Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » A matematika és informatika...

A matematika és informatika között mi a kapcsolat?

Figyelt kérdés
Ilyen témában kell előadást írnom és forrásokat keresnék hozzá, de nem nagyon találok. Ehhez kérnék segítséget, akármi jól jöhet.

2017. febr. 18. 14:05
1 2
 1/11 P.O.C. ***** válasza:
29%

A matek ahhoz kell, hogy elijesszék vele, az egyébként lelkes, informatikát szerető diákokat. Utána meg tudjanak sírni, hogy nincs elég szakember az ágazatban.

Van kapcsolat, de az informatikával foglalkozók háromnegyedének bőven elég lenne, egy gimnáziumi kettes szint is.

2017. febr. 18. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
49%

Az informatika nem más mint a valóság matematikai modellezése, a számítógép egy matematikai számításokat nagyon gyorsan elvégző eszköz, így ideálisan használható ehhez a modellezéshez. Ez az elmélet. A gyakorlatban viszont már annyit feljődött az informatika, hogy ezeket az alapokat a ma használt hardver és szoftver eszközök szinte teljesen elrejtetik a felhasználó és a legtöbb esetben a programozó elől is.

Mostanra eljutottunk oda, hogy a programozói feladatok 90%-a elvégezhető középiskolai matematikai tudással, egy weboldal vagy egy ügyviteli szoftver fejlesztésénél még talán ez is sok. Ha esetleg egy feladat speciális algoritmust igényel, akkor vagy egy könyvtárt húznak elő, amit a hozzáértők készítettek vagy felbérelnek egy szakértőt, aki kidolgozza az algoritmust, esetleg maga le is kódolja, a mezei programozó meg beilleszti a keretrendszerbe.

Ennek ellenére még mindig felsőfokú képzettséghez (és metematika tudáshoz) kötik a programozást, pedig akár egy szakgimnáziumban vagy inkább technikumban is lehetne programozókat képezni ezekre a feladatokra.

A felsőfokú képzésre is szükség lenne, de tényleg csak azoknak, akik igazán alkotó, tudományos szinten foglalkoznának az informatikával.

2017. febr. 18. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Kiindulásnak ajánlom ezt: [link]
2017. febr. 18. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
51%
mondjuk van némi átfedés leginkább ott hogy akik jó matematikusok azokból lesz jó programozó :) vagyis absztrakt gondolkodásmódot igényel mind2
2017. febr. 18. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

#2 válaszát csak alátámasztani tudom. Akkor legyünk kicsit tárgyiasabbak


Pl.: egy weboldal (nem csak PHP) lefejlesztéséhez is már számtalan eszköz áll rendelkezésre. Gondolok itt keretrendszerekre (pl.: Laravel, Symfony PHP esetén, Java oldalról Spring MVC például), amit már megírtak és neked használnod kell. Valami olyasmi, mint egy sok-funkcionális legó. Ki kell ismerni, és használni.


Laravel esetén néztem nagyot, hogy csak létrehozok egy modelt, megadom neki a táblát és lényegében kész is:


$rekordok = PeldaModel::where('iranyitoszam', 1234)->get();

Tessék ez egyenértékű: SELECT * FROM peldamodels WHERE 'iranyitoszam' = 1234

$rekordok-kat beteszem egy foreach-be és feldolgozom a sorokat... Vagy get() helyett first() vagy mármi ami támogatott, de hogy tud mi is ez, arra van a doksi. :) Lásd lenti link:

[link]


Hasonlóan lepődtem meg, hogy ki van nyalva a seggem, mint Java Spring keretrendszer esetén, amikor akartam egy authentication-t létrehozni, és kompletten én petéztem le, hogy elég neki megadni egy:

- adatbázis táblát (~kat) User (1. tábla), Jogok (2. támba), N:M ezzek kapcsolatai (3. tábla)

- olyan URL-eket amiket korlátozni akarok

- meg egy login form-ot

Minden mást megoldott helyettem. o.O


Ezek inkább funkcionális fejlesztésekre hajaz. Itt inkább az "üzleti logikákat" kell látni, hogy a program mit/honnan/hogyan hívjon/fusson és szépen strukturálva.


DE! Vannak kivételek.


Ha pl. egy pl.: "ilyen" automatát ( [link] akarsz készíteni, ahhoz sem kell matematika, hanem "rendszer" szintű gondolkodás mód. Meg persze már kikutatott és bevált dolgok használatával.


