Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Hogy kell elképzelni egy...

Hogy kell elképzelni egy gyakornok első napjait java backend fejlesztőként?

Figyelt kérdés

Egy kisebb magyar cégnél kezdem nem sokára az egyetemi kötelező gyakorlatomat. Elvileg spring boot backendről lesz leginkább szó, plusz egy pici react frontend is lesz elvileg.


Hogy indul általánosságban egy ilyen gyakorlat?


Mit várnak el tőlem?


Félek, hogy oda kerülök és csak értetlenül nézni fogom a képernyőt hetekig.



2022. jún. 22. 19:09
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
66%

"Egy kisebb magyar cégnél kezdem..."


Na, akkor így fogsz kb kinézni (az egyszerűség kedvéért most a neved Pisti lesz):


Szia Pisti! Üdvözlünk az irodában. Kérlek válasz egy helyet, ülj le, és kezd el az onboardingodat. Őőő, nincs még laptopod? Háááát, lehet tudunk adni, de nem biztos, ezt meg kell kérdezni, hátha van még egy régebbi modell, amit épp senki nem használ. Monitor? Szerintem találsz működőket valamelyik asztalon, lehet pixelesek de ne zavarjon, a kábeleket is össze tudod szedni az irodában. Mi az az onboarding? Nem beszéltél még Lajossal? Rég el kellett volna küldenie azt a pdf-et amiben minden jelszavad és email címed megtalálható. Ja hogy nem tudtál belépni? Igen, lehetséges, hogy a házi szerverünk haldoklik, erre Lajos újra rá fog majd nézni, kérlek kooperáljatok és biztos meg fog oldódni. Docker? Nincs időnk ilyenekre, a projektet tedd csak fel kézzel. Readme elavult? Hááát nicns túl sok szükség readme írogatásra, hiszen napi kapcsolatban állunk egymással... Lajos biztos tud segíteni ebben.. ticketek? Milyen ticketek? Ja bocs, nem hívtalak be a közös skype csoportunkba. Igen. Sokkal egyszerűbb skypeon megbeszélni a munkát, mint jegyeket készíteni. Az sok időt elvenne, így produktívabbak tudunk lenni. Igen, folyamatban van pár fejlesztés, amikbe minél előbb be kéne, hogy csatlakozz, hiszen jövő héten prezentálnunk kell az ügyfélnek. Kérlek készülj majd fel, mert egy rövid demot fogsz tartani a munkádról, hogy mivel haladtál. Igen péntek van, de ez most tényleg nagyon fontos, a hétvégi óridat ki fogjuk fizetni kétszeresen. Igen pici frontend rész is van benne, de tudod, hogy erről szól ez a szakma, hiszen ez mindenhol így működik.


Tiszta szívemből, teljesen őszintén mondom, hogy ezekre, minden elemre biztosan számíthatsz. De ne keseredj el, ha ezt túléled, utána egy istencsászár leszel egy nagyobb cégnél.

2022. jún. 22. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Köszi, ezt megmosolyogtam és meg is ijedtem.


Igazából csak azért kétlem, hogy rögtön projektre raknak határidővel, mert semmit sem értek a spring boothoz, csak annyi hogy a Java jól megy, abban is leginkább Android és Swing applikációkat csináltam, de ezt ők is tudják.


Szóval milyen betanításara lehet számítani?


Adnak egy gépet és egy Udemy vagy Pluralsight kurzust és megütik a hátam, hogy "Van 1 heten felhúzni magad használható szintre" vagy elém dobnak egy kicsi szeletet egy projektnek és azt mondják, hogy "Írj unit teszteket ezekre a funkcióra és közben tanuld a frameworköt".


Vagy esetleg egy másik gyakornok mellé állítanak és ketten dolgozunk, míg nem lehet egyedül rám bízni valamit?


(Elvileg rajtam kívül van már 2 gyakornok)


Céginfón megnéztem 400 milliós bevételük volt 20 alkalmazottal, így gondolom még pici cégnek számítanak, de ötletem sincs.

2022. jún. 22. 19:47
 3/13 anonim ***** válasza:
62%
Nem viccből írtam amit írtam. Meg lehet mosolyogni, de ezt sajnos tapasztalatból írtam (többszörös tapasztalatból). Senkit nem érdekel, hogy mihez értesz, vagy mit tudsz, vagy mit nem. Rosszabb esetben eléd fognak tenni egy feladatot, és azt fogják mondani, hogy old meg. A feladat onnan kezdődik, hogy az adott kódbázisban már tudod, hogy mihez kell nyúlni. A projektet is fel kell tenni, a tesztkörnyezeteket is elérhetővé kell tenned a gépeden, minden szart be kell állítanod, amiben vagy segítenek, vagy nem. Ha azt mondod nem tudod, vagy nem érted, azzal a saját képedet rombolod majd. Kérdezni lehet, de azt is meg kell tanulni, mert ha túl sokat kérdezel és hülyeségeket (hangsúlyozom hülyeségeket), akkor butának fognak tartani. Amiket elmondtál a cégről, az tökéletesen illik arra, amit leírtam. Az első pár hónapban vért fogsz fosni valszeg (jobb ha erre készülsz), de majd megszokod. Nem onnan kell nyugdíjba menni.
2022. jún. 22. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
77%

Van abban igazság, amit az első írt.


Nekem nem volt soha nagy szerelmem a webfejlesztés, eleve más területre készültem, aztán végül azt dobta a gép, hogy az első ajánlat, amit kaptam, egy fejlesztői pozi volt, ahol jó magasan a bérigényem fölé alkudtak. Mivel a helyekről, ahova még jelentkeztem, nem jött válasz, elfogadtam, hátha.


