Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Milyen ELSŐ tankönyvet (vagy...

Milyen ELSŐ tankönyvet (vagy egyéb tananyagot) ajánlotok idős személynek, aki szeretne megtanulni számítógépet használni, leginkább internetet böngészni?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Szóval:

Adott egy 70 éves nagyi, kicsit szemüveges, szellemileg friss, de soha nem használt még számítógépet, mert nem volt rá szüksége.

Jó lenne ha javasolnátok egy minden alapot nagyon egyszerűen leíró könyvet elsőnek.

(kezdőknek felesleges infók ne legyenek benne, ki nem állhatom amikor a jó öreg kettes számrendszerrel meg programozással kezdik az informatika oktatást. Oké, nekem ez is tetszett jó 20 évvel ezelőtt, sőt a mai napig nem felejtettem el a DOS parancsokat, de ma már más világ van)


Guglit néztem már, de kb mindegyik könyv amibe belebotlottam, Windows alapú, és nekem semmi kedvem ezt megvenni 30ezerért, Linux Mint meg szabad szoftverek leszenk a gépen, meg a karbantartási dolgokat megcsinálom én.(a linuxos könyvek meg kb mind rendszergazdi-képzők)


Mi kellene:

-Hogy kell be/ki kapcsolni meg ilyen nagyon alapok

-Mit csinálhat a neten (pl. újság, térkép,levelezés, ésatöbbi)

-Hogyan lehet óvatosan, biztonságosan netezni

-DVD vagy film lejátszás (pl VLC-vel)

-(esetleg) Szövegszerkesztés alapok Open Office

-Hogyan ne csináljon sok hülyeséget...A settop boxos tévét is csak most kezdi megszokni

(később majd jöhetnek a bonyolultabb dolgok de nem elsőre)


Másik mellékes kérdés: Van olyan bővítmény firfoxra, ami csak bizonyos felsorolt lapokat enged megnyitni (kezdetben mondjuk csak az újságokat engedném, amíg anyukám meg nem szokja a gép kezelését, hogy ne csináljon bajt.)



#tankönyv #Számítástechnika időseknek
2014. jún. 5. 11:54
 1/8 Tengor ***** válasza:

Linux minttel olyan túl sok bajt nem tud csinálni.

Bekapcsolás tiszta sor: gombot megnyomni.

Automatikus bejelentkezés, automatikus böngésző indítás full képernyővel (reklámblokkolóval). Kezdő képernyőre kitenni a google-t, híreket, levelezőt.

Kikapcsolás: gombnyomással.


Ennél tovább nehéz egyszerűsíteni ezt a részét még ha könyvet találsz is a dologra. A levelezést azt pedig meg kell neki mutatnod.

2014. jún. 5. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Open helyett nagyon jó a LibreOffice (de ne a legújabbat), de valójában azt kell tenned, hogy leülsz vele a gép elé és felírjátok a lépéseket. Én csak néhány évvel vagyok fiatalabb, de 22 éve ülök a monitor előtt. Édesanyámat is megtanítottam a Windows-ra, de ezzel a módszerrel, pedig 86 éves volt. Aki legalább egy kicsit tud gépírni, annak nem nehéz. Én magam Ubuntut használok jelenleg is, szerintem sokkal egyszerűbb, mint a Windows.
2014. jún. 5. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Hát a linux oktatókönyvre nem tudok jó megoldást, talán a legegyszerűbb ha te személyesen megpróbálod elmagyarázni a dolgokat és mindent letiltassz amivel bajt okozhat, jogosultságokat visszaveszed. Netet pedig tudod gépről is host-ok alapján szűrni, ehhez semmi speckó dolog nem kell, illetve tudod routerrel is!
2014. jún. 5. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Szerintem nincs ilyen. Könyvből nem is lehet megtanulni. A legjobb, ha leülsz mellé és elmagyarázod neki az alapokat, magad írsz listaszerűen egy felsorolásszerű listát, vagy ha nagyon motivált vagy, akár videót.


Firefox helyett inkább Operát ajánlanék kezdetnek. Be is állíthatsz neki pár lapot, amit leggyakrabban nézne és egy kattintásból elérhet.


Szülői felügyelettel (kicsit ironikus a nagyinak) pedig megoldható oldalak tiltása.

[link]

2014. jún. 5. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat.

Természetesen a LibreOffice-ra gondoltam, az rajta is van a telepítőn. csak magam OpenOffice-t használok állandóan, és azért írtam félre. Mindkettő egész jó progi.


Természetesen le fogok ülni mellé, magyarázok sokat.Az automatikus bejelentkezés stb meglesz.


Köszi a szülői felügyelet tippet. Az első időszakban biztos hasznos lesz.


Igazából nem is a vírusok miatt aggódok (van ugye GUFW tűzfal meg Comodo vírusírtó linuxra is, jelenleg saját gépen tesztelem őket, mert a munkára sajnos muszáj win7-t használnom.), hanem ilyen tájékoztató anyagra gondoltam, ami leírja, hogy pl. mivel kell óvatosnak lenni a neten (hogy ne nyúlják le kedvesnek tűnő emberek vagy lapok az adatainkat, vagy ne csináljunk jogi bonyodalmat stb.)

2014. jún. 5. 12:41
 6/8 anonim ***** válasza:
Csak fokozatosan. Kezdetnek bőven elég a böngésző, be lehetne állítani akár automatikusan indulónak is. Aztán is csak azt, ami felmerül, amire kíváncsi.
2014. jún. 5. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Szerintem is az lenne a legegyszerűbb, ha néhány napot eltöltenél vele és te mutatnál meg neki mindent az alapoktól kezdve. Ezt könyvből kb olyan lehet megtanulni, mint a biciklizést :)
2014. jún. 5. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
2-es vagyok. 1992-ben szinte az első között ültem le a monitor elé, szedett-vedett monitorok, gépek, angol billentyűzet, Redmontból hazatért tanár. Mindent a gyakorlatban, hálózatban tanultunk meg. Persze Windows még nem volt, csak Word 5.5, nagy floppy, de a Norton Commander már létezett. Aztán folyamatosan fejlődtünk, a számítógép és én a munkahelyen, később otthon is. Volt már levelezés, aztán Windows 311. És 2000-től internet is. Mindig a gyakorlatban tanultam meg az újat.
2014. jún. 6. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!