Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Igaz, hogy egy kvantumszámítóg...

Igaz, hogy egy kvantumszámítógéppel akármilyen jelenlegi módszerre alapozott titkosítást fel lehet majd törni?

Figyelt kérdés
vagy a jelenlegi kvantumszámítógéppel ez már lehetséges is? milyen titkosítást fognak kidolgozni ez ellen?
2015. febr. 14. 20:25
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
62%
Egyelőre ez még csak papíron létezik, ahogy a Mars terraformálása, és emberi civilizáció létesítése. Én a magam részéről a lakható Marsot közelebbinek tippelem.
2015. febr. 14. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 coopper ***** válasza:

Szia.


Elviekben igaz a dolog.


Mivel jelenlegi jelszó titkositási algoritmusoknak feltörésének csak az idő szab határt (ami azt jelenti, hogy egy kellő bonyolultságú jelszó feltörési ideje ha nagyobb mint 3 hónap akkor azzal nem érdemes küzdeni, mivel valószinű hogy 3 hónap alatt meg fogják változtatni a jelszót).


De ha a jövő kvantum számitógépe a mai csúcstechnikás gépeknél modjuk 1 miliószor gyorsabb lesz akkor a jelszó feltörési idő is 1 miliomod részére fog csökkeni. (Természetesen csak akkor ha megvan a jelszó Hash és a brute force módszerrel történik a törés)


Akkor az simán kiszámitható hogy egy ilyen 3 havi idő (90 nap) 90/1000000=0,00009 nap (1 miliószor gyorsabb számitógépen) ez már belefér a várakozási időbe, mivel kb 8 másodperc ha jól számolom.


Üdv.

2015. febr. 15. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

A kvantumszámítógép elméletben a nehezebb problémákkal is elboldogul, ezért elméletben lehetséges.

Gyakorlatilag: nincsenek ehhez ismert algoritmusok, és nincsenek ismert kvantumszámítógépek is. Úgyhogy az első véleményhez csatlakozva: a Mars is előbb lesz lakható.

2015. febr. 15. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
53%
A kvantumszámítógép nem egymilliószor, hanem hatványozottan gyorsabb lesz, mint a jelenlegi gépek. Ha egymilliószor lenne gyorsabb, akkor adunk egy nehezebb jelszót, és kész.
2015. febr. 15. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
akkor konkrétan akármilyen titkosítást feltör a másodperc tredéke alatt?
2015. febr. 15. 14:43
 6/12 anonim ***** válasza:
Ha lesz kvantumszámítógép, lesz új titkosítási módszer is, és lényegtelen lesz, hogy egy mai jelszót fel tudna e törni vagy sem.
2015. febr. 15. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 coopper ***** válasza:

Igen.


A mai jelszókat igen (de csak akkor van ez, ha 1 miliószor gyorsabb lesz mint a mai csúcs számitógépek).


De ugye a mai világban jelenleg talán az SHA512 Hash a legujabb és legbiztonságosabb (minden egyes jelszóból egy 512 bájtos "lenyomatot" készit). : [link]


De ha 512 bájtos lenyomtaot lehet késziteni a jelszóból, akkor majd kitalálják azokat az algoritmusokat amelyek 1024, 2048, 4096, stb stb, "lenyomatokat" fognak késziteni a jelszóból és viszzaáll a rend - a feltöréshez kellő idő nem fogja megérni az időbeni ráforditást nagyobb lesz mint 90 nap).


Tehát ahogy a számitógépek egyre gyorsabbak lesznek, úgy fognak az egyre "hoszzabb" hash lenyomatok előtérbe kerülni (vagy esetlegesen egy teljesen más algoritmus) ami megneheziti a brute force törés dolgot.


Üdv.

2015. febr. 15. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

A fenti dolog igaz, de pontosítanám egy kicsit a dolgokat. Léteznek kvantumszámítógépek, de nem általános célúak, A google D-brane kvantumszámítógépe is "csak" specifikusan adatbázist tud működtetni, nem pedig mindenféle feleadatot tud csinálni.

A kvantumszámítógépeknek saját algoritmus dukál, mert teljesen más módon dolgozik mint a mi gépeink, és bár maga a válasz tényleg gyorsan megvan,ugyanolyan gyorsan produkál rossz választ is és csak valószínűségi értékek alapján(tehát statisztikai módon) tudja megmondani a helyes választ.

