Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Linux telepítése? (többi lent)

Linux telepítése? (többi lent)

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Windows 8.1 mellé szeretnék Elementary OS-t felrakni. A kérdésem, hogy sok telepítős videóban csinálnak külön home, root, swap, stb partíciót. Ezekre feltétlen szükség van? Nem elég csak egy swap meg a fő partíció? Vagy ennek ugyanaz a lényege, mint amikor windows-nál csinál az ember egy rendszer partíciót, meg egy személyes fájlok partíciót?

Személyes fájlok partícióm amúgy is van, szóval azt Linux alól is elérném, így elég nekem egy root meg egy swap?

Swap-ból mennyi ajánlott 8GB RAM mellé?

Elnézést a sok kérdésért, de most nagyon kíváncsi vagyok :D

Előre is köszönöm a válaszokat!



2014. aug. 23. 14:42
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Elég sok oldal van, ahol magyarul is leírják, hogy melyik partíció (ami igazából Linuxnál legyen "könyvtár") mire jó, minek van, és mennyi helyet célszerű neki adni. Felesleges a windows-al összehasonlítani, mert nem is lehet :D Más elven működik mindkettő.
2014. aug. 23. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
De ha az automata kiosztást választod, akkor számolgatni se kell, mert automatikusan elosztja a megfelelő méreteket.
2014. aug. 23. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
8 GB ram mellett nem nagyon fog swappolni, de azért 1-2 gigát illik adni neki. A többi mehet egybe, ha nem tudod miért meg hogyan érdemes a partíciókat szétszedni akkor nem lesz rá nagyon szükséged.
2014. aug. 23. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 kovpet ***** válasza:

A külön partíciók azért jók, mert tudsz rájuk más és más fájlrendszert tenni, illetve tudod más és más mount opciókkal mountolni őket (pl read only).

Amúgy lehet egyben az egész, még swap sem muszáj (de az jól jön néha azért, de lehet fájlba is swappeltetni).

2014. aug. 24. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 Tom Benko ***** válasza:

Ha lapos, akkor a hibernálás miatt érdemes akkora swap, hogy a memória beleférjen. Egyébként én fél gigával nyomom, de már elég régen csúszott oda valami is.

A home külön partícióra nem szükséges, de ha gyakran váltogatsz disztrót, érdemes, hogy a beállításaid ne vesszenek el. A /root célszerűen menjen külön partícióra, mert az adminnak mindenképpen kell a mozgástér, ami nem adatik meg, ha a saját könyvtárának a helye is betelt.

Maga a home nem egyezik a wines személyes fájlok partícióval, már felépítésében sem.

2014. aug. 24. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

Swap használatot érdemes is lecsökkenteni ennyi memória mellett, mert gyorsabb lesz a géped, ha nem csereberéli folyton a HDD-re a hülyeségeit.

Ezzel a paranccsal lecsökkentheted a "swappiness"-t amennyire akarod (0 és 100 közt), nekem 1-en van 4 GB memóriával és semmi kínja nincs. Ekkor a memóriatartalom 1%-át fogja kiswappolva tartani.

sudo bash -c "echo 'vm.swappiness = 15' >> /etc/sysctl.conf

2014. aug. 25. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2014. aug. 25. 20:49
 8/14 Tom Benko ***** válasza:
@Csobán: Alapból a Linux nem is használja a swap-et...
2014. aug. 26. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Attól függ, melyik... A kernelben alapból benne van a támogatás, ha csinálsz swap partíciót ÉS bent van fstab-ben, akkor nekem az Arch használja alapból is. Swappinness-em pedig alapból 60 volt.
2014. aug. 26. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 Tom Benko ***** válasza:
Az tök jó, nekem még az életben hozzá nem nyúlt... Az asztalin ritkán, bár abban csak 2G van, és néha a flash megeszi.
2014. aug. 27. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!