vagy felcsatlakozik a wifire, így megvalósítva a lant és wlant.


2 gépet összekötni direktben sokan nem is tudják hogy lehetséges. Informatikusként múltkor azon kaptam anyámat hogy a munkahelyi laptopról a sajátjára egy 16 gigás pendrive segítségével másolja át a fájlokat, úgy hogy ott volt egy UTP kábel az asztalon. Ráadásul volt vagy 45 giga anyag, a pendrive pedig fat32-es NTFS helyett, így 3,5-4 gigánként másolta a mappákat!


A switchekbe meg bele se menjünk mert csak jobban belezavarodik a dolgokba és a Ciscot is keverni fogja a cickóval.

2020. dec. 28. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
51%
8 - miért kellett 3,5-4 gigánként másolni a mappákat?
2020. dec. 28. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
70%

"LAN minimum 2 db Ethernet szabványú (pl 802.x) hálózati csatoló között létrejött kommunikációval valósul meg"

Dehogy.

Legfeljebb ez a leggyakoribb megvalósítása, de ez nem azt jelenti, hogy más szabvány, illetve hardver segítségével létrejött összeköttetés ne minősülne LAN-nak.

Pl.: [link]

Sokáig majdnem mindenhol koaxiális kábelekkel, és Token Ringgel építették ki a helyi hálózatokat, közük nem volt az Ethernethez, mégis egész korrekt hálózatokat létre tudtak hozni velük.

Sőt! Amikor a "régi szép időkben" egy soros (RS-232) kábellel kötöttük össze a gépeinket öcsémmel, hogy tudjunk multiplayer játékokat játszani, az is egy LAN volt, holott köze nem volt az Ethernethez. Az, hogy ma 99%-ban Ethernettel, és UTP-kábelekkel oldják meg a LAN-ok kiépítését az egy más kérdés. Attól még nem csak az az egy megvalósítás lesz LAN.

Sőt! Vezeték nélküli technikával is ki lehet építeni LAN-t.

[link]



"Ez azt is jelenti, hogy bármilyen 2 hálózati eszköz között LAN hozható létre, amelyek a fenti módon kommunikálnak (pl pc-pc, pc-nyomtató, switch-router stb)."

Így ez sem igaz. A hálózatok kiterjedés szerinti csoportosítása nem attól függ, hogy milyen protokollt, és milyen hardveres összeköttetést használnak, hanem a hálózati kiterjedésén.

2020. dec. 28. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!