Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Programozás: tudom hogy sok...

Programozás: tudom hogy sok az ilyen kérdés és már idegesítő de egy próbát megér?

Figyelt kérdés

Tényleg tudom, hogy már számtalan ehhez hasonló kérdés kering az oldalon, meg a neten, de pontosan ebből kifolyólag annyi meg annyi válasz, variáció is van a kérdéssel kapcsolatban, hogy egy magamfajta embernek lehetetlen kibogarászni,hogy akkor most mi legyen...


Mit is takar az a "magamfajta?" kezdő....totál, nulla tudással rendelkező kezdő "programozót".


Csak azt tudom, hogy fiatal vagyok ( túl a 15-ön, de még nem értem el a 20. életévemet) és báár lány, ami tudom, hogy ritka a szakmában, de valahogy mégis ezzel szeretnék majd foglalkozni a jövőben.


Mivel tudom, látom, tapasztalom, hogy itt igen sok a nagy koponya (már elnézést :D de tényleg...) így gondoltam bátorkodom itt feltenni a már sokszor feltett kérdést.

Na és akkor végre a lényeg, a bűvös kérdéés:

" Egy totál kezdő honnan kezdhetné a programozást megtanulni?"


Volt aki pythont ajánlott pl. Volt aki c++-t, volt aki HTML és társait. Persze tudom a HTML az inkább webprogramozási nyelv,mintsem programozás egy az egyben.


Szóóval... ha a gépekhez se konyítok sokat, akkor gondolom azt is ki kéne tanulgatnom flottul, elvégre a szakács sem áll neki főzni, úgy, hogy nem tudja mi is az a kukta...:) vagy a gépismeretre nem lenne szükségem hozzá?


Ha tudnátok nekem mondani tanácsokat, hogy hol kezdhetném el az egészet, booorzasztóan hálás lennék nektek! :)

Ha oldalakat küldenétek, de ha könyvet ajánlotok, akkor kerül amibe kerül, ha jó én megveszem és nekiesek. :)


Tehát:

- hol kezdjem? (könyvek,oldalak,nyelek ajánlása)

- kell-e a gépismeret. na meg akár kell akár nem hol tudnám elsajátítani a dolgot? milyen könyvet ajánlotok?

- esetleg ti hogy tanultátok meg ezeket?


Köszönöm szépen előre is, ha valaki megáld valami hasznos tanáccsal, azt meg még inkább, ha te képes voltál ezt mind végig is olvasni....:D


15 és 20év közötti tanácstalan/L


2014. szept. 4. 19:09
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

A HTML olyan szinten webes dolog, hogy a programozáshoz nincs is köze.

Azzal az adott oldalak struktúráját lehet megadni.


Ahhoz, hogy pontos választ kapj előbb tudni kéne, hogy mit is szeretnél?

Esetleg vannak-e valamilyen célok?



A Python jó kezdő nyelv és elég széles körben hasznát lehet venni, indulni azzal jó.

A neten pedig elég sok (igaz jobbára angol) leírást lehet hozzá találni.

Kezdeni ezzel érdemes. Meg ugye (ha eddig nem lett volna), akkor az angolt is elég jól el kell kezdeni tanulgatni, na meg hasznos skill, ha jól bánsz a keresővel.

2014. szept. 4. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Abszolút nullárol indit, és zseniálisan jó.


[link]


csináld végig, nehéz lesz de megéri

2014. szept. 4. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Hanyas vagy/voltál matekból?
2014. szept. 4. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 uno20001 ***** válasza:
100%

- hol kezdjem? (könyvek,oldalak,nyelek ajánlása)

---

Ha totál kezdő vagy, ez C++ és társai elkedvetlenítenének, inkább Python.


[link]

[link]


---------


- kell-e a gépismeret. na meg akár kell akár nem hol tudnám elsajátítani a dolgot? milyen könyvet ajánlotok?

---

Attól függ mit akarsz csinálni, nyilván, ha Assemblyzel, akkor kell, de ilyen alapfeladatoknál nem nagyon. Néhány dolog van amit "illik" tudni, mint CPU, GPU, RAM, ROM, hogy mit is jelentenek és milyen szerepük van a programozásban, de ezt szerintem a Wikipédiáról bőven meg lehet tudni.


---------


- esetleg ti hogy tanultátok meg ezeket?

---

Ha valami érdekel, utánanézek, "beleásom" magam a témába.

