Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Tizedesvessző kitétele után,...

Tizedesvessző kitétele után, mért záródik be a pascalban írt program?

Figyelt kérdés

Üdv. Még elég kezdő vagyok, írtam egy egyszerű összeadásos programot, és ha pl beírtam első számnak 2,6-ot, bezárult a program. Ha egész számot írok pl 5 és 3 akkor működik minden. Valami megoldás? Forrás:


program Untitled;


Var a,b:integer;


begin


write('Irjj be egy szamot: '); readln(a);

write('Irrj be meg egy szamot: '); readln(b);


write('Osszeg: '); writeln(a+b);


readln;

end.



2016. okt. 26. 15:20
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Egyrészt programozásban az amerikai eredete miatt tizedespont van, nem vessző. Másrészt az integer egész számot tud csak tárolni, ha jól emlékszem a real való törtszámokhoz, de majd kijavítanak.
2016. okt. 26. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 tabaki ***** válasza:
100%

1. Mert a pascalban (mint a számítástechnikában általában) tizedespont használatos.

2. Mert egész változóba amúgy sem olvashatsz törtszámot.

2016. okt. 26. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 tabaki ***** válasza:
@#1: Most az egyszer te voltál a gyorsabb, de ne bízd el magad... Igen, általánosan real, de van még egy pár, ezek közül a single meg a double hétköznapi programokban is jól jöhet.
2016. okt. 26. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a gyors választ. Mint említettem még nagyon kezdő vagyok, de odafigyelek a helyes szakszavakra legközelebb :)
2016. okt. 26. 16:38
 5/9 SimkoL ***** válasza:
Ha lehetne kérni erre is: [link] , hogy megkönnyítsük a segítségadást. Egy szép kód jobban átlátható, könnyebben olvasható.
2016. okt. 26. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

#5-nek (SimkoL):


Egész pofásra megalkodtad a honlapodat, esetleg gondolhatnál azokra is, akiknek szélesebb monitora van. (azaz alkalmazkodhatna, pl középre igazodna, stb.)


"A program nem regény... ...Az indentátás módszere..."-résznél esetleg példával is előhozakodhattál volna, ha már a kezdőket célzod meg... ...lehet, hogy az "indentálás"-szóval is csak itt találkoztak először...


[link]


Az is szép, hogy felsorolod a foglalt szavakat, függvényeket és eljárásokat... ...de hogy hasznos is legyen, érdemes lenne egy-egy "link"-el is megáldani őket, ahol bemutatod melyiket hogyan használják és mire. ...és így már tényleg észosztás lenne! :-)


Ez nem kötöszködés, csak építő szándékú észrevétel. Tudni-illik ugyanis, hogy semmi sem tökéletes, de lehet rá törekedni! :-)

2016. okt. 26. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 tabaki ***** válasza:

@kérdező:

Jópofa ez a „helyes szakszavak”; annyira óvatosan próbáltál fogalmazni, hogy a végén attól lett mulatságos... Nem tudom, azóta hol tartasz, de az összehasonlítás végett itt van a programod működő változata (a tizedesvessző helyére természetesen pontot kell írnod):


program osszeadas;


var a, b : real;


begin

      Write('Írj be egy számot: ');

      ReadLn(a);

      Write('Írj be még egy számot: ');

      ReadLn(b);

      WriteLn('Összeg: ', a + b:10:3);

      ReadLn;

end.


Azért az egész históriának van egy nagy tanulsága: Mindig föl kell készülnöd arra, hogy a felhasználó valami marhaságot csinál: Pont helyett vesszőt, szám helyett betűt ír be, túl nagy vagy túl kicsi számot ad meg, egyszerre akar több adatot bevinni, stb., és akkor bizony hibára fut a program, ami nem túl elegáns végszó. Nem mondom éppen, hogy ezeket a problémákat a te tudásoddal már meg lehet oldani (a fenti programban én sem foglalkoztam velük), de mindenesetre mindig lebegjen a szemed előtt, hogy az adatbevitel az egyik legkényesebb rész, és próbáld annyira leszűkíteni a lehetőségeit, hogy csak a program számára feldolgozható adatok jussanak át rajta.


SimkoL javaslatait pedig érdemes némi vakbuzgósággal követned, ez jól kamatozik majd, ha később valamelyik szigorúbb nyelvet is kipróbálod, amelyik elvárja a pontos kisbetű-nagybetű használatot.

2016. okt. 26. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 SimkoL ***** válasza:

Az a lap egy erős felindulásból készült :) A teszteken elég jól mutatott az oldal megjelenése, nem is foglalkoztam vele tovább. Igazad van pár dolgot el kellene magyarázni érthetőbben, majd a téli esték alatt folytatom. Azt, hogy mi mire való, hatalmas munka lenne, de lehet... - a TP 6.0 magyar helpje szerintem elég is lenne hozzá -


@tabaki: WriteLn('Összeg: ', a + b:10:3); Itt magyarázd már meg neki mi a b:10:3 mert kezdőként nem fogja érteni.

2016. okt. 26. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 tabaki ***** válasza:

@SimkoL: Az jó lesz fejtörőnek...


@Kérdező: Próbáld ki, hogy csak a+b legyen kiíratva, a kettőspontos számok nélkül.

2016. okt. 26. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!