Én személy szerint szakdolgozat után végeztem az egyetemmel. De, hogy megmondjam neked őszintén. A matek amit leadtak, soha a büdös életben nem használtam nagyon, holott már dolgoztam is.

Kivéve ami hasznos: Számítástudomány (ha lehet mondani matematika egyik elvont ágának). Ez amit inkább használtam, főleg tervezésekbe.

2017. febr. 18. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Scriba alapvetően jól leírja a helyzetet, csak azzal nem tudok egyetérteni, hogy ha egy speciális függvényhalmazra van szükség, akkor azt miért kellene megiratni "hozzáértőkkel"? Adva van a programozó és ha ténylegesen programozni kell, akkor keresnek egy olyat, aki tud is, vagy mi a fene? :)


Az előttem szóló nem tudom mit ért az alatt, hogy rendszer szintű gondolkozás, de amit példának hozott, formális nyelvek, véges automaták, hát ott semmiféle rendszerszintű gondolkozásra nincs szükség, egyedül matekra és a számítógép felépítésének ismeretére.

2017. febr. 19. 03:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

#6:

A "szakértők" akkor szükségesek, amikor nem egy triviális algoritmusról van szó, hanem vagy olyanról, ami speciális tudást igényel. Pl. ha szükséged van egy egyedi machine learning algoritmusra. Vannak ugyan ML könyvtárak is, de nagyon észnél kell lenni, hogy mikor melyik módszerhez nyúl az ember, a finomhangolás meg külön művészet. Ráadásul a matematikának olyan ágát kell ismernie, ami a programozó képzésben nem túl erős, a statisztikát. Persze egy programozó is fel tudja szedni ezt a tudást, de akkor megint ott a kérdés, hogy a projekt maradék részében.mit csinál? Leülteted GUIt hegeszteni?

A nagy cégek megengedhetik maguknak erre specializálódott csapatok alkalmazását is, de ott már nem inkább programozni is tudó matematikusok vannak inkább.

2017. febr. 19. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
49%
Bár abban egyetértek, hogy a programozáshoz nem feltétlenül szükséges magas szintű matematikai tudás, legalábbis a programozók túlnyomó részének, úgy gondolom, hogy a programozáshoz még mindig szükség van matematikai érzékre. Különösen a logika részéhez, de az sem éppenséggel hátrány, ha jó felfogásod van egy-egy algoritmus működéséről, amihez képesnek kell lenned matekos szemmel nézni rá, ahogy az is elvárhatónak mondható, hogy alapvetőbb algoritmusokról, és (absztrakt) adatszerkezetekről, azok működéséről is jó felfogásod legyen. Ehhez nem kell tudni a Riemann integrálhatóság feltételeit, és nem kell ismerned a másodfajú szakadás definícióját sem, de ha elédrakják, meg kell tudnod érteni. És szerintem ez az, amit sok, a matematikát, illetve a amtematikatudás szükségét támadó programozó nem igazán vesz figyelembe. A matematikai affinitás, és a programozói affinitás jóformán egy és ugyanaz. Szerintem jól látható, hogy aki (becsületesen) elvégez egy egyetemi programozói képzést, egészen más hozzáállással ül le programozni, mint az, aki nem. És ez nagyrészt a 3 évnyi tömény matek által kialakult gondolkodásmódnak köszönhető. Passzívan mindenképpen jót tesz egy programozónak a mélyebb matematikai ismeretek elsajátítása, és azért azt se felejtsük el, hogy van néhány aspektusa a matematikának, ami pedig konkrét ismeret formájában is a hasznára válik (gondolok itt a matematikai logikára, a kódoláselméletre, gráfelméletre, vagy mondjuk az algebrai struktúrákra)
2017. febr. 19. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

#8:

Én se a matematika ellen beszélek, mert személy szerint nagyon szeretem sok ágát.

De szerintem ma már a legtöbb programozó enélkül is elboldogul, akár középiskolai matekkal is (egy-egy részterületet kiemelve, kibővítve). Például azok, akik kibuknak az egyetemekről a matek miatt, még igazán jól elboldogulnának, az valódi kreatív feladatokkal meg foglalkozhatnának a legtehetségesebbek.

2017. febr. 19. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Scriba, vannak szakgimnáziumok is, ahol programozókat képeznek, és viszik őket is. Az egyetem elméleti tudást ad, a gyakorlatot neked kell megszerezned.
2017. febr. 19. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!