Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Front end fejlesztő karrier...

Front end fejlesztő karrier váltás?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


29 éves vagyok és szeretnék front end fejlesztő lenni. A gimnáziumban már tanultam programozni. Tanultam java-t és sql-t is, de jobban vonz a front end világa. Középfokú nyelvvizsgám van németből és angolból, de az angol jobban megy. Tanultam html-t, css-t és JavaScriptet is az utóbbi 3 hónapban. Jelenleg 40-50 órát kódolok és tanulok hetente, minden szabadidőmet ennek szentelem, mellette dolgozom. Lassan szeretnék majd egy saját portfóliót összerakni és open-source projektekhez csatlakozni, de még van mit tanulnom előtte. A kérdésem azokhoz szólna, akik maguktól tanultak meg programozni. Nektek mennyi időbe telt munkát találnotok? Illetve, egy általánosabb kérdés, milyen framework-öt ajánlanátok elhelyezkedés szempontjából?


Előre is köszönöm szépen a válaszaitokat és a segítségeteket.


2021. aug. 15. 08:34
 1/5 anonim ***** válasza:
15%

Itt nincs olyan, aki magától tanult volna meg programozni.

Az a szint, amit valaki önerőből el tud érni, az iparban elkivánt színvonalú munkavégzéshez szörnyen kevés.

2021. aug. 15. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
48%

#1-es egyetértek meg nem is.


Amiben egyet:

- Aki önmagától tanul, az többnyire nem generálja önmagának a nehéz problémákat, amiket programozás során meg kell oldania.

- "Az iparban elvárt szinvonal" Ezzel azért értek egyet, mert az előző problémák azonnal felismeréséhez rutin kell és gyors megoldási késség.


Amiben nem értek egyet:

- A Junior (nevezzük kategóriának) az adott szakirány 0-1év tapasztalatú embereknek szól, akik értik mi az, de nincs meg a tényleges gyakorlat.

- Az autodidakta tanulók, akik nem vesztik motivációjukat ha falba ütköznek a piacnak a legértékesebb, mert mindenféle külső hatás nélkül is képezni fogja önmagát. Vállalatnak is költséghatékonyabb.



FrontEnd keretrendszerek esetén több út is létezik:

- Böngésző

- Desktop App

- Mobil App


Legtöbb esetben inkább mondhatjuk, hogy vannak átfedések és a típusok között könnyebben lehet váltani, mint ha Natív módon fejlesztenél mond Android-ra Java/Kotlinnal és Desktopra .NET-el.


Böngészőre 3 főbb keretrendszer van: Angular, React és a VueJS. Mind a háromnak meg van a saját előnye/hátránya.


Desktopra, nehezebb, mert OS-hez kötött, de van már egy köztes megoldás is: ElectronJS. Olyan programokat írtak benne, mint Microsoft Teams, Slac, Twitch avagy a WhatsApp desktopra.


Mobil tályán azért árnyaltabb a téma: Több különböző keretrendszer van, és nem is mind JS alapú. Pl.: Flutter (Dart nyelv), de Ionic pedig Angular/Vue/React-ra épül, de mivel Web-es layert alkalmaz, egy fokkal lassabb is.


CSS-ek közül, meg amit találsz neten. Ha SASS/SCSS-t használsz arra megy a pacsi, mert "algoritmizált" CSS-t tudsz csinálni.

JS Library-k között inkább a Lodash amit inkább használok (személy szerint), mert a JQuery-t kvázi minden keretrendszer képes helyettesíteni.


ui.: Ha szereted a típusosságot, akkor JavaScript helyett TypeScript. :)

2021. aug. 15. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
20%

2: A gond ezzel az, hogy azok, akik önállóan képeznék saját magukat, azok nem tudják, hogy mit is kellene tanulniuk.

Mondjuk, hogy státuszt nyer egy ilyen valahol. Ekkor a hiányos ismereteit nyilván azokkal a dolgokkal fogja bővíteni, amire a munkája során érzete szerint szüksége lehet. Ezzel viszont csak egy speciális, szűk területen fog megélni.