Kriptográfiai algoritmus törésére( konkrétan az RSA-ra) csak egy algoritmus létezik, bár ennek törése önmagában elég lenne a tanúsítványok törésére. Az algoritmus működik: sikerült neki a 15-öt felbontania 3-ra és 5-re. Egyelőre még messze jár a 2048 bites primszámok felbontásától.


Egyébként meg létezik ténylegesen törhetetlen titkosítás ami kvantumjelrendszeren alapul, működése elég bonyolult de a lényege az, hogy ha valaki megpróbálja lehallgatni kvantumtitkosításon alapuló kommunikációt módosul az üzenet, és azt többé már senki nem tudja visszafejteni. Itt kvantumfizikai oka van a törhetetlenségnek, és működik is. Egyébként meg vannak olyan problémák amik még kvantumszámítógépek által sem fejthetők meg,ezek az np teljes problémák, és lehetséges lehet egy ez alapján működő titkosítást készíteni, bonyolultabb lenne mint a maiak, de még a kvantumszámítógép sem tudná visszafejteni azt.

2015. febr. 15. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

#8-as válaszolónál az igazság. A kvantum informatikai egy valós tudományág. A prímfelbontáson alapuló nyílt-kulcsú titkosítások (RSA és társai) mind törhetőek és ezt már be is bizonyították egy egyszerűbb bemutatóval. A kvantum számítógépek ugyan még gyerek cipőben járnak, de létező dologról beszélünk.

Szerencsére nem csak ezek törésére találtak algoritmust. Léteznek már osztott-kulcsú kvantum titkosítások, tehát a biztonság még mindig előbbre jár mint a technológia.


Egy RSA kulcs ~150000 év alatt törhető a hagyományos módon, viszont ~1 másodperc kvantum számítógéppel, elméletben.


Releváns kvantum algoritmusok:

[link]

[link]


Bővebb infó a kvantum kriptográfia jelenlegi állásáról:

[link]

2015. febr. 15. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

A kvantumszámítógépek működését ugyan úgy nem érti még most iszonyat sok ember, mint ahogy magát a kvantumok működését és magát a kvantum mechanikát.


Az persze tény, hogy a kvantumszámítógépekben iszonyatos teljesítmény rejtezik és hihetetlen dolgokra lesz képes, de ehhez előbb a tudósoknak komolyan meg kell érteniük, hogy mi az oka a kvantumok különleges viselkedésének, máskülönben nem tudjuk "kihasználni" ezt a működést.


---


Maga a titkosítás. Amire te gondolsz csupán csak a web alapú titkosítás. Pl. amikor a bankszámládra belépsz. Ezeknek nyilván van valamilyen méretbeli korlátja, hogy egy bejelentkezés ne fél óráig tartson / user, no meg azért arra is figyelni kell, hogy egy banki servernek egyszerre akár több ezer usert is ki kell tudnia szolgálni.


Az RSA kódolást használják manapság, de ezt is tokenes módszerrel. Ez annyit tesz, hogy fizikai eszközhöz van kötve a belépés. Ez egy olyan pont, amivel nem tudsz mit kezdeni, persze ellophatod a tokent, de ez már macerásabb.


Namost a webes titkosítás szerintem a titkosítási rendszerek elenyésző hányada. Nyilván ezt használják a legtöbben, vagy leggyakrabban, de ettől még nem ez az egyetlen. Ott vannak a hang felismerők, retina scannerek, új lenyomat olvasók. Ezek megint olyan dolgok, hogyha nem szerzed meg az egyén alkatrészeit, akkor nem fogsz bejutni.


Ilyen például az új Samsung Not 4 is, amelyiknek már van új lenyomat olvasója. Ez azért fontos, mert ez azt jelenti, hogy bár még mindig csúcskategória, de azért elérhető közelségbe került a tömeg számára is ilyen fajta biztonsági rendszer.


Node, gondolj már bele, hogy akinek nem 120.000 Ft van a számláján, hanem 120 milliárd forint, gondolod, hogy nincs pénze arra, hogy mindenféle superbiztonsági rendszert vásároljon magának?


Az ilyenekkel meg egy kvantum számítógép sem tud mit kezdeni.

2015. febr. 18. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!