Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Sok év Pascal-használat után...

Sok év Pascal-használat után merre érdemes továbbmenni? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Pascal-ban meg tudtam valósítani eddig mindig, ha kellett valamit írnom, ezért nem álltam még át másik nyelvre.

Olyan nyelvek érdekelnének, amelyekkel több irányba is lehet menni: számítógépre is tudok alkalmazásokat írni de ha úgy adódik, web-es környezetben is használható.

A C++ mindig nehéznek tűnt, ezen kívül milyen olyan nyelv van, ami gépi kódra is fordít, nemcsak menet közben értelmezi a kódot?

Gondoltam hogy megtanulnám a Python-t, Java-t, Javascript-et, melyiket érdemes?



2021. nov. 21. 11:20
 1/6 anonim ***** válasza:

Rust és go is gépi kódra fordul.


Báfmelyik a háromból jó választásnak tűnik. Javascript mindent (is) tud. Böngészőben "nativ", szerver oldalon is megy (nodejs) és asztali alkalmazásokat is lehet írni benne (electron).

2021. nov. 21. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
37%

Szerintem nem az új nyelv lesz nehéz, hanem az új paradigma. Vegyük például a Java-t! Tisztán objektumorientált nyelv. Nem tudom, mennyire vagy képben ezen a területen. Kicsit talán "könnyebb", mint a C++. Ha azt akarsz tanulni, talán itt érdemes elkezdeni: [link]


Tudsz vele asztali alkalmazást is írni, stb. Másfelől viszont inkább nem preferálnék itt neked nyelveket, mert mindegyiknek vannak előnyei és hátrányai egyaránt. Az is lehet, hogy inkább a Python jön majd be neked, ha például akadémiai vonalon mennél tovább, machine learning -gel foglalkoznál, stb.


A Javascript -tel is sok mindent lehet csinálni.


De mondom, ez annyira egyén- és célfüggő. Kollégámmal például, aki Javascript-ben fejleszt gyakran ugratjuk egymást. Ő mondja nekem, aki inkább Java -ban dolgozom, hogy mit kreténkedek ilyen nyelvekkel, mire én közlöm vele, hová mehet a fisz-f@sz Javascript-jével. :) (Nehogy komolyan vedd!)


Valamelyiknek állj neki! Ha nem voltál képben eddig az OOP -ben, akkor érdemes beletanulni (valamelyik nyelven) és onnantól már könnyű váltani másik OOP -t támogatóra, ha úgy érzed, hogy érdemes.

2021. nov. 21. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
10%

Nyelvet váltani akkor érdemes, ha a probléma jobban, könnyebben, gyorsabban megvalósítható egy másik nyelv eszközkészletével.

Tehát, ha van a váltásnak valami hozadéka.

Az általános célú nyelvek esetében nehéz a váltás, mert egyetlen feladatnak általában nincs olyan haszna, ami az átállás, a plusz befektetés kényelmetlenségeit, időigényét ellensúlyozná.

A váltás ilyen esetekben akkor éri meg, ha az alapnyelv a feladatra eleve alkalmatlan, vagy ha a megvalósítandó rendszer összetettsége, továbbfejlesztési igénye, esetleg a megrendelő elvárása (platform, deklarált nyelv, transzparencia, stb) ezt az új nyelvet elkivánja.

Mondjuk ilyen lehet a Java vagy a php.


Neked kell tudnod, hog milyen irányban mozdulnál el.

Ha a sebesség, a hardver-közeliség, a natívitás a fontos, akkor C, Cpp.

Ha a WEB akkor php, javascript. Netán Java.

Ha toolnyelv, adatfeldolgozásra, kutatómunkára, akkor python vagy perl.

2021. nov. 21. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Én is a Pythont ajánlom, én is azt kezdtem el tanulni a Ring mellett.
2021. nov. 21. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
40%
Szerintem akkor Javascript. Tudsz vele asztali alkalmazásokat írni, fut webes kliensen, fut szerveren...
2021. nov. 21. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Az emlitett 3 nyelvben ket kozos dolog van: egyik sem fordit gepi kodra, es mindegyik hasznosabb a Pascalnal. Egyaltalan milyen kornyezetben hasznal meg barki Pascalt? Delphi kb. halott, Freepascalt meg paran takolgatjak, uj projectet nem hiszem, hogy inditana barki benne.


Python: A tobbihez kepest lassu, csereben nagyon kenyelmes hasznalni es fejleszteni benne, es gyorsan tanulhato. A szintaxisa kicsit szokatlan lehet elsore, de ha megszokod, hatekony (es rakenyszerit a jol formazott kodra). Lib tamogatasa kivalo, mindenfele tudomanyos celu eszkoz elerheto hozza, jo webre (django), es "desktopnak" is (tobb projectem volt PyQt5+Python3-mal). Ja, plusz multiplatform. Ja, es a Jupyter notebook es a parancssori ertelmezo miatt csak siman szamolgatni is jo. (sokkal hamarabb elkezdtem szamologepkent hasznalni, mint hogy komolyabban kodoltam volna benne) Ha netan a sebessege nem lenne eleg, lehet multiprocessinggel javitani, vagy nativ koddal.


JS: Foleg webre hasznaljak kliens oldalra (bongeszoben), de ma mar server oldalon is teljesen jo a node-dal. Ha nagy projected van benne, konnyu tovabblepni TypeScript meg hasonlok iranyaba. Mindenen is(!) fut, legyen az egy mobilon futo bongeszo, vagy egyszeru desktop gep. Electront is emlitettek mar. Vannak egeszen hatekony futtato kornyezetek hozza, sebesseggel sem lesz annyira problema. A C szintaxisara hasonlit, ez utan minden ismeros lesz.


Java: Ez inkabb nagyobb, vallalati rendszerekhez jo, de extrem esetben akar jatekot is lehet benne irni (Minecraft). Viszonylag gyorsan fut, kicsit nehezebben tanulhato. Szinten C szintaxisu, szoval aki ismeri, annak nem okoz gondot. Tisztan OOP ennek minden elonyevel es hatranyaval. Desktop dolgokra is alkalmas, de arra talan kevesbe jo (idovel az osszes kikopott), webre teljesen oke. Libekkel is elegge jol all, a JDK-ban benne van minden. Ja, plusz ott az Android, az egy eleg nagy elonye, hogy appokat is tudsz irni benne. (jo, tudom, Kotlin)


Ezzel a 3-mal nagyon nem lehet mellenyulni, foleg a Pascalhoz kepest. Ha megis olyan feladat jon elo, amire valamelyik nem jo, meg mindig meg lehet tanulni ujat. Anno egyetemen nekem a PHP elsajatitasa kb. 2 nap volt, Pythonra is eleg ennyi, ha nem az az elso nyelved. Utana meg megtanulod hozza, amit meg meg kell (pl. az alkalmazott libeket).

2021. dec. 1. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!