Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Linux alatt hogyan lehetne...

Linux alatt hogyan lehetne megoldani, hogyha valamit bezárok, akkor ürüljön ki a memóriából teljesen?

Figyelt kérdés
Ha frissen kapcsolom be a Fedora 37 KDE Plasma spin-es gépemet, akkor 1,1GB a foglalt RAM. Ha megnyitom a LibreWolf-ot (ez egy Firefox fork), majd bezárom, akkor utána már 1,1GB helyett 1,2 vagy 1,3GB lesz, ami azt jelenti, hogy hiába zárom be, valami benne marad a memóriában belőle. Erre bizonyíték az is, hogy második alkalommal már sokkal gyorsabban tölt be a program, mint mikor először nyitom meg egy újraindítást követően. Ugyanez fájlok megnyitásánál is. Első alkalommal még lassabb, és nagyon villog a HDD LED, viszont egy bezárás-újramegnyitást követően már nem villog a LED, és gyorsabban betölti, úgyhogy tuti, hogy benne marad a memóriában az is. Persze amit bezárok, azt a feladatkezelő programok nem mutatják, de akkor is marad benne valami a memóriában egy megnyitott, majd bezárt programból. Sokszor odáig is eljutok, hogy mindent bezárva 2GB foglalt memóriát mutat, és ezt egy logout-olás se oldja meg, akkor is kb 1,5GB marad foglalt, ráadásul a feladatkezelő se mutatja, hogy mi eszik ennyit. Ha vissza akarom kapni az összes memóriát, újra kell indítanom a gépet. Van erre valami módszer, hogy automatikusan ürüljön a memória? Persze ne tegye swapba, hanem teljesen tűnjön el a memóriából, swapból egyaránt, amit bezárok. Ha automatikusan nem lehet, akkor jó manuálisan is, hogy kitörölgetem, ami ott maradt. Ja és ez nem csak Fedora + KDE Plasma esetén van, hanem szerintem minden másik distro + DE esetén, legalábbis a Xubuntu is ezt csinálja, meg a Debian LXDE-vel is.

2023. márc. 1. 22:10
 1/5 anonim ***** válasza:

Szerintem ezzel lehetne, de nem próbáltam:

[link]

2023. márc. 1. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Feltételezem ez a tmpfs lesz:

[link]

törlésére vannak különböző módszerek:

[link]

2023. márc. 1. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Hülyeséget kérsz. Vagy ha neked az jó, hogy legyen lassú géped, ami szarrá pörgeti a HDD-t, miközben a RAM üresen álldogál, hát egészségedre. Nekem már csak egy kérdésem maradt, akkor minek van a RAM?

Az üresen álló RAM a kihasználatlan RAM, pazarlás. A folyton ketyegő HDD/SSD meg csak arra jó, hogy előbb tönkremenjen. Te most konkrétan ki akarsz tolni magaddal.

Ne tedd. Ne nézegesd a RAM mennyiségét, vagy ha nézegeted, akkor tudd is, hogy amit látsz, az mit jelent.

2023. márc. 1. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A memória azért van, hogy használjuk. A Linux memóriakezelése pedig nem véletlenül lett úgy megírva, ahogy.

Ezt azért kipróbálhatod: [link]

De én azt mondom, hogy felesleges hozzányúlni. Ha szűkében van a RAM, akkor úgyis kiüríti a rendszer a kevésbé fontos memóriaterületeket.

2023. márc. 2. 03:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

A cache miatt van ez a jelenség és nem kell aggódni miatta. A rendszer tudja, hogyan kezelje. Ha egy app-nak több RAM-ra van szüksége, akkor a rendszer majd szépen magától törli a cache-t, addig meg hadd legyen csak ott, hogy gyorsítsa a működést és tehermentesítse a HDD-t.


Maximum akkor kezdj el aggódni, ha ténylegesen belassul a gép a magas memóriahasználattól (pl. memory leak miatt). Nekem pl. egy KDE theme okozott ilyet.

2023. márc. 2. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!