Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Mi a helyzet a torrent oldalak...

Mi a helyzet a torrent oldalakkal?

Figyelt kérdés

A Playlist című filmet néztem, és szerintem zseniális volt! Nem mondom hogy mindent értettem, :) de maga a sori szuper volt!


Viszont két dolgot nem értek:


1: Torrentet magam is használtam régen, ma már csak elvétve. Értem az elvet, hogy ez az alkotók ( legyen az film, vagy zene, vagy bármi), szóval így az alkotók vannak megkárosítva, hiszen az ember nem veszi meg a CD-t/könyvet/mozijegyet stb, hanem letölti ingyen.

De akkor miért nem tiltották be a torrent oldalakat? Miért nem záratták be a Pirate Bayt? Illetve, ha ez valamiért nem tudott megvalósulni, akkor miért nem szankcionálták az adott torrent oldalon hirdető cégeket? Ezt könnyen meg lehetett volna tenni, hiszen egy illegális oldalon rakták ki reklámjukat, ergo ezek a cégek tartották életben a torrent oldalakat.

Ha szankcionálják ezeket, akkor senki se akart volna torrent oldalon hirdetni, s szépen kihalt volna a torrent.


2: Mi bajuk volt az előadóknak a Spotify-al? Hiszen pont a torrent-problémára kínált megoldást. A kazetta-Cd világba visszatérni már nyilván nem lehetett, a torrent illegális, és anyagi kárt okoz. Viszont a Spoty pont ezt oldotta fel, mert itt az előadók is kaptak pénzt, legális is volt a dolog, és az embereknek is nagyon tetszett. Akkor mégis miért tüntettek az előadók a Spoty ellen?

ezt a két dolgot nem értem.


ui: a lemezkiadók meg tőlem elmehetnek a sunyiba a csimbi öltönyeikben, a menő irodájukban. Már degeszre híztak így is. Ne siránkozzanak.



2022. nov. 11. 12:13
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
88%
Torrentoldalakra nem lehet kirakni szerzői jogot sértő tartalmat, ha a jogtulajdonos szól, le is veszik. Szóval önmagaban a torrentoldal nem vegez illegális tevékenységet, max a feltöltők.
2022. nov. 11. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
80%

A torrent él és virul, maga a technológia pedig teljesen legális, csak az nem amire sokan használják, viszont van legális felhasználási módja is, például Linux disztrók, nagy játék frissítések terjesztése. Ha betiltanák a torrentet, ez is ellehetetlenülne, pedig igen hatékony terjesztési mód, ezért terjedt el az illegális fájlcserében is, pillanatok alatt ha nem is leváltva, de jól megkurtítva a DC megoldásokat - sőt, egy időben volt hibrid torrent és DC kliens is, ugyanazt a fájlt tudtad tölteni publikus torrent tracker által és DC megosztáson át is párhuzamosan.

A zeneiparral és a filmiparral az a baj, hogy nagyon pénzéhesek. A filmre rá lehet fogni, hogy rengeteg pénzt felemészt a forgatás, de ha jó lesz akkor azt visszatermeli csak a mozis bevétel, a többi már bónusz. A streaming jó út lehetne, de pont a héten jártam úgy, hogy kinéztem egy filmet a Disney+-on, hogy akkor majd szerda este a haverokkal megnézzük. Eljött az idő, keresem, de a film nincs sehol. Nem értem ez mire jó, de ha letorrenteztem volna a filmet nem lett volna ilyen probléma. Illetve ha megvettem volna a DVD/BD kiadást, csak hát a Disney leállította a lemezkiadást. Szóval nem volt más választásom, mint gyorsan lekapni torrentről, pedig van érvényes streaming előfizetésem - ezek után már nem sokáig.

A zenénél meg egyszerűen csak hisztiznek. Egy dal megírása, előadó általi felvétele, a stúdiómunka, marketing költségek meg se közelítik egy film költségvetését. Írnak 10-13-at, kiadják az albumot, a keménymag úgyis megveszi, meg elmegy a lemezbemutató koncertre, e kettő visszahozza ezeket a költségeket, a többi már csak bónusz. Nem azt kéne elvárni, hogy a semmiből (streaming lejátszás) jöjjön a lóvé, hanem ugyan úgy dolgozzon meg érte folyamatos munkával, mint ahogy egy nem zeneipari dolgozó ember, egy szoftverfejlesztő ölébe se hullik pénz attól, hogy a leszállított terméket az ügyfél használja. Ha további pénzt akar újabb projektet kell vállalni és dolgozni.

2022. nov. 11. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
92%

"Miért nem záratták be a Pirate Bayt?"


Megtették. Nőtt helyette 5 Pirate Bay mirror.

