Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Van lehetőség Linux rendszer...

Van lehetőség Linux rendszer gyorsítására?

Figyelt kérdés

Üdv! Az érdekelne, hogy van-e lehetősége egy például Ubuntu

(Mert állítólag az a legnépszerűbb linux, vagy legalább is én így tudom)

rendszer gyorsítására, ha RAM és CPU hiányában is vagyunk, továbbá nem rendelkezünk GPU-val. (Videókártyával)


Jelen kérdésem olyasfajta gyorsítási megoldások iránt nyúlik, mint a Windows rendszereken például több vincseszter párhuzamos összekötése, ezáltal gyorsabb olvasási sebesség nyerése

VAGY

egy sima Ready Boost technológia Linuxos kivitelben.


Léteznek ilyen vagy ehhez hasonló megoldások Linux alatt is?


(Másodlagos kérdés:

Valami más módon van lehetőség Linux rendszer gyorsítására?

Sajnos a Lubuntu verzió sem megfelelő a problémáim javítására. Lubuntut futtatok, mert win7-en és Ubuntun sem fut rendesen a 2Ghz-es 1Gb-rammal rendelkező gépem böngészés közbe. Nem tudok vele mit csinálni, úgy olvastam, hogy ennél gyengébb rendszereken akadás mentesen fut egy Lubuntu, de szerintem ott van értelmes videokártya is. Nálam ilyen lehetőség nincs és lassú a rendszer. Windwoson tapasztaltam, hogy Ready Boost-al a böngészőm és adott programok akadás mentessé válnak, hiába van kevés ramom. Ubuntu/vagy más linux rendszer esetén gyorsítási ötletek? )



2015. júl. 23. 08:33
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%

Nincs ilyen lehetőség. És az hogy Linux, nem jelenti azt, hogy minden régi ócskavason fut. A Lubuntu hivatalos oldalán leírják, hogy 10 évesnél régibb gépeken nem fut rendesen, és a komfortos használathoz 1 GB memória szükséges legalább. Leginkább a videónál jelentkeznek problémák (torz színek).

Ami szóba jöhet: a "Simplicity" linux. Ez egy Puppy-változat, pendrájvra kell telepíteni unetbootinnal és arról bootolni. A memóriába másolja magát és onnan fut. Ettől gyorsabb rendszert nem tudsz elérni (Windows sem). Az elején betöltés után be kell állítani a magyar nyelvet, billentyűzetet, időzónát, ez az egy kellemetlenség van vele, de utána szépen működik.

A 15.4 desktop 32 bitest töltsd le:

[link]

2015. júl. 23. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 kovpet ***** válasza:

Hogyne létezne, ezerféle dolgot lehet optimalizálni Linux alatt. Filerendszer, cache-ek, IO scheduler, akármi.


Csodák persze nincsenek, tehát ha a proci is szar, RAM sincs elég és a diszk is lassú, akkor nincs mit tenni.

A RAM bővítése mondjuk olcsó és egyszerű és mindig jót tesz a rendszernek, miért nem tolsz bele jó sokat?


Több diszket tudsz RAID-be tenni, de egy kis SSD már pár ezres és az nagyban javítaná a látenciát.

2015. júl. 23. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Tom Benko ***** válasza:
Igen. Lecseréled Arch+Icewm kombóra.
2015. júl. 24. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim válasza:
Az Ubuntu nem jó régi gépre, nekem ezt ajánlották: Linux Mint és abból is mate változata valamelyik lánynevű verziónak. Nekem bevált. Csak kezelni nemigen tudom. De a videók igen jól futnak rajta.
2015. aug. 7. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

nem akarlak elkeseríteni,de nekem az 1,3-as 1 magos celeronon fut rakétaként a 64 bites ubuntu.

ha te telepítetted a gépre,leírnád hogy csináltad?

2015. aug. 7. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
36%

Linux-ot 1 félképpen lehet csak gyorsítani elemekre kell bontani de ahoz elég tapasztaltnak kell lenni a másik.Ubuntu még a 2magos gépemen se teljesítet jól.Ezen esélytelen hogy gyorsan müküdjön...Lubuntu szerintem nem sokkal gyorsabb mint a Xubuntu.1 atomos(1 magos atom) notebook-on se müködött megfelelöen a Lubuntu annak ellenére hogy 2GB ram volt de a Xubuntu türhető sebességel fut rajta.

Esetleg erre a gépre Puppy-t.Elöttem említették az Arch-ot szerintem az sem lenne rossz választás de elötte nem árt elolvasni az Archwiki-t.Esetleg még a Debian LXDE-vel

vagy Slacware forkja a Salix OS IceWM-mel.

