Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Fejlesztő vagyok, QA szerepkör...

Fejlesztő vagyok, QA szerepkört kapnék, el (kell) vállaljam?

Figyelt kérdés

Több éve vagyok fejlesztő egy cégnél és már egy ideje szó volt róla, hogy valaki ki lesz nevezve a fejlesztők közül QA-nak a csapatban. Megkérdezték tőlem, de több dolog is aggaszt:

-nem a projekt kódját írnám, hanem csak teszteseteket, ami nekem kevésbé izgalmas feladat, mint egész rendszerek megtervezése és megírása (Amit eddig csináltam)

-kevesebb kódolás lenne, és inkább több tesztelés.

-több helyen olvastam, hogy a qa feladatkör kevésbé is elismert, mint a fejlesztői.


Ti elvállalnátok ezt? Én nem szeretném, viszont nem szeretném, hogy esetleg emiatt valamiféle negatív dolog érjen (nem tudom, kirúgás, vagy rossz viszony valamelyik felettessel, ilyesmi)



2019. okt. 9. 21:45
 1/7 anonim ***** válasza:
0%

Hát ezt mondhatjuk külön szakiránynak is.

De igen: Nézhetsz kódot! Szóval ezt a részt nem úszod meg.


Itt inkább olyanra kell gondolni, mint statikus kód elemzés, erre vannak programok: pl. [link]

Vagy egy magasabb tesztelési rétegben, azaz nem unit tesztelés esetén, hanem mondjuk egy terhelés tesztkor, mennyi SQL utasítással szórja meg a DB-t. Lassul-e a DB vagy az alkalmazás. Ha igen, hol lehetne javítani. Erre vannak különböző monitorozó programok, OpenSource vagy nagy vállalati/banki méretekben, mint pl.: [link]


Ha van rá lehetőség, hogy visszaülj a fejlesztői székbe, akkor egy próbát megér. Legalább megismered ezt is. :)

2019. okt. 9. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Én nagyon nem szeretnék QA-s lenni egyébként. Inkább csak azt nem tudom, járhat-e bármilyen negatívummal az, ha nemet mondok.
2019. okt. 9. 22:11
 3/7 anonim ***** válasza:
45%

Nem szabad elvállalni, mert ez teljesen más career track. Kiesnél a fejlesztésből, hiába írnál kódot az automata tesztekhez és kellemetlen kérdésekre számíthatsz állásinterjúkon, amikor mennél a következő céghez fejlesztőnek és kiderül a beszélgetés során, hogy egyébként mondjuk egy éve csak teszteket írsz.


Jogilag amúgy valószínűleg megteheti a cég, hogy átpozicionál, mert eléggé általánosak a feladatkörleírások a munkaszerződésekben, amiket eddig láttam. Nagyjából bármilyen IT-vel kapcsolatos melót az emberre lehetne hivatalosan erőltetni. Persze neked kell tudnod, mi van a saját szerződésedben.


Kezdésnek próbáld meg finoman visszautasítani a lehetőséget. Szerencsés esetben felfogják, hogy nem érdemes olyan emberre bíznia a QA feladatokat, aki nem csinálná szívesen. Ha mégis QA feladatkörbe kényszerítenek, akkor normál felmondással el lehet menni a cégtől.

2019. okt. 9. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
48%

Semmit nem kell.

Minden a te döntésed. Csak a követelmények ugye jönnek vele. Ha QA-s leszel, ilyen apró megfogalmazásbeli különbségekre is figyelni illik. Nem kell, de egy jó szaki megteszi. :)



Nesze semmi, fog még jól



Unit test írása ugyan olyan izgalmas, bár az a fejlesztő feladata, kevés helyen adják ki másnak.

Funkcionális tesztek írása is fontos.


Engem érdekelt, mert szerintem izgalmasabb, mint legacy kódban bitet tologatni és más szarul megirt kódját javítani specifikáció nélkül. Mert ez is programozói munka.


Az elismertség hiánya szuper gáz!

De sokkal nagyobb teher a pszichológiai oldala!!! És ezt kevesen bírják.


