Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Tervező program fájljának...

Tervező program fájljának kovertálása saját formátumra sért-e jogot?

Figyelt kérdés
Adott egy tervező program aminek a kimeneti fájlját szeretném átkonvertálni saját formátumomra és egy saját szoftveremben felhasználni. Vagy az általam generált azonos fájlformátumú fájlomat beimportálni at eredetibe. Sima szöveges formátumban van, kis intuicióval rá lehetett jönni a felépítésére. Fent volt egy nem teljes magyrázat hozzá a fejlesztő veboldalán is. A szerzői jogban ez van :(XXX is freeware. Használd saját felelősségedre!).

2018. okt. 27. 19:46
 1/6 A kérdező kommentje:
Nem értek a jogi oldalhoz, nekem ez nem egyértelmű sajnos. Ezért írtam a fejleszőnek és megkérdeztem írhatok e hozzá kiegészítőt.Válaszként új verziójában már kódolta a fájlokat. Fizetőssé tette és a licenszét módosította. EU copyrightra hivatkozva nem engedélyez semmiféle újrafelhasználást.Ezt értem. De akkor a régi freeware verzióhoz még írhatok kiegészítésekt?
2018. okt. 27. 21:00
 2/6 anonim ***** válasza:

Egy-egy fájl formátuma (maga a formátum, ami egy adatszerkezet, tehát NEM ADAT) lehet jogvédett.

Maga a formátum. A formátumban azonban mindenki adatokat tárol valamilyen elgondolás szerint. Amikor te átalakítod (transzkódolod) az ő formátumában lévő adatokat, akkor az történik, hogy az adatokat kinyered és egy más, immár saját struktúrában tárolod el azokat vagy legalább azok egy részét újra.


Ehhez semmiféle engedély nem kell, hacsak, nem maguk az adatok is jogvédelmet élveznek, mert ilyen is lehet.

2018. okt. 27. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

A kimentett adatok éppen lehetnek jogvédettek mivel olyan építőelemeket, alakzatokat is tartalmazhatnak amiket még a szerző kódolt bele. Saját szoftverbe bevinni akkor már lehet probléma. Bár akkor nem tudom hogy pl sok 3D konverter program ezt hogy kerüli ki.3DS-OBJ stb...

Viszont akkor ha én hozom létre az adat fájlt azt eszerint szabadon beimportálhatom az eredeti szoftverbe? Ez is jó kezdetnek, de az igazi 2D tervekből saját progim tudna 3D tervet készíteni.

2018. okt. 27. 21:36
 4/6 A kérdező kommentje:

A beépített adatok amik problémásak lehetnek, igazából nagyon egyszerűek, pár paraméter/objektum (hossz, szög). Ezek nyilvános adatokból hozzáférhetőek máshonnan is.

Így tekinthetőek jogvédett adatoknak?

2018. okt. 27. 22:05
 5/6 anonim ***** válasza:

Itt a kérdés tehát nem az (és ez csak a későbbiekből derül ki), hogy maga a fájl konvertálás jogsértő-e? Ha a fájlformátum nyílt (azaz szabadon hozzáférhető, és erről van dokumentáció is) akkor a konvertálással nincs probléma (ilyen pl. az autocadnél a DXF formátum, ahol a formátum leírás nyílt, le is írja az autodesk cég, hogy ezt azért találták ki, hogy adatot tudjanak cserélni más alkalmazással). Az ún "reverz engineering" amikor "Sima szöveges formátumban van, kis intuicióval rá lehetett jönni a felépítésére." ez már necces lehet.

A kérdés másik fele, amit írtál, hogy a felhasznált objektumok felhasználhatóak-e? Na itt meg azt kell megnzéniz, hogy az adott objektum/objektum könyvtár esetén mi annak a szerzői joga (pl. kiszerkeszt valaki egy motor szelepet 3D-ben és azt beteszi objektumként). Ott lehetnek licence feltételek (rengeteg free vgy "közel free" alkatrész és objektum könyvtár van a neten) és azokat is be kell tartani.

Így a válasz az, hogy meg kell nézeni minden elemre külön-külön, hogy mi a licence feltétele. Magának a szoftvernek, magának a fájl formátumának, és mik a feltételei az objektumoknak. Nyilván egy kör nem lesz jogvédett, de pl. egy 3D-ben kiszerkesztett hatlapfejű csavar már lehet jogvédett.

2018. okt. 27. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszaid! Megnéztem az eredeti Lib-ek is sima txt fájlok. Sem azokban sem a kimentett fájlokban (ennek leírását a saját weboldaláról töltöttem le, de azóta leszedte)nincsen semmi licensz infó beleírva se mellé téve csak a neve mint author. A főprogram about ablakában van csak utalás:Copiryght 2010-2015© All rights reserved. XXX is freeware.Enjoy of your risk! Ennyiből meghatározható mit tesz lehetővé, vagy ha nem akkor miből?
2018. okt. 27. 23:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!