2015. aug. 7. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim válasza:
A Linux Mint is sokkal gyorsabb. 2.66 GB-os kétmagos gépem van, 1MB RAM ,és nem lehetett nézni a videókat, mert akadt, a fényképek is percekig töltődtek. Amióta lecseréltem az Ubuntut Mint-re nincs többé ilyen gondom.
2015. aug. 8. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
0%
Az Ubuntunak nagy grafikai igénye van az Unity miatt. Ezáltal jóval több erőforrást zabál. Nem kifejezetten gyenge gépekre van kitalálva, gyakorlatilag egy Windows 8-cal lehet egy szinten ebből a szempontból. Kb. bármi más asztali környezetre váltasz, gyorsulást fogsz tapasztalni. De az Ubuntu és a Linux Mint "belül" nem sok mindenben különbözik egymástól, hiszen utóbbi az előbbire épül.
2015. aug. 8. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim válasza:

Érdemes végig olvasni ezt :


[link]

2017. júl. 2. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Nem mai kérdés, de hátha valakinek még hasznára lesz. :)

Azt helyesen írták, hogy az Ubuntu Gnome felülete eléggé erőforrásigényes. Mondjuk azzal már vitatkoznék, hogy a Win8-cal hasonlóak-e az igényei. Minden esetre, ha erőforrásszűkében vagy, akkor a KDE és Gnome felejtős.

A Mate és Cinnamon egy fokkal jobbak ilyen szempontból, és az sem igaz, hogy a Linux Mint ugyanolyan teljesítményt mutatna, mint az Ubuntu. (Már ha az alapértelmezett szoftverekről és beállításokról beszélünk.) Ugyanis a Mint alapból Mate vagy Cinnamon (vagy XFCE) felülettel érkezik. Ez pedig nagyban befolyásolja az erőforrásigényt.

Kifejezetten szerény az erőforrásigénye az XFCE és LXDE környezeteknek. Memóriaszűkében mindenképp érdemes fontolóra venni a használatukat.

A disztró önmagában nem kardinális kérdés, grafikus felület nélkül nincs nagy különbség az erőforrásigényeik között, az asztali környezet meg többé-kevésbé disztrófüggő. (Persze, egy végletekig ayonbuherált Arch vagy Gentoo lehet, hogy köröket ver minden másra, de ezek azért nem az átlag felhasználóhoz vannak méretezve.)

Esetleg asztali könyezet helyett használhatsz magában ablakkezelőt. De akkor készülj fel, hogy a szép felületről, menükről, stb. le kell mondanod.

A fentebbi módszerek nagyrészt csak a memóriafelhasználást befolyásolják, ha a procid gyenge, akkor sokat nem tehetsz. Esetleg azt, hogy alacsony prociigényű szoftvereket használsz. Hiába van az alaprendszer végletekig kimaxolva, ha azon egy Firefox vagy Chrome megeszi az összes maradék memóriát, és teljes ülepével ráül a procira, mihelyett egy összetettebb weboldalt megnyitsz. Nem 2005-öt írunk, amikor egy weboldal még csak pár kB volt. Most ezt százzal tessék beszorozni, és hozzávenni, hogy akkora JavaScripteket futtat a háttérben, amekkora számításigénye egy átlagos indie játéknak sincs.

Szóval valahogy ezen kell faragni.

Az általános és "irodai" szoftverek tekintetében bár a LibreOffice erőforrásszűkében kifejezetten jól alkalmazkodik a körülményekhez, de pont ilyen környezetkben idális mondjuk az AbiWord, illetve a Gnumeric.

Böngésző-fronton nehezebb a helyzet, mivel itt nagyrészt az egyre erőforrásigényesebb weboldalak jelentik a szűk keresztmetszetet. De azért így is lehet némileg optimalitálni. :) Régi böngészővel nem érdemes próbálkozni, mert az eredmény siralmas lesz, és nem is túl biztonságos. Vannak kifejezetten "könnyűsúlyú" böngészők, pl. Lynx, Links, Links2, Elinks, Dillo, Otter Browser, amik tényleg gyorsak és kicsik, de a megjelenítési és technikai képességeik finoman szólva korlátozottak. Sok összetettebb weboldal nem is használható velük. (Az Otter mondjuk jó iránynak tűnik, csak az még nagyon kezdeti fázisban van.)

A SeaMonkey viszont egész jó alternatíva. Igaz, hogy némely weboldal csak akkor fut vele jól, ha a beállításokban azt kamuztatjuk vele, hogy ő egy Firefox, de ez csak egy apró beállítás. :) Piszok gyenge gépen is képes elfogadható teljesítményt mutatni.

Aztán amivel sokat lehet dobni a teljesítményen, az a különböző összetevők korlátozása/tiltása. Ami persze megint csak sok weboldalt használhatatlanná tehet, de hát... valamit valamiért. Mondjuk a reklámok blokkolása eleve erőforráskímélő, illetve a JavaScript tiltásától valósággal megtáltosodik a böngésző.

GMail helyett meg lehet használni a Thunderbird klienst.

2021. febr. 21. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!