Kezdésként néhány alap tutorialt nézek meg, meg persze olvasok a nyelvről, stb...


---------


(Persze, nem vagyok szoftverfejlesztő, csak hobbiból programozok)

(És még valami: angolul tudni kell!)

2014. szept. 4. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
47%
Angolul tudni kell és matekot nagyon jól kell tudni hozzá! 4-es nem elég!
2014. szept. 4. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

1:

Igen, igen, a HTML-es ajánlásokat ezért sem értettem én sem, ezért mondom ,hogy annyi féle tanácsot kap az ember...:s Bár lehet abba is be kéne kóstolnom ,mert amit kérdeztél is: még nem tudom pontosan mihez szeretnék kezdeni, tehát azt sem tudom határozottan eldönteni, hogy inkább programozással vagy webprogramozással foglalkoznék szívesebben. Elvégre még egyikben sincs tapasztalatom..:)


A keresővel utóbbi időben hál istennek eléggé összehaverkodtam. Nem egyszer volt, hogy elromlott a gépem (neten néztem utána mi lehet a gond), vagy valamire nem találtam a választ, már már kezdtem feladni, dee a mottó miszerint " Lehetetlen nem létezik" előttem lobogott, és eddig végül mindig sikerrel jártam...:d

Angollal megbarátkoztam, lévén hogy emelt angolon vagyok. :) De azért egy konkrétan informatikával foglalkozó szakirattól azért valószínűleg én is lemennék hídba. De, ha tudsz/tud valaki egy tényleg jó(bár sajnos angol) könyvet ajánlani bármi nyelvhez vagy valamihez aminek hasznát veszem "programozás" során,azt megköszönném..:)



2: Köszönöm szépen a linket, mindenképpen megnézem még ma. :)


3: Ezek szerint a programozás kőkemény matek?:s Általános iskolában 5-ös, középiskolában (jelenleg is az vagyok) 3-as, 4-es. De ha mindenképp ez kell hozzá...szerintem a matematikában sincs lehetetlen feladat, csak le kell hozzá ülni. Bár elképzelni sem tudom, hogy hogyan nyilvánul meg a matematika a programozás során...


4: Szintén köszönöm a hasznos tanácsokat és a linkeket.:)

2014. szept. 4. 19:29
 7/10 uno20001 ***** válasza:
100%

"elképzelni sem tudom, hogy hogyan nyilvánul meg a matematika a programozás során..."

Például "x+3*y"? :-)


Nagyon "erős" matektudás inkább a grafikai dolgoknál kell.

2014. szept. 4. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Azért azt elég erősnek érzem, hogy a középsulis négyes általánosságban nem elég. Tanárja válogatja, hogy miért jár a négyes, de nem is a konkrét matektudás a fontos, hanem inkább a programozói szemléletmód elsajátítása.

A Python-t ajánlom én is, remek kezdő nyelv, ha az már megy, akkor lehet elgondolkodni (szigorúan az én véleményem szerint) webfejlesztésen a HTML, CSS PHP, MySQL, JS kupaccal, vagy asztali programokon C++-szal, esetleg okosmobilok felé is lehet továbblépni. Bár a váltás sem sürgős, a Python nagyon jól támogatott, sok mindent meg lehet vele csinálni.

G.

2014. szept. 4. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
17%

Nem ajánlok szakirodalmat, csak egy útmutatást. Nézd el nekem, hogy játékfejlesztős formára sikerült, de itt úgyis mindenki Crysis 26-ot akar csinálni két kattintással.


Szépen sorjában így lenne illő haladnod:


- Mi az a programozás, mire jó, miért jöttek létre a számítógépek?

- Tanulsz egy kis algoritmizálást, hogy pszeudokódban hogyan lehet megírni egyszerűbb programokat, megtanulsz egy-két vezérlési szerkezetet (ez ahhoz kell, hogy segítse a programozói gondolkodás kialakulását)

- Elsajátítod az egyszerűbb adatszerkezetek elvi működését (tömb, láncolt lista, verem, sor, hash tábla stb.)

