Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Miért teljesen haszontalan az...

Miért teljesen haszontalan az MS Excel?

Figyelt kérdés

Az érettségi óta nem használtam Excelt, így a tudásom erősen megkopott. De csak annyit akartam csinálni, hogy egy oszlopba kigyűjtöm tételek árait, és azokat egy külön cellába összegzem. Megpróbáltam őket összegezni, de 0-t adott eredménynek. Gondoltam lehet, hogy zavarja a függvényt a pénznemet jelző karakter, azt kitöröltem onnan. Ekkor a tizedesjeggyel rendelkező cellákat teljesen öntörvényűen átírta dátummá. Gondoltam lehet, hogy a "." karakter miatt csinálja, átírtam "," karakterre, de ugyanazt csinálta. Visszaírtam az euró karaktereket, és gondoltam, biztos be kell állítani az adattípusokat. Úgyhogy beállítottam mindent pénznemre. Az eredménycellába persze beírt egy Ft adatot, és még mindig 0 értékben. Gondoltam, zavarja a formátumban az, hogy a számokat szóköz nélkül követi az "€" karakter, tettem közéjük szóközt, semmi változás. Az eredmény cellában az adattípust átállítottam, hogy euróként jelenjen meg, de a számításban ez sem hozott változást.


Biztos én nem vagyok elég képzett az Excelhez, de miért ennyire haszontalanul unintuitív? Évek óta programozó hallgató vagyok, és a legegyszerűbb beadandóinkban is el van várva egy alapszintű formátumkezelés, hülyebiztosság és kivételkezelés. Ha a celláim tartalmának formátumával van baja, miért nem dob legalább egy hibaüzenetet az eredmény cella ahelyett, hogy egy nyilvánvalóan hibás értéket odaír?



2021. dec. 25. 13:41
 1/7 anonim ***** válasza:
89%

"Biztos én nem vagyok elég képzett az Excelhez"

Úgy tűnik.

2021. dec. 25. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
81%

Hát nem lehetsz nagy spíler programozó, ha meglepődsz, hogy sz..r inputokra nem működnek a beépített függvények.

Nem úgy kell pénznemeket megjeleníteni, hogy beírod szövegként a cellába...

2021. dec. 25. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Egyszerűen nem értesz hozzá, rosszul kezeled. Ha ugyanígy akarnál programozni, az is hibát dobna. Nem unintuitív, meglepő módon a 70 éves kollégám is simán tudja használni.
2021. dec. 25. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

"ahelyett, hogy egy nyilvánvalóan hibás értéket odaír": számodra nyilvánvalóan hibás, mert nem ezt szeretnéd látni. A program viszont nem tudja, hogy mit akarsz tőle, ha nem magyarázod el neki pontosan (hibás adatot adsz neki).

Ne írogass a cellákba szóközöket vagy egyéb felesleges (=nem szám és nem tizedespont/vessző, a beállításaidtól függően) karaktert. Kezeld simán számként. A fizetőeszköz nevét, kijelzését az excel kezeli a mező beállításaitól függően, azokat neked nem kell kézzel beírnod.

Az Excel egyébként egy kiváló szoftver, nem véletlenül gazdagodott meg így a Microsoft többek között az Office-ból. Szomorú, hogy ezt programozó hallgatóként nem így látod.

2021. dec. 25. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
81%
A kérdés feleslegesen hosszú, kb a második mobdatodból kiderült hogy nem, nem haszontalan, csak fingod sincs hogy hogy működik.
2021. dec. 25. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Az adott oszlopba beírod az értékeket, pl.: 23,78 Majd az oszlopot beállítod, hogy PÉNZNEM és láss csodát :)


A végén pedig nyomsz alár egy AUTOSZUM-ot

2021. dec. 25. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

"Miért teljesen haszontalan az MS Excel?"

Mert nem tudod használni, ezért NEKED haszontalan.

Másoknak meg az Excel (és úgy általánosságban a táblázatkezelők, mert nem mindenki használ Excelt) az egyik leghasznosabb szoftver a munkája során.


"Megpróbáltam őket összegezni, de 0-t adott eredménynek."

Ez tipikusan akkor fordul elő, ha hibásak az adatok. Mondjuk szöveget akarsz összegezni szám helyett. (Bár az újabb Excel-verziók már ezt is megpróbálják elvégezni, HA képesek az adatot számmá alakítani.)

Egyébként a számokat alapértelmezésben jobbra igazítja az Excel, a szövegeket meg balra. Ebből is könnyű észrevenni, hogy az adat milyen típusú.


