Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Windows 7-ről Linux Ubuntu-ra...

Windows 7-ről Linux Ubuntu-ra átállás menete?

Figyelt kérdés

Igazából csak tapasztaltaktól kérdezem, hogy mire számítsak, mi fog változni, stb?

5-6 éven át se tűzfal se vírusírtó mert informatikus vagyok és nem telepítek hülyeségeket a vírusokat meg felismerem viszont pár napja azért én is beszoptam egy ransomware-t amit még időben bezártam így a személyes fájljaim meg a játékok megmaradtak, de a rendszerfájlokat, parancsikonokat meg a beállításjegyzéket teljesen szétbaszta, átírta és titkosította tehát használhatatlanná és javíthatatlanná tette a rendszerr így újratelepítés. Viszont úgy vagyok vele, hogy akkor már nem Windows-t rakok vissza hanem most kipróbálom magam az Ubuntu-val. Szóval kezdő Linuxosnak tanácsok, tippek, trükkök bármi?



2019. szept. 22. 01:13
 1/10 anonim ***** válasza:

Live rendszert is próbálhatsz először, hogy tetszik a rendszer.

Wine alatt lehet, hogy megy pár játék.

A ransomware hogy jött, valami levélmellékletet indítottál el, vagy honlapot látogattál meg és hirtelen történt?

Egyébként nem feltétlenül tudhatsz róla Windows alatt, hogy mikor mi megy fel a gépre (ezt arra utalva mondom, hogy nem telepítesz se tűzfalat se víruskeresőt).

2019. szept. 22. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Magától általában nem mennek fel dolgok ha nem csinálsz hülyeségeket. Itt az volt, hogy egy tipikus application fájlt elindítottam bár gyanús volt csak már órák óta keresgéltem egy programot és megpróbáltam, de aztán a tipikus vírusszerű vagy mindenféle szart feltelepítgető program jött be ami persze teljesen mást telepít és nem azt amit letöltöttél, pl ha egy reklámra kattintottál egy nagy Download szöveggel szóval én voltam a hülye csak már türelmetlen voltam.

Igazából alig futott le, de már feltelepített egy szart, Adobe néven álcázva magát egy csomó szolgáltatást csinált magának amiket persze csak biztonságos módban lehet kilőni, valahogy az internetemet is blokkolta mert volt internetelérés, és megpróbáltam telefonról USB-n osztani gépre a netet ami be is töltötte az oldalt kb 5-6 másodpercig amíg a szolgáltatást azt is leblokkolta, szóval elég szemét vírus és nem tudtam megtalálni minden részét de egyébként is szétbaszta a gépet. Az összes parancsikont használhatatlanná tette, igazából annyi hogy megint ki kéne raknom őket de nincs hozzá türelmem, akkor a bejegyzésértékeket is átírogatta, sok program fájljait letitkosította ami miatt persze nem tudtak elindulni.

2019. szept. 22. 04:05
 3/10 anonim ***** válasza:
7%

Nézd, felteszed a linuxot és megtudod.

Nincs menete elkezded hasznalni. Játékok nagyrésze nem fog menni office ugye nincs csak vackabb libreoffice és hasonlók, a nyomtatod vagy fog menni vagy nem, és meglepően nem lesz a géped gyorsabb sőt. :))

De ezeket tudod hiszen informatikus vagy :)

2019. szept. 22. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem elöször live módban elindítod a kiválasztott linux disztribúciót és kicsit nyomogatod úgy.

Kezdő linuxosoknak általában a Linux Mint szokott tetszeni. Nézd meg melyik tetszik.

Tőlsd le az ubuntut,Linux Mint iso-t(mind kettő Debian alapú)

Megnézheted akár a Manjaro linuxot is ami arch alapú azaz mindig a legfrissebb csomagokat használja amiből lehet gond ezért is inkább a Linux Mint vagy Ubuntut telepítsd használd.


Van többféle grafikus felületű ubuntu amiket máshogy hívnak pl. Xubuntu Kubuntu stb.


Szerintem neked elöször a Linux Mintet kellene kipróbálnod.


Egyébként a Xubuntu az elég jól néz ki és kevesebb erőforrással is beéri én is azt használtam eleinte, de most már sima Debian-t használom meg az Arcolinuxot ami arch alapú.

Mindkettő nálam xfce asztali környezettel fut, mert nekem az tetszik és elegendő.

2019. szept. 22. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
90%
5-6 év tűzfal és vírusirtó nélkül? Szerintem ne dolgozz informatikusként, a Linux pedig nem fog menni neked, ha még a Windowshoz sem értesz.
2019. szept. 22. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

1. Ismerd meg, legalább alapszinten a disztród működését.

Legyél tisztában azzal, mit jelentenek az olyan fogalmakkal, mint repó (tároló), terminál, grub, X, gyökér (root - úgy is mint rendszergazda felhasználó és úgy is mint gyökérkönyvtár), csomagkezelő, stb.

