Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Ha linuxot telepitek 2 szabad...

Ha linuxot telepitek 2 szabad particionak kell, hogy legyen?

Figyelt kérdés

A laptopom tárhelye 100 gb. D javára 60-40%-ban van elosztva a hely.

Szeretnék a windows mellé egy valamilyen linuxot telepiteni. Gondolom a telepites hasonló mint a windows esetében. (Kiirom dvd-re, bootolom és a többi)...

Csak olvastam valami olyat, hogy 2 szabad particionak kell, hogy legyen?!

Azaz az én esetemben a D particiót formázom(C-n van a win) majd lekanyaritok belőle egy kis darabot (max 500 mega) és igy lesz a nagy D, meg mellette egy még 1 szabad particio?


Ha valamit rosszul irtam, vagy kihagytam kérlek javitsatok ki. Üdv



2016. szept. 6. 19:53
 1/5 Alain Delon ***** válasza:
Nem az, hogy kell, hanem tanácsos. Az elnevezések egy kicsit máshogy vannak. Nem "C" meg "D", hanem sda1, sda2, sdb1, sdb2 stb. Vannak disztrók, amik alapból particionálják a lemezt (ilyen pl. az openSUSE, amit én is használok), de mások nem. Azért célszerű particionálni, mert egy esetleges újratelepítés során csak a rendszer partíciója módosul, a felhasználói nem, így megmaradnak alapbeállítások. Ext4 fájlrendszerig úgy érdemes particionálni, hogy a "/"-re megy a rendszer, a"/home" lesz a felhasználói, meg kell egy swap is, amit automatikusan létrehoz és méretez. A "/"-nek érdemes 20 GB-ot adni, bár általában vígan el vannak 10-zel is a rendszerek (perpill. én is bőven 10 alatt vagyok). A swap a memória méretétől függ. Pár giga. A maradék a home, amin létre lehet hozni a felhasználói fiókokat. BTRFS-nél máshogy megy a dolog. Azzal még nem telepítettem.
2016. szept. 6. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Tom Benko ***** válasza:
41%

Célszerű egy / meg egy /home. Swap csak akkor létszükséglet, ha laptop, egyébként nem létszükséglet. (Ha a Linux elkezd swapelni, ott gond van általában.)

A / a rendszer, a /home a felhasználók területe, azért célszerű, hogy a beállítások ne vesszenek el rendszercsere esetén. / partíciónak olyan 15G környékén javasolt adni, /home meg amekkorát akarsz, de érdemes figyelembe venni, hogy minden, a felhasználó(ka)t érintő adat itt lesz.

2016. szept. 7. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 kovpet ***** válasza:
Mentésed azért legyen a fontos dolgaidról :)
2016. szept. 7. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

"Ha a Linux elkezd swapelni, ott gond van általában"

Igen, pl. hogy valami sok memóriát zabál. Ez nem gond, hanem egy állapot. Érdemes lehetőséget biztosítani a rendszernek, hogy tudjon gazdálkodni az erőforrásokkal.


Elvileg akár mehet az egész rendszer egyetlen partícióra is, de nem így szokás. Érdemes legalább két partíciót csinálni, egy "/" és egy "/home", és érdemes rászánni azt az 1-2 GB-ot a swap-re.


Ez Ubuntu, de a particionálás része használható más disztrókhoz is.

[link]

2016. szept. 7. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Tom Benko ***** válasza:
@4: Nem tudom, nálam a "sok memóriát zabál" inkább gond. Leginkább hardveres, a kevés memória okán, de, mivel mostanság az alsókategória a 4G, ez jelentéktelen, vagy szoftveres, ott viszont komoly gond, ha egy hétköznapi program hétköznapi használatra telifossa a memóriát. Félreértés ne essék, nekem is van swap az asztalin, kihasználva viszont még nem volt.
2016. szept. 9. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!