Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Az ip cím a számítógép,...

Az ip cím a számítógép, laptop azonosítója vagy a hálózaté?

Figyelt kérdés

2021. dec. 30. 14:27
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem egy vagy vagy eldöntendő kérdés.


A hálózati eszközöknek van IP címe.

2021. dec. 30. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Dongaben ***** válasza:
38%
Igazából a végpont azonosítója, de nem vagyok szakember. :) Ha a parancssorba beírod: "ipconfig", és nyomsz egy Enter-t, megkapod a géped IP címét. A szolgáltatók manapság 15 IP címet adnak egy WiFi-s modemhez, ha jól tudom. (Ebben sem vagyok biztos.) Ha nincs beállítva Fix IP, akkor pl. változhat is a 15 címen belül. Laptopnál tapasztaltam ilyet. (Asztali gépemen Fix IP van beállítva.)
2021. dec. 30. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
#2: Az IPv4 címek hiánya, elfogyása miatt már a szolgáltatók külön-külön IP-t sem adnak sok helyen, hanem mindenkit egy közös router mögé tesznek be (NAT-olás). Ezt a 15-ös számot nem is tudom hova rakni, a szolgáltató 1 db eszközt (modemet) ad, annak 1 címet oszt ki. Van olyan szolgáltató aki szintén ezt az 1-et szinte fixként megtartja és újraosztja neked reseteléskor is, mivel annyira szűkös a kiosztható címek száma. Teljesen ellentmond ennek, hogy csak úgy előfizetőként 15 címet fenntartanának bárhol is. Főleg úgy, hogy a router már a saját szabálya szerint osztja a címeket és nincs köze a szolgáltatóéhoz. Ez valami félreértés lehet.
2021. dec. 30. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Dongaben ***** válasza:

ma 15:07 válaszadó!

Mondom, hogy nem értek hozzá. :)

Akkor gondolom, ez azt jelenti, hogy 15 eszközt lehet 1 IP alá tenni.

192.168.0.01-192.168.0.15-ig lehet kiosztani.

Köszi. Mindig tanul az ember.

2021. dec. 30. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

#4


Ezek a te belső hálózati IP címeid, nem a szolgáltató adja őket, hanem a routered DHCP-je osztja ki. Akár át is állíthatod mondjuk 192.168.0.1-192.168.0.254-re, így ennyi eszközt is meg tudsz címezni.

2021. dec. 30. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

#Dongaben

Ez gyakorlatilag úgy van, hogy privát hálózatok vannak. Egy privát hálózaton belül sok eszköz lehet, de ugyanazon a hálózaton belül minden cím egyedi. A privát címek kívülről nem érhetőek el, és nem tudnak kilépni az internetre, hanem ahogy elérnek az alapértelmezett átjáróhoz (a routerünkhöz), minden cím ugyanarra az egy külső címre fordítódik le (NAT), amit a szolgáltatótól kapunk. Mivel nem érhetőek el a privát címek kívülről, hanem fordítjuk őket, így ugyanazt a címtartományt addig tudjuk használni, amíg van publikus címünk, amire lefordíthatjuk.

Vagyis az én hálozatom is a 192.168.0.1-től 192.168.0.254-ig (192.168.0.0-192.168.0.255 lenne, de a 0 a hálózat címe, a 255-ös pedig a szórási cím), meg a legtöbb otthoni hálózat is.

A privát hálózatban az szab határt a kiosztható címeknek, hogy az adott tartomány hanyadik bitjénél kezdődnek az eszközazonosító címek (32 bites az IPv4 cím, minden oktett 8 bit). Azt hogy a tartományban legfeljebb hány cím osztható ki, azzal a legegyszerűbb megmondani, hogy melyik osztályban van. Privát tartomány három IP osztályban található, az A, a B és a C osztályokban.

Az A osztályos privát tartomány a 10.0.0.0-10.255.255.255, 2^24-2 IP cím osztható ki (a hálozatcím, és a szórási cím nem osztható ki), a B osztály privát tartománya 172.16.0.0-172.31.255.255. A harmadik oktettől (a második pont után) kezdődik az eszközazonosító, így 2^16-2 címet oszthatunk ki. Az otthoni routerekben a leggyakoribb címtartomány a C osztály privát tartománya, ami 192.168.0.0-192.168.255.255 (általában 192.168.0.0-192.168.0.255, vagy 192.168.1.0-192.168.1.255). A negyedik oktett az eszközazonosító, így 2^8-2 cím osztható ki, ami 253.

A legtöbb otthoni routerben ilyen C osztályos privát címtartomány van, vagyis 253 cím osztható ki (ebbe beletartozik a routerek, a switchek, és a végeszközök címe is), amit végül egy publikus címre fordítunk. Ergo van 253 eszközöm, de ugyanarra lesz lefordítva, a 192.168.0.5, a 192.168.0.129 és így tovább, vagyis egy publikus címmel kommunikálunk, csak azt kapjuk a szolgáltatótól, a routereken pedig előre gyárilag be van állítva, hogy melyik címtartományból oszthat. A privát címeket nem a szolgáltatótól kapjuk, hanem egy nemzetközi megállapodás alapján 3 címtartomány használható erre.


Összefoglalva a legtöbb otthoni router elméletben képes 252 eszközt kezelni (a router címét kivontam), csak egyrészt nem sok embernek van ennyire szüksége, másrészt ez elég nagy hálózati leterheltséget jelent.

Persze ez az IPv4-es címekre vonatkozik, IPv6-nál ez már máshogy van.

Ez annyival bonyolódik, hogy mivel elfogytak a publikus IPv4 címek, ezért már sok szolgáltatótól nem publikus, hanem szintén privát címet kapunk, és még egyszer fordítanak, így sok előfizető használ egy publikus címet, ezért kevesebb ilyenre van szükségük. Ez amúgy lassítja a hálózatot, mivel többször kell címet fordítani, aminek számítás, és erőforrásigénye van.


A kérdésre is válaszolva: Az IP cím a hálózati eszközök egyedi (ahogy az előbb taglaltam, a hálózaton belül) azonosítója. Ez az eszköz lehet router, bármilyen végeszköz (pc, laptop, tablet, telefon, tv, stb.), de akár switch (hálózati elosztó, segítségével több használható portunk lesz). Ergo bármilyen eszköz azonosítója a hálózaton.

2021. dec. 30. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Dongaben ***** válasza:

ma 17:45

Na, ez már bevallom, hogy bonyolult számomra, de azért köszi! :)

Annyit segíts, kérlek, hogy a parancssorba beírt "ipconfig" a valós IP címet adja meg, vagy nem?

Köszi.

2021. dec. 30. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

#7: Nem, a belső hálózatról informál.

A külső, szolgáltatótól kapottat detektor oldalaktól megtudod, pl:

[link]

[link]

2021. dec. 30. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Dongaben ***** válasza:

Köszönöm!

Nem én kérdeztem ugyan, de tanultam valamit. :)

2021. dec. 30. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!