"Ekkor a tizedesjeggyel rendelkező cellákat teljesen öntörvényűen átírta dátummá."

Kis háttérinfó: Excelben három adattípus van: szám, szöveg, és logikai. A logikai IGEN/NEM, IGAZ/HAMIS dolgot szerintem hagyjuk, alapszinten ritkán van rá szükség. Minden mást szövegként, vagy számként tárol. Ha tudja számként értelmezni, akkor az automatikusan szám lesz, ha nem, akkor meg szöveg. Ha megnézed a cellaformázásnál, ott találsz még jópár "adattípust" (dátum, pénznem, tört, miegymás), de ezek a háttérben mind számként tárolódnak, és csak a megjelenítésük változik annak függvényében, hogy a felhasználó milyennek állította be. Illetve: az Excel megpróbálja a gyakoribb formátumokat felismerni. Ezért van az, hogy te lehet, hogy tök mást akartál beírni, ő meg dátummá alakította. Mert aként értelmezte. De semmi gáz, cellán jobb klikk, cellaformázás, szám fül, és átalakítod "szám"-ra.


"Biztos én nem vagyok elég képzett az Excelhez"

Ez kétségtelen. Nem bántásként, de az általános iskolás szintet sem érted el ezek szerint. Semmi gond persze, csak rá kell szánnod magad, hogy tanulj. ;) Azt sosem késő.


"miért ennyire haszontalanul unintuitív?"

Nem az. Te zavartad meg, amiért szám helyett mindenféle más adatot beírtál, ő meg szegény próbált a felhasználó kedvében járni, és kitalálni, hogy mit szerettél volna beírni.

De ha ennyire rossz az Excel, tehetsz egy próbát a LibreOffice Calc-kal. Nem kevésbé produktív, viszont jóval kevesebbszer akar a felhasználó helyett gondolkodni, mint az Excel.


"Évek óta programozó hallgató vagyok"

Ezt tudva viszont.... ne haragudj, de elég gáz. Oké, egy programozónak nem az lesz a feladata, hogy Microsoft Excelben végezzen pénzügyi számításokat, de azért aki már programozó szakra megy, attól elvárható, hogy legalább egy középszintű érettségi követelményszintjét elérje belőle. Meg aztán említhetnék olyan, a programozói munka során elengedhetetlen készségeket, mint például a problémamegoldás, információkeresés, stb. Oké, oda legalább eljutottál, hogy merj segítséget kérni. De ennél azért kicsit majd több kell.


"a legegyszerűbb beadandóinkban is el van várva egy alapszintű formátumkezelés, hülyebiztosság és kivételkezelés"

Ez az Excelben is így van. ;)


"Ha a celláim tartalmának formátumával van baja, miért nem dob legalább egy hibaüzenetet az eredmény cella ahelyett, hogy egy nyilvánvalóan hibás értéket odaír?"

Mert a szoftver nem fog helyetted gondolkodni. Ha én egy számológépen ki akarom számolni, hogy mennyi 1+1, de ehelyett 1*1-et írok be, nem fog szólni, hogy "hé, te nem ezt akartad kiszámolni". Mert nem tudhatja. Az meg óriási funkcióveszteség lenne, ha hibának minősülne az, ha különböző formátumú cellákkal akarsz műveleteket végezni. Itt a hiba az, hogy a felhasználó nem tudja használni az adott szoftvert. Mondjuk mi van, ha én meg azt akarom kiszámolni, hogy milyen év, hónap, és nap lesz 100 nap múlva? Egyik cellába Ott egy dátumhoz kell majd egy számot hozzáadni. Most dobjon hibát az Excel, és számoljak kézzel? :D (Nem, ez nem olyan ritkán használt művelet ám, mint amilyennek gondolod!)

De tényleg, most te azt gondoltad, hogy egy szoftvert majd egyből tudsz használni minden előismeret nélkül? Akkor szerinted miért tanítják hónapokig az iskolában?

Vagy ha nem tudod használni, és megtanulni meg nem akarod, vagy nincs rá időd, miért nem használsz olyan szoftvert, amit tudsz használni? Ha csak egyszeri alkalomról van szó, akár még egy számológép is megteszi. Bár célszerűbb lenne legalább az alapokat elsajátítani, a szövegszerkesztő és a táblázatkezelő tipikusan olyan szoftverek, amiket még egy programozó is viszonylag gyakran használ.


A tanuláshoz pedig egy kis segítség: https://www.youtube.com/watch?v=UoUYmrcYMeU (a videósorozat többi részét is tudom ajánlani!)

2021. dec. 27. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!