Kis magyar cég, kivételesen adtak laptopot meg mobilt, nyilván más elhasznált, ragacsos szarját, amin egy szövegszerkesztő is akadt... Saját gépet nem használhattam, mert jaj adatok, szóval küzdöttem ezzel a szarral. Home office van, csak nekem nem, nekem be kell tanulnom. Jól van. Nettó munkaidő 7 óra, ha az megvan, akkor mehetek haza. Már a szerződésnél furcsa volt, hogy a megbeszélt bér töredéke plusz esetleges bónusz van írásba foglalva, de ezzel együtt tudtam élni. Kollégának, aki betanított, macje volt, home officeos kollégákat hívogattam az irodából, amíg ő vakarta a tökeit. Ezt otthonról is tudtam volna... Aztán sorban derültek ki dolgok. Normális programcsomag nincs a gépen, hát az drága. Se jira, se teams, semmi, cigánykodtunk valami zs kategóriás vacakkal. Vscode is csak azért, mert az ingyenes, de maces kolléga ahhoz nem értett, oldjam meg. Oké. Mindenki elcsacsogott, elbonbonozgatott a konyhában, én meg álltam, mint egy fasz, hogy mit dolgozzak így. Kiderült, hogy ez az idő nem számít nettó munkának, tehát összességében 10 órát voltam benn majdnem minden nap más hülyesége miatt. Fizetés? Ja hát izé, hát a szerződésbe írt összeget utalják, a többit borítékban kapom...... Aztán kiderült, hogy nem is webfejlesztés, hanem úgy 2 másik munkakör is, olyan technikai tudással, amit nyilván oldjak meg magamnak, aztán menjen.


Két hétig voltam ott, azóta szimpatikus a három hónapos próbaidő ötlete...


Az ezt megelőző munkahelyemen kkv-nál voltam rendszergazda. Aztán később gondnok is, ha már annyira unatkozom a szerverszoba mellett ugye. Meg titkárnő. Onnan is akkor mondtam fel, mikor felküldtek a padlásra pakolni. K*rva anyátokat.



Most egy magyar banknál vagyok, rossz szájízzel mentem interjúra ezek után már... Viszont az angolom kanyarban sem volt a multis szinthez, lévén teljesen magyar projekten dolgoztam 3 évig. És hamarabb kellett munka. Nos, ez kellemes csalódás volt, nemcsak azért, mert a munkakört is jobban szeretem (gyakorlatilag erre szakosodtam, nem a fejlesztésre), hanem érezhetően kinyalják a hátsóm. Minden új, modern, mindent adnak, ami csak kell, minden lepapírozott, tiszta, korrekt, ahogy lennie kell, ha tanulni akarok, annak ők nagyon örülnek, ha kell segítség, a szakmai vezető jön személyesen... Nagyon ritka az a hely idehaza, ami nem multi és ilyen. Tényleg csak rossz véleményeket hallok szinte mindenhonnan.


Szóval simán lehet, hogy csalódni fogsz.

2022. jún. 23. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
78%

Kkv-val nekem is ugyanaz a tapasztalatom, mint amit az első leírt, jól összefoglalta. Rendezetlenség, gányolás, hulladék kódminőség, inkompetencia, rendszeres túlóra. Minőségbeli elvárás nem volt, mindegy volt, hogy oldottam meg dolgokat, csak csinálja azt, amit a megrendelő kér. Emiatt azt gondoltam, hogy tök jó, fejlődök, meg tudok csinálni mindent magamtól és csak akkor szembesültem vele, hogy okádék kódot írok, mikor már komolyabb cégnél visszadobták az első pull requestemet azzal, hogy oké, működik, csak ezért és ezért szar az egész.

De biztos vannak kivételek. Egy szakmai gyakorlat meg amúgy sem számít, később már a CV-den sem lesz rajta.

2022. jún. 23. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
52%

"Minőségbeli elvárás nem volt, mindegy volt, hogy oldottam meg dolgokat, csak csinálja azt, amit a megrendelő kér."


Ó, ezt én is megkaptam: "Nem kell cifrázni, csak működjön!" :)

Ami szép és jó, csak nem akkor, ha olyan személyiséggel vagy megverve / - áldva, ami a lehető legjobbra szereti csiszolni azt, amit kiad a kezéből.

2022. jún. 23. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

4# "nekem be kell tanulnom"


Ez hogy nézett ki?


A gép elé leültél és akkor googleöz, olvass stackoverflowt, doksikat addig amíg nem tudod megoldani a problémát, amit oda dobtak eléd?


Vagy volt valaki aki segített és elmondta mire keress rá és mi kell majd a probléma megoldáshoz?


Esetleg volt valami tanuló anyag, amin végig kellett menned?

2022. jún. 23. 12:00
 8/13 anonim ***** válasza:
57%

Első néhány napban valószínüleg kiadják az eszközöket, létrehoznak fiókokat, kapsz hozzáférést a projekthez amin majd dolgozni fogsz. Mivel nem foglalkoztál még spring-el valószínüleg össze kellesz dobnod egy aprócska demo-t, hogy legalább nagyvonalakban megértsd a keretrendszer működését.


A cégnél a gyakorlatért felelős személynek is írhatsz ezzel kapcsolatban. Ő sokkal konkrétabb választ fog tudni adni mint itt mi látatlanul.


Valószínűleg csak egyszerűbb ticket-eket fogsz kapni kezdetben nem kell túlizgulni. Az is előfordulhat, hogy konkrét feladatot sem kapsz egy darabig.

2022. jún. 23. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
8 haha :D Na persze
2022. jún. 23. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

7

Úgy, hogy oldjam meg magamnak.

2022. jún. 23. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!