Átfogó, a terület egészét lefedő, flexibilis, érdemi tudásra soha nem fog szert tenni, már csak azért sem, mert amire igazán szüksége lenne, azt ki fogja kerülni, mert úgy érzi majd, hogy ilyesmire az életben nem lesz szüksége, pedig jó eséllyel éppen az az ismeret (meg a többi hasonló) kellene ahhoz, hogy teljes értékű fejlesztővé váljon.

Nem foglalkozik majd a dolog matematikai részével sem, mert eleve, hiányos lesz hozzá a tudása, már pedig a dolgok, a miértek és hogyanok belátásához és az alap-sémák módosításához, újrahasznosításához elengedhetetlen a matek és a szükségességének felismerése is.

Hiába jó a logikája, matematikai készségek nélkül nem sokat fog érni. Ha valaki nem tudja mi az a permutáció és hova jó, vagy hogy mi az a piros-fekete fa, mire használják, vagy, mit lehet kezdeni egy többszörösen láncolt listával, ráadásul, ilyet korábban még soha le nem implementált, az szakmailag alulművelt és alulfizetett marad, mert nem fog tudni minőségi kódot előállítani. És, bár 10 éve még el lehetett ezek nélkül lenni egy frontend területen, ma már nem, mert nagyon durva, összetett applikációkat dolgoznak át WEB-re.


Ezért kerülik ezeket a cégek, mert nem tudják róluk, hogy mit tudnak, azt meg pláne nem, hogy mit nem tudnak. Sejtésük viszont van.

2021. aug. 15. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Az utóbbi hozzászólónak írnék. Részletesen leírtad amit tudni érdemes, de azért nnem mindenben értek teljesen egyet Veled. Webfejlesztésre például nincs szükséged matekra. Az hogy valaki megértsen egy nested for loop-ot 10 perc maximum. Utána meg gyakoroljon különféle ábrákat rajzolni és problémája se lesz végigiterálni később amire szüksége lesz. A másik amit felhoznék a matekkal kapcsolatban, hogy bár én emelt matekos voltam kétannyelvű infos gimnáziumban, azért azt tegyük hozzá, hogy nagyon sok eltés panaszkodik a programtervezői infora, amiért én is ott hagytam régen, mert abszolút nem tanítanak programozni, ellenben leginkább matek van csak. Az algoritmusok és adatsruktúrák is egy fél éves tantárgy volt nekünk. A binary search tree-t, rekurziót, sorting algoritmusokat(stb) könnyen értheti az akinek van logikája és nincs matek tudása. S tegyük hozzá, sok embernek van komoly logikai affinitása a programozáshoz miközben matekból nem jó. Hozzá szeretném tenni azt is, hogy amikor azt írtad, "nem tudják hogy mit is kellene tanulniuk". Erre jöttek létre kifejezetten a " software developer roadmap"-ek, ahol részletesen leírják hogy miket kell tanulnod. Nem hinném, hogy valaki, aki szeretné megtanulni a szakmát, az nem fog rákérdezni stackoverflow-on hogy mire is kéne pontosan oda figyelnie egyébként. Mert azért tegyük hozzá, például java-nál, mégis mennyit használod az enum-okat? Hát egyáltalán nem sokszor... Illetve, az összes algoritmust amit beseggelsz, azért nem fogod használni mindgyiket. Nyílván, tök jó megtanulni őket és hasznosak, de nem mindegyikre lesz szükséged. De ha adódik egy probléma jóval később az évek során, jó ha tudod merre keresgélj. Illetve, ott vannak a lambda expressionök is. Hisz nem szükséges minden programozónak tudnia, nyílván jó dolog, hasznos, de nem kulcsfontosságú. Bár hozzá lehetne csapni clean code-nak, de azért jó pár év mire kifejezetten lambda expression-ökkel fogsz kódolni, jól. Rátérve a minőségi kódra. Mi is valójában a minőségi kód? Természetesen, ehhez ott van a clean code Bob bácsitól, például ami tökéletesen helyre rakja az emberek szemléleteit és egy nagyon jó "kompozíciós" elvet ad számodra, hogy mire mikor hogy figyelj oda a kódodnál. Illetve azért tegyük azt is hozzá, hogy egy front end developer-nek nincs szüksége algoritmusok és adatstruktúra tudásra, hogy front end developer legyen. Ezzel azt mondom, nem szükséges, de nyílván segít és jó ha van természetesen. Jól összeszedted a dolgokat és köszönöm hogy leírtad ezeket, azoknak biztos nagy szüksége lesz rá, akik ezeket nem tudják. Viszont részemről azért más a tészta. Illetve azért is írtam ezeket le Neked(másoknak is) válasznak, hogy akik egszer rátévednek erre a kérdésre, azért tisztában legyenek vele, hogy nem mindent írtál le teljesen jól és azért a valóságban ez máshogy van azért. Én egyébként például magamtól tanulok és abszolút neki megyek a legnehezebb feladatoknak is. Mert attól fog valaki többre menni. Szerintem ez már csak személyes preferencia és hozzáállás kérdése, hogy ki hogyan áll hozzá a tanuláshoz. Alapvetően, bármilyen területen, lustának mondható az, aki csupán a könnyebb dolgokat csinálja meg és a bonyolultabbakon pedig áthídalja magát valahogy. Nagyon sok önállóan tanult programozó létezik. De hozzáteszem, azok akik egyetemen tanultak is önállóan tanulnak programozni. Mivel a tudás amit egyetemen átadnak, azért már elég régi, outdated. Illetve, ott nem is tanítanak meg rendesen programozni. Egyébként is a munkahelyeken tanítanak be. Hisz mégis melyik egyetemen tanítanak például spring-et, angular-t, vue-t, react-t? esetleg design patterneket, clean code-t, stb. Ezeket te tanulod, magadtól, otthon.