1 a jó QA, a köcsög QA : minden hibába bele kell kötni és a fejlesztő vissza pofázik, és magyarázkodik, mintha én találtam volna ki, hogy hulladék a kódja. Pedig a testek mutatják, hogy nem jót írt.


2 ha jól csinálod a munkád, hibákat fogsz találni. ELLENTMONDÁS az egész. Nagyon nehéz fejben helyre rakni. Sokan azt hiszik, hogy a QA generálja a hibákat. Pedig ők csak a hír hozói. És általában rajtuk csattan, hogy : de miért rossz.


3 a QA saját magáról is sokszor elkezd elhinni, hogy miatta vannak aa bugok.


Szuper depressziós, nyomasztó, nehezen kezelhető. ISTQB - n is kihangsúlyozzák ezt. De azt is, hogy ezt tudatosítani kell és akkor lehet kezelni és nem lesz lehangoló, mert akkor vavy jó QA, ha a kákán is megtaláltad a csomót.


Következmény : teljes mentalitást kíván. Aki QA-s, az magán életben nehezen tudja ezt elengedni. Pedig jó lenne. Otthon nem kéne minden kis hibát észre venni, otthon a jót is érdemes észre venni és azt is érdemes kihangsúlyozni, különben tönkre mennek az emberi kapcsolatok.


Ehhez jól jön egyfajta kritikus, de erősen empatikus személyiség. Ebből nincs sok.


QA-s nélkül drága a SW hiba. QA értéket teremt. QA akkor jó, amikor a SW rossz. SW akkor lesz jó, ha a QA jó. Ez az utóbbi, amit nagy betűkkel jó kiirni és nem az első. Így lehet megbecsülést kapni.


4 évig voltam QAs. Egyszer nem köszönték meg a munkám. Mindig csak a fejlesztőket dicsérték, hogy milyen jó munkát végeztek. De ha baj volt a kóddal, mindig a QA-n csattant.


Egyszerre 11 QA lépett le. Most is keresnek embereket. Mondtam, hogy 30% emelés és heti 2 home office az ára. Hirtelen nem kellek. De emberünk nincs továbbra sem. Máshol meg megkapom a pénzt és a CI sincs jobban becsülve, de itt sokkal könnyebb nemet mondani és elküldeni máshova a kéréseket. Itt úgy lehet hozzá állni a munkához, hogy más is hozzá fér. Én még egyszer nem fogom kiégetni magam, hogy a végén zéró megbecsülést kapjak. Negyed annyi munkám van, eladom, hogy nehéz és közben MIT kurzusokat csinálok programozásból "mert kell a munkámhoz". És láss csodát! Megbecsülik, hogy folyamatosan fejlődök. És élvezem.


QAs a lakótársam is. Ő imádja. Néha kiborul, mert betanított majmokkal dolgozik, akik gyatra minőséget csinálnak szándékosan. Csak náluk nem a mennyiség után kapja a bónuszt a fejlesztő, hanem minőség után. Egyből nem az a menő, aki gyorsan lefejleszt valami használhatatlan kódot, hanem a QA! DE! ehhez szükséges a cég ilyen fajta hozzáállássa! És ez nagyon sok helyen nincs és EZ MANAGEMENT HIBÁJA!!

2019. okt. 10. 04:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
31%

OK nem akarsz az lenni. Indikold meg. Használd a "mert" szót! az indoklás során. És azt is Indikold meg, miért jó, ha fejelesztő maradsz. Így neki is érdeke, hogy ott tartson.


Nemet mondani meg kell tanulni! Nagyon hasznos dolog.


4 kérdés technika segít benne sokat!

2019. okt. 10. 04:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
22%

Köszi a 0t


Sok sikert!

2019. okt. 11. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Nem kell semmit indokolni, vagy kifogást keresni. Ha nem akarsz az lenni, akkor megmondod, hogy te nem leszel QA és ennyi. Nem fognak kirúgni vagy ellehetetleníteni egy több éve ott dolgozó fejlesztőt azért mert nem akar munkakört váltani.
2019. okt. 11. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!