- Választasz egy programozási nyelvet

- Hello World

- Kifejezések, utasítások

- Változók

- Egyszerű beolvasás konzolról

- Vezérlési szerkezetek

- Előre megírt függvények használata


Most tartunk ott, hogy meg tudsz írni egy "gondoltam egy számot, találd ki" játékot


- Függvények, eljárások írása

- Karakter/stringkezelés

- Fájlkezelés (szöveges és bináris)


Már meg tudsz írni egy Legyen Ön is Milliomost konzolosan


- OOP alapelvek megismerése

- Eseményvezérelt programozás, egyszerű ablakos szoftverek készítése

- XML, JSON állományok létrehozása és feldolgozása

- Egy RDBMS rendszer megismerése (pl. MySQL, Microsoft SQL Server, Oracle...)

- Több szálon futó programok, párhuzamosítás

- Hálózati alapismeretek elsajátítása, főleg TCP és UDP

- Hálózaton kommunikáló programok írása


Már mehet a felhasználóbarát ablakos kvízjáték hálózaton multiplayerben


- Matematikai ismeretek elsajátítása, vektorok, mátrixok, koordinátageometria, koordinátatranszformációk mátrixokkal

- Számítógépi grafikai ismeretek, hogyan rajzol ki a gép egy pontot, vonalat, görbét, Window to Viewport transzformáció, 3D-s objektum leképezése 2D síkra, stb.

- DirectX vagy OpenGL közül választasz egyet

- Megpróbálod alkalmazni a grafikai ismereteidet

- Felhasználói interakció kezelése

- Textúrázás


És, már mehet a már immáron grafikus kártyát kihasználó multiplayer Pong vagy valami platformjáték


- Egyszerűbb 3D-s objektumok rajzolása, animálása

- Összetettebb 3D-s világ létrehozása

- Megpróbálsz megírni egy egyszerűbb grafikus motort (hogy lásd a lelki világát mondjuk a CryEngine-nek)


És már meg tudsz írni elméletben egy WoW-ot (csak épp egyedül kevés vagy hozzá).


Ha a játékban ellenséget is akarsz magadnak, akkor ismerkedj meg a mesterséges intelligencia alapjaival, hogy hogyan írunk le egy problémát (állapottér-reprezentáció), hogy milyen algoritmusok segítségével lehet utat találni a kezdetektől a célállapotig (erre jók a megoldáskeresők, pl. próba-hiba, hegymászó algoritmus, backtrack algoritmusok, ág és korlát, A, stb.), és ismerkedj meg a lépésajánló algoritmusokkal (minimax, negamax), amik egy adott állapotra meghatározzák a létező legjobb lépét.


Üdv, egy harmadéves programtervező infós hallgató.

2014. szept. 5. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Ozmium42 ***** válasza:

Üdv!


Most lesz egy éve, hogy szintén nulláról, puszta kedvtelésből, elkezdtem tanulni a programozást. Én azért kezdtem Pythonnal, mert egy ismerősöm írt nekem egy-két scriptet Pythonban, és felismertem a lehetőséget, meg önállósodni akartam, és emiatt ezen indultam el. A magyar tutorial, amit használtam, azóta megszűnt létezni, de nem is volt nagyon jó, de azért az alapfogalmakat elsajátítottam belőle. A többi leírást kifejezetten érthetetlennek találtam eleinte, az angol dokumentáció pedig sokáig rémálom volt. Az angol tudás önmagában édeskevés, a programozói szakzsargont kell megtanulni, és előbb fogsz rájönni dolgokra, mint hogy tudnád a nevét, főleg angolul. Én úgy csináltam, hogy miután kísérletezgettem egy-egy beépített függvénnyel, próbálgattam dolgokat, és láttam hibaüzeneteket, kiismertem valamennyire az adott dolgot, utána néztem meg, hogy hangzik az erről szóló angol leírás.


Nem rég találtam ezt a honlapot, ahol igen szájbarágósan vezet végig az alapokon, nekem ez már nagyon unalmasnak tűnik, de ha rögtön ezzel kezdek, lehet hogy kevesebbet szenvedek eleinte. Itt van Python kurzus is többek között:


[link]


Ki fog derülni, mennyire jó, mert a többi nyelvet, weblap készítés alapjait stb. valószínűleg innen fogom elkezdeni.


Ezen kívül ne felejts el saját scripteket írni, kísérletezgetni, saját problémákat megoldani.


Gépismeret nem kell egyáltalán egy kezdőnek, a programozásban is csak programozó programokat használsz, nincs gyakorlatilag semmi olyan tényező, amivel hardver szinten kellene foglalkozni. Operációs rendszert sem írunk még egy darabig.

2014. szept. 7. 02:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!