Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Tényleg leváltható lesz a...

Tényleg leváltható lesz a programozó, hamarosan nem lesz szükség rájuk?

Figyelt kérdés

2023. jan. 18. 13:17
1 2 3 4 5
 1/50 P.O.C. ***** válasza:
92%
Miért is? Az MI miatt? És azokat ki programozza majd? :D
2023. jan. 18. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/50 anonim ***** válasza:
100%
#édesjóistenem...
2023. jan. 18. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/50 A kérdező kommentje:
Olvastam néhány helyen, hogy a ChatGPT és hasonlók átveszik ezt a munkát. :D
2023. jan. 18. 13:34
 4/50 anonim ***** válasza:
95%
Jaja, atveszi, persze. Na, lapozzunk.
2023. jan. 18. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/50 anonim ***** válasza:
100%

"Olvastam néhány helyen"

Én azt is olvastam, hogy a Föld lapos. Meg mióta internetezek, már vagy négyszer olvastam, hogy jön a világvége. Érdekes, mindegyiket túléltem, sőt, mindegyik világvége egy tök átlagos nap volt.

2023. jan. 18. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/50 anonim ***** válasza:
74%

A pramozás csak egy ötlet implementálása.


Adott dolgokat lehet benne már mostani technológiákkal könnyíteni, automatizálni.


Pl.: Sok helyen UML diagramban megtervezik a kódot, majd abból generálnak forráskódot, így csak a logikát kell megírni.


Viszont a ChaptGPT megmutatta (meg már jó pár elődje, github copilot például), hogy az üzleti logika megírása is automatizálható egy bizonyos fokig.


Így simán lehetséges, hogy nem sokára valami AI-os cuccot használunk ennek segítségére és akkor még kevesebb dolga lesz a programozónak.


Ez azt is jelenti, hogy kevesebb programozó kell és az pedig azt, hogy nem lesz olyan hiány szakma mint most.


Itt például kapásból kiesnének a junior pozíciók legtöbb helyen, mert lehet eljön majd egy világ, amikor már csak kód review-zni kell az generált kódot, meg nagyon magas szinten tervezni. Tehát nagyon kevés, de igen nagy tudást igénylő munka lesz.


... de szerintem a következő 10 év még maximálisan biztonságos befektetés ha fejlesztő akarsz lenni. Hogy utána mi lesz azt senki sem tudja.

2023. jan. 18. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/50 anonim ***** válasza:
88%

Sokszor leírtam (lassan már kimásolom egy szövegfájlba, és ha kell, beillesztem). De oké, nagy vonalakban ismét.

Amit ma mesterséges intelligenciának hívunk, az még nagyon, de nagyon távol van attól, hogy tényleg intelligenciának lehessen hívni. Mármint abban az értelemben, amitől most páran rettegnek. Gépi tanulás, mélytanulás, neurális hálók. Ezek arra tök jók, hogy mondjuk képeken "felismerjék" bizonyos valószínűséggel, hogy mi, esetleg ki látható rajtuk. Aztán néha a macskát kutyának nézik, a négert gorillának, stb, stb. Ez arra jó, hogy bizonyos osztályozáson, és mintafelismerésen alapuló feladatokat nagyon hatékonyan, nagyon kis tévedési aránnyal meg lehessen oldani. Mondjuk egy OCR (optikai karakterfelismerő) szoftverben. Vagy egy fordító alkalmazásban. Vagy például az orvoslásban. Kellő betanítási mintával egy "MI" alkalmazás akár még egy profi orvost is elérő pontossággal tud bizonyos diagnózisokat felállítani... mondjuk egy röntgenkép alapján. Ami persze - még mielőtt jönne az újabb hiszti - nem azt jelenti, hogy most az orvosoknak is rettegniük kéne. Ez pusztán egy eszköz, ami megkönnyíti a diagnosztikát. Gondolkodni továbbra is az orvos fog, az MI csak segíti őt.

Szóval ezekre jó a "mesterséges intelligencia". Arra nem, hogy elmondom neki, hogy például... szeretnék egy alkalmazást készíteni, ami a 192.168.2.55-ös IP-n elérhető Arduinoból kilvassa a DHT22-es hőmérőszenzor és a BME280-M barométerszenzor adatait, és azokat percenként egy adatbázisban tárolja (természetesen azután, hogy az esetleges mérési hibákat kiszűrte), majd kérésre napi, heti, havi, és éves bontásban megjeleníti az adatokat, azok átlagát, és szélősértékeit. Emellett kérésre a meglévő adatok alapján előrejelzést próbál felállítani a következő 24 órára.

Sok sikert kívánok a ChatGPT-nek ezen feladat megoldásához! Pedig ez még csak nem is egy olyan nagyon komoly feladat... Egy a témában jártasabb embernek pár órás munka.

Ami pedig azt illeti: az elmúlt 50 évben már többször volt pánik amiatt, hogy az éppen aktuális technika majd feleslegessé teszi a programozók munkáját. Először a '60-as évek elején, amikor kezdtek terjedni az első magas szintű nyelvek. "Megölik a szakmát", "nem lesz szükség több programozóra", "most már egy titkárnő is programozó tud lenni", stb. Aztán nem így lett. De ugyanez volt a hiszti, amikor az első GUI-k megjelentek. Ugyanez volt a hiszti, amikor az első game engine-ek megjelentek. Ugyanez volt webfejlesztői részről a hiszti, amikor a CMS-ek elkezdtek terjedni. A valóság pedig az, hogy folyamatosan egyre több szakember kell. Ezek ugyanis eszközök. Nem fognak a programozó helyett gondolkodni. Legfeljebb segítik a munkájukat, és bizonyos, nem túl sok gondolkodást igénylő, repetitív rutinfeladatokat átvállalnak a programozótól. Ennyi.

2023. jan. 18. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/50 NTBS ***** válasza:
100%
Szerintem nem.
2023. jan. 18. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/50 anonim ***** válasza:
73%
Én is olvastam régebben, hogy "a driver-eket is megírja a mesterséges intelligencia" stb. Szerintem messze még az az időszak.
2023. jan. 18. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!