Ugyanakkor azt is látom néha, hogy egyesek, akik nagyon szorgalmasak, beszereznek valamilyen Linuxos könyvet, sok esetben valami 10-15 éves, elavult vackot, ami úgy kezdi a Linux-szal való ismertetést, hogy "paranccsor: cd, pwd, ls", stb. Én ezt sem tartom túl szerencsésnek, mert jó esetben ritkán fogod használni a terminált, és nem biztos, hogy rögtön ezzel kéne kezdeni. Ráadásul a Linuxban az elmúlt években sok alapvető komponens lecserélődött (SysVinit -> Systemd, ALSA -> Pulseaudio, stb.), elavult dolgokat pedig nincs értelme tanulni, legfeljebb ha adminnak készülsz.


2. A Linux nem Windows.

Sokan úgy tekintenek a Linuxra, mint "ingyenes Windows", és ha valami a Linuxban másképp működik, akkor már rögtön "szaralinux. Pedig nem szar az, csak meg kell érteni a logikáját.

Eleve más a rendszer felépítése, teljesen máshogy viszonyul egymáshoz a kernel, a userland és a GUI, mint Windowson, és minden disztró más és más egy kicsit. Nem szabad elvárni azt, hogy minden ugyanúgy működjön, mint Windowson. Sok év Windowsozás után az ember hajlamos azt hinni, hogy ahogy a Windows csinálja, úgy van jól, pedig a Windows is tele van logikátlanságokkal és kényelmetlen megoldásokkal, csak ez addig fel sem tűnik, amíg nem látod, hogy lehet másképp is csinálni.


3. Minimalizáld a WINE használatát.

Sokaknál látom, hogy friss Linux telepítés után első dolguk feltenni olyan programokat Wine-nal, mint pl. Foobar, Winamp, Total Commander, stb. Az ilyen szoftvereknek van Linuxos alternatívája, amik nyilván nem épp ugyanúgy működnek és nem ugyanazt tudják, de attól még használhatók (nem ritkán még jobbak is).


4. Egyes dolgokra valóban nincs Linux alternatíva, vagy csak sokkal nehézkesebb.

Nem fogsz tudni olyan designos felületen GPU core tempet vagy fan speedet állítgatni, mint pl. az MSI Afterburner-rel. Nem fogsz találni olyan jól működő Google Drive klienst, mint amilyen Windowson van. Sok programhoz eleve nem csinálnak Linuxos telepítőt, tömörített fájlból kell felrakni, magadnak kell elkészíteni a parancsikonokat, stb., vagy esetleg forráskódból kell lefordítani, bár az ezért elég ritka.


5. Nem kell félni a termináltól (paranccsor).

Ha segítséget kérsz, szinte biztos, hogy egy rakat terminálba írandó parancsot kapsz válaszként. Ez azért van, mert Linuxon szinte minden megoldható terminálból, és ezen a szinten az eltérő disztrók működése is többé-kevésbé egységes.

Sokkal egyszerűbb terminálba megadni a választ, mint végigmenni azon, hogy melyik disztró, milyen grafikus felület, annak melyik verziója, milyen elrendezés, mi hol van, stb. Nem baj, ha nem érted, mit írsz a terminálba, ha utánaolvasol, megtalálod a válaszokat.

Informatikusként pedig, pláne nem okozhat problémát egy kis terminálozás. De egyébként a legtöbb dologra van grafikus megoldás, csak meg kell találni. Lehet, hogy ha beírod az indítómenübe hogy pl. "tűzfal", nem fog találni semmit, de attól még van grafikus felület a tűzfalhoz (pl. a gufw), nem kell kézzel iptables-ben molyolni.

Hirtelen ennyi jutott eszembe.

2019. szept. 22. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
2019. szept. 22. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a hasznos infókat, én azt hittem a Linux egyszerűbb olyan szempontból, hogy több hasonlóságot mutat a Windows-al de nagyon különböznek már csak felhasználási módban is. Inkább visszarakom a Windows-t és nem küzdök a Linux-al mert rengeteg idő lenne elsajátítani és amit eddig megtudtam róla az alapján nekem nem is lenne jó a Linux, másrészt meg nagyon megszoktam már a Windows-t felhasználás szintjén is meg szerverekhez is én Windows-t használtam pl VPS-hez csupán azért merr azt már ismerem és könnyebb használnom. Azt látom, hogy a Linux egyébként egy nagyon jó kis dolog de inkább szerverekhez van meg olyan felhasználóknak akik kb csak böngésznek meg sakkoznak a gépen. Sajnos a Windows-al szemben nagy hátránya, hogy nyilván a Windows-nak nagyobb a támogatottsága, elterjedtebb és a legtöbb szoftvert nem írják meg Linux kompatibilisre.

Nagyon sok időbe telne nekem az átállás, mindenre Linuxos alternatívát találni, úgyhogy feltelepítettem, kipróbáltam és inkább maradok a Windows-nál mert amire én használom ahhoz nincs szükségem a Linux nyújtotta előnyökre.

2019. szept. 22. 13:32
 9/10 Alain Delon ***** válasza:
3: "office ugye nincs" a Windowsban, mert azt ugye utólag "valahogy" be kell szerezni, ugyanakkor a Linux disztrók nagy részében elő van telepítve az általad említett LibreOffice. Tehát a Linuxban van, ugye office. De a Libre-n kívül is van még pár lehetőség.
2019. szept. 24. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Alain Delon ***** válasza:
Azértr, ha mégis kíváncsi volnál, itt válogathatsz: [link]
2019. szept. 24. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!