2022. nov. 11. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 A kérdező kommentje:
Aha, szóval ha jól értem, maga a torrent oldal ( esetünkben a Pirate Bay ) alapvetően nem az illegàlis tartalmak megosztásáért alapul meg. Csak simán fájlcserélő oldalként. És a feltöltők teszik úgymond illegálissá?!
2022. nov. 11. 13:27
 5/24 anonim ***** válasza:
89%
Illegálisnak sem lehet mondani, mert illegális tartalom nem kerül fel rá. A torrent fájl csak annyit tartalmaz hogy egy megfelelő program (torrent kliens) összekösse a letöltőt másokkal, akiknél a fájl már megvan, és te tőlük közvetlenül, p2p módon letöltöd. Magyarul maga a weboldal semmi illegálisat nem tartalmaz. Az "illegális" folyamat az a fájlmegosztás, ami már a weboldalon kívül történik. Azért tettem az illegálisat idézőjelbe, mert (többek között) Magyarországon legális a letöltés.
2022. nov. 11. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 A kérdező kommentje:

Na jó ezt értem , de így maga a torrent oldal - Pirate Bay - erősen hozzájárul pl a filmek megosztásához. Azt értem hogy nem maga a PB adja az illegális tartalmat, de erösen hozzájárul ahhoz hogy a jogsértés megvalósuljon.

Ezért írtam fentebb, ha fel akartak lépni ellenük, miért nem szankcionálták magát az oldalt, vagy akár a hirdetőiket?

Ez olyan nekem mintha én alapítanék egy fuvar céget, mondjuk 20 teherautóval. Ezek a teherautók futkorásznak a “felhasználók “ közt, azt raknak be a raktérbe amit akarnak, és ők zárják/nyitják a rakteret. Én csak szállítok, sose nézem mit.

Aztán a rendőrök leállítanak és kiderül hogy a raktérben egy tonna kokain van.

Tőlem se fogadnák el, hogy kérem , én csak szállítok. Sose nézem mit?!

2022. nov. 11. 13:48
 7/24 anonim ***** válasza:
36%
#6 te mint szavazó, hozzájárulsz ahhoz hogy a politikusaink lopjanak.
2022. nov. 11. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
84%

"Aha, szóval ha jól értem, maga a torrent oldal ( esetünkben a Pirate Bay ) alapvetően nem az illegàlis tartalmak megosztásáért alapul meg."

Nem teljesen. ;)

A #2-es hozzászóló azt fírtatta, hogy a torrent, mint technológia nem illegáis. Kb. olyan mint a kés - lehet vele kenyeret szeletelni, de embert is ölni.


A The Pirate Bay - mint nevéből is kitűnik - kifejezetten a kalózkodásra épít (mint például az nCore is). Viszont mivel nem tárolja magát, a(z illegálisan) megosztott tartalmat, csak a tartalomra utaló indexet, ezért nem lehet direkten elitélni, maximum bűnsegédként (a késes analógiánál maradva: mint egy katonai, taktikai bajonett - aminek kifejezett célja az emberölés - tartója).


"És a feltöltők teszik úgymond illegálissá?!"

Itt egy kicsit pontosítanék: kis hazánkban az audiovizuális művek (tehát a kereskedelmi szoftvereké nem!) magáncélú, jövedelemfokozás vagy jövedelemszerzés célját közvetve sem szolgáló letöltése az engedélyezett (lásd: 1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jogról 35. §-a). Viszont a torrent technológiájából adódóan felfele is tölt (hisz a technológia pont arra épít, hogy a más felhasználótól letöltött tartalomrészletet meg is osztod, így elősegítve a tartalom terjedését), így elvileg bűntethető vagy (persze a feltöltést lehet korlátozni a torrent-kliensben, viszont akkor az arányod bánja, ami zárt torrent-oldalakon kizárással jár).

2022. nov. 11. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
100%

"Ezért írtam fentebb, ha fel akartak lépni ellenük, miért nem szankcionálták magát az oldalt, vagy akár a hirdetőiket?"

Szankcionálták. Több soron is.

Az alapítókat 2009-ben le is csukták egy évre, majd 2014/2015-ben is voltak rajtaütések.

Lásd a róluk szóló Wikipedia-cikket: [link]


Viszont egy ilyen weboldal olyan mint a hidra: ha levágod az egyik fejét kinő helyette másik 3.


"Akkor mégis miért tüntettek az előadók a Spoty ellen?"

Annak kissé más oka volt.

A Spotify-on van egy podcast, melyet Joe Rogan (komikus, színész, TV-bemondó, sportközvetítő, podcaster,...) vezet. Ebben kissé kritikusan kezelte a COVID-járványt, és az arra adott oltásokat. Ezt a podcast-sorozatot a Spotify nem távolítatta el, ezért az ez ellen felheccelt (woke) előadók tüntetést szerveztek, hogy a Spotify távolítsa el ezen podcastot (ha már Joe Rogan - és így a Spotify is - ezzel dollármilliókat szerez, míg ők a műveik megosztásával nem keresnek ilyen jól).

2022. nov. 11. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
100%

A torrent csak egy átviteli protokol akárcsal a http vagy FTP..

Miért nem tiltják be az internetet..?

Bárki bármit bármikor meg tud osztani torrenten is. Nem kell hozzá torrent "oldal". Elég beírni egy hosszú számsort a keresőbe. [link] [link]

2022. nov. 11. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!