Egyébként a cégek nagyon egyszerűen ki tudják szűrni hogy mire képes egy jelentkező. Megnézik a github-ot, hogy milyen projekteket csinált eddig. Feltesznek neki pár interjús/algoritmusos kérdést. Feladatokat adnak ki nekik amiket x óra/nap alatt meg kell hogy csináljanak.


További szép napot és köszönöm a hozzászólásod!

2021. aug. 15. 16:04
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem olvastam el a kommenteket, csak a kérdést!

Én egy egyetemre jart frissen vegzett mernokinformatikus vagyok, aki magatol tanulta a webfejlesztest mert az egyetemen nem tanitanak semmkt belole.

Na most a kovetkezoket tanacsolom neked front endeskent:


-Merulj el frameworkben a Javascripten belul ez legyen Angular vagy React vagy Vue.js

-Melyiket ajanlom?

-Reactot, mert nagyon sok reactos junior developert keresnek 300+os fizuval 0tapasztalattal

-Hogyan tanuld meg a reactot.js-t?

-Menj fel udemy.com ra es kb 14 euroert megveheted a 48.5 oras React kurzust amivel 1 2 honap alatt eleg kemeny tudasra teszel szert!


Mi kell az elso munkahelyedre?


-React + Javascript tudas

-React Redux, React Hooks, Axios,Jest+Enzyme testing

- CSS tudas , Bootstrap, Material UI, stb ismerete,

-GIT hasznalat!

-Néhany referencia munka, gondolok itt sajat programra, vagy udemys kurzusra barmire csak legyen ott a git repodban

-Keszulj fel a javasscript, css, react kerdesekre az interjun, irj egy jo CV-t es garabtalom h felev mulva felvesznek egy jo helyre mint junior React fejleszto!

Sok sikert ;)

egy React fejleszto

2021. aug. 21. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!