Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Mi a különbség a /bin, /sbin,...

Mi a különbség a /bin, /sbin, /usr/bin, /usr/sbin mappák között?

Figyelt kérdés

Tudom, rengeteg leírás van ezekről, de nekem még valahogy mindig nem világos. Az rendben van, hogy a /usr/bin-ben van a legtöbb program, amit a felhasználó "felhasznál", de a másik 3 eléggé homályos.

És ha ez még nem lenne elég, az én rendszeremben van egy /usr/local/sbin is, na az micsoda?



2020. jan. 2. 12:09
 1/5 A kérdező kommentje:
Ne aggódjatok, van még: /usr/share vs /home/én/.local/share?
2020. jan. 2. 12:11
 2/5 anonim ***** válasza:
54%

A /bin, /sbin és a /usr/bin, /usr/sbin közt a fő különbség, hogy az /usr/bin-t és az /usr/sbin-t olykor másik lemezre vagy hálózati meghajtóra tesszük, míg a /bin-t és az /sbin-t nem. Így ha a rendszer bedöglik és elérhetetlenné válnak a külső eszközök, a /bin-ben és /sbin-ben lévő programokkal még mindig végezhetünk helyreállítást.

Az más kérdés, hogy manapság az initrd lehet akkora méretű, hogy a /bin-ben lévő programok is beleférnek. Egyes disztrókon nincs is már külön /bin meg /usr/bin, hanem az /usr/bin csak egy symlink a /bin-re.


A /usr/share olyan fájlok gyűjtőhelye, amit rendszerszinten több program is használhat, pl. ikonkészletek. A ~/.local/share ennek a helyi változata, azt csak te és az általad indított programok tudják használni.

Pl. a /usr/share/applications mappában vannak a rendszerszinten telepített programok indítóikonjai, a ~/.local/share/applications mappában pedig a saját programjaid ikonjai.

2020. jan. 2. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Ahan, szóval akkor a /usr mappán kívüli dolgok tekinthetők a "rendszer" részének, a /usr-ben levők pedig a "telepített" dolgok. A /usr/share és a ~/.local/share pedig olyasmi, mint Windowson a C:\ProgramData és a C:\Users\én\AppData. Rendben.
2020. jan. 2. 14:36
 4/5 A kérdező kommentje:
Akkor már csak az a kérdés, hogy mit tud a /usr/local/bin?
2020. jan. 2. 14:37
 5/5 anonim ***** válasza:

"

/bin - This directory contains executable programs which are needed in single user mode and to bring the system up or repair it.

/sbin - Like /bin, this directory holds commands needed to boot the system, but which are usually not executed by normal users.

/usr - This directory is usually mounted from a separate partition. It should hold only sharable, read-only data, so that it can be mounted by various machines running Linux.

/usr/bin - This is the primary directory for executable programs. Most programs executed by normal users which are not needed for booting or for repairing the system and which are not installed locally should be placed in this directory.

/usr/sbin - This directory contains program binaries for system administration which are not essential for the boot process, for mounting /usr, or for system repair.

"

További infók, terminál: man hier


Volt idő, mikor pl. tárolókapacitás miatt a /bin és /sbin külön partíciókon volt, mint a /usr. A boot-olás közben először a /bin és /sbin csatolódott fel, és csak később a /usr, így a usr-ben inkább a boot-oláshoz vagy rendszer karbatartáshoz nem feltétlenül szükséges dolgok vannak.

A másik, hogy egy Linux alapú rendszernek vannak az adott architektúrához, pontosabban hoszthoz (géphez) kapcsolódó részei, tipikusan pl. a /usr/local. És vannak mappák (vagy partíciók), amik elvben megoszthatók több hoszt között.


Ennek a hierarchiának a jó része még a klasszikus Unix korszakban gyökerezik, amikor nagyon korlátozott hardveres erőforrásokkal kellett hatékony nagygépes rendszereket üzemeltetni. Ne felejtsük el, hogy a Unix/Linux/BSD stb. rendszerek nem az otthoni netezős csetelős vagy gamer célra készültek, hanem főleg szerver célra szánt hálózati operációs rendszerek.

2020. jan. 2. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!