Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Hogyan zajlik a DNS működése?

Hogyan zajlik a DNS működése?

Figyelt kérdés

Pontosabban a hierarchikus névkiosztás sémáját nem értem.

Azt olvastam, hogy 13 DNS szerver van, de mi határozza meg, melyik weblap melyiket használja? Mi az a root szerver? Van valami köze az adatbázisban használt "root"-hoz?



2022. aug. 6. 01:18
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

"Azt olvastam, hogy 13 DNS szerver van, de mi határozza meg, melyik weblap melyiket használja?"

A 13 root szerver csak a felső szintű domainek (top level domains, TLD) - mint például .hu, ,com, .sk ( [link] ) - névszervereinek elérhetőségeit tárolják. Mind a 13 tárolja az összes felső szintű domain elérhetőségét.


"de mi határozza meg, melyik weblap melyiket használja?"

A 13 közül véletlenszerűen választ a gép névfeloldáskor.

2022. aug. 6. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Értem már, köszönöm szépen. A link alapvetően egy weboldal, amin a TLD nevek vannak?
2022. aug. 6. 01:50
 3/9 anonim ***** válasza:
84%

Példának okáért: ha meg akarjuk tudni a gyakorikerdesek.hu IP-címét, ahhoz a gyakorikerdesek.hu névszerveréhez kell fordulnunk (hacsak egy köztes DNS-szerver nem gyorsítótárazta el azt). Mivel nem tudjuk, hogy mi a gyakorikerdesek.hu névszerverének címe, azt a hazai Internet Szolgáltatók Tanácsa .hu névszervereinek valamelyikétől tudhatjuk meg. Azt, hogy a .hu névszervereknek mi a címe, azt meg a 13 root szerver valamelyikétől lehet megtudni.


Ennek a folyamatát a dig segédeszközzel ( [link] ) lehet végigkövetni - egy online változata:

[link]

2022. aug. 6. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Bocs, hogy beleszólok, de konkretizáljuk, hogy ne csak lebegjen a levegőben. A root szerverek a . zónát szolgálják ki.
2022. aug. 6. 03:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
(Kiegészítés: mielőtt az első szerverhez fordulna a gép, lokálisan megnézi a hosts fájlodat, és ha már ott talál bejegyzést, akkor nem megy tovább a DNS szerverekre. Ezen az elven lehet az okosba', nCore áruházban beszerzett fotósoppot letiltani az Adobe szervereiről, ugye...)
2022. aug. 6. 04:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

4-es: "A root szerverek a . zónát szolgálják ki." Ez pontosabban mit jelent?


5-ös: Az utolsó mondatodat nem igazán értem, azt ki tudod jobban fejteni?

2022. aug. 10. 20:14
 7/9 anonim ***** válasza:
75%

"5-ös: Az utolsó mondatodat nem igazán értem, azt ki tudod jobban fejteni?"


Hogyne: Ha például Windows alatt a C:\Windows\System32\drivers\etc mappában lévő hosts fájlba (nincs kiterjesztése, rendszergazda joggal írható) azt írod, hogy:


127.0.0.1 3dns-5.adobe.com


akkor azt a domaint nem éri majd el a géped, mert a 127.0.0.1 a localhost e-mail címe, tehát csak a saját gépeden keresné, ott meg nincs.


Beírhatsz egy rakás olyan domaint is ide, amit egyéb okból nem szeretnél elérhetővé tenni a gépen, például ha nagyanyád már a harmadik mágneses varázsmatracot rendelné félmillióért a csodamatrac.hu-ról, akkor meg tudod adni a gépén, hogy:


127.0.0.1 csodamatrac.hu

2022. aug. 10. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
7es: e-mail cím helyett IP-címet akartál írni, ugye?
2022. szept. 11. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"e-mail cím helyett IP-címet akartál írni, ugye?"


Igen, köszi h szóltál. Öreg vagyok és már szikkad az agyam basszus...

2022. szept. 12. 03:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!