Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Megéri informatikusnak tanulni?

Megéri informatikusnak tanulni?

Figyelt kérdés

Jelenleg ált. iskolába járok, mindig is nagyon érdekeltek a számítógépek. És úgy, hogy játszok rajta meg ilyenek. Szeretek rajta új dolgokat tanulni, C#-ben Unity-vel videó alapján készítettem már egy gagyi játékot is. :) Többet tudok a számítógépekről jóval, mint kortársaim, szóval nem csak a pénz miatt csinálnám a későbbiekben, érdekel nagyon.

----------------------------------------------------

Nos, milyen ágai vannak az informatikának? Szerintetek melyiket érdemes választani? Természetesen az is nagyon érdekelne, hogy mennyit lehet az adott informatikai ággal keresni itthon/külföldön, kezdőként, valamint tapasztalattal.

--------------------------------------------------------

Milyen iskolában érdemes tovább tanulni? Fontos, hogy informatikai szakosodású középsuliba menjek, vagy gimi, és utána olyan főiskola? Tapasztalatok, javaslatok?


Köszönöm szépen! :)



2019. ápr. 15. 16:50
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Akkor sorban:


"Nos, milyen ágai vannak az informatikának?"

Rengeteg ága van az informatikának. Ezért is hibáznak sokan pályaválasztásnál, mert beléjük súlykolják azt, hogy menj informatikusnak, azok sokat keresnek. Igen ám, de azt az apró dolgot nem említik meg, hogy melyik informatikus keres sokat, mert az biztos, hogy egy rendszergazda, aki egyszer beállít valamit és onnantól csak üzemeltet nem keres sokat. Mindig ugyan azt csinálja, nem kell sokat gondolkodnia, maximum akkor, ha a cégnél technológiaváltás van.


Pár nagyobb ága az informatikána (azon belül is sok kis ága van, de majd ha odaérsz, akkor rájössz, hogy pontosan milyen irányok vannak előtted):


- szoftverfejlesztés

- üzemeltetés

- hálózatok

- hardvertervezés/fejlesztés

- informatika biztonság

- grafika

- virtuális valóság (ami most nagyon trendi)

- stb.


Wikipédián egyébként jól le van írva: [link]


"Szerintetek melyiket érdemes választani?"


Amelyik a legjobban tetszik. Ne menj szoftverfejlesztőnek, ha úgy érzed, csak nyűglődsz vele. Én is utálom az üzemeltetést, bár néha kell ezt-azt csinálni.


"mennyit lehet az adott informatikai ággal keresni itthon/külföldön"


Nagyon sok dologtól függ. Elsősorban a tapasztalat hazározza meg, hogy mennyit tudsz kaszálni, és ezt nem illik csak években kifejezni. Tehát, hogy ő 10 éves tapasztalattal rendelkezik, ezért ő többet keres, mint aki 5 évvel. Nagyon nem. Lehet az aki 2 évig csinált valamit a szakmájában az sokkal pengébb, mint aki 10 év alatt csak bejárt melegedni a munkahelyre. A cégeket a tudásod érdekli, az évek csak az önéletrajzodra segítenek rá. Jobban kapnak rád, ha látják, hogy talán van benned valami.


"Milyen iskolában érdemes tovább tanulni?"


Na hát igen. Ez az a kérdés, amiben én is tanácstalan vagyok. Úgy látom belföldön nagyobb hangja van egy BME-n végzett hallgatónak, mint egy vidéki egyetemen végzettnek. De ez nem jelent semmit. Külföldön nyilván csak nézni fognak, hogy mi az a BME. A diploma részben tényleg csak a papír miatt kell. Ez talán egy alklalmassági bizonylatnak fogható fel. Később, ha már van pár év tapasztalatod a diploma folyamatosan háttérbe szorul. Lényeg, hogy van, és nem úgy ülsz a gép elé, hogy fingod nincs mi az a Window vagy Linux. Tehát az egyetem megtanít túlélni, de később neked kell továbbképezned magad. Ez egy ilyen szakma, tanulni, újat alkotni, újat tanulni, megint újat alkotni. És folyamatosan jönnek az újabbnál újabb dolgok, tehát mindig résen kell lenni, különben a versenyszéfárból kiesel és elkezdesz berozsdásodni.


"Fontos, hogy informatikai szakosodású középsuliba menjek, vagy gimi, és utána olyan főiskola?"

Én gépésztechnikusi szakközépből jöttem át informatikát tanulni. Az elektronika és az alacsonyabb szinten lévő tárgyak jelentették számomra a gondot. De melegítettem a széket és először egy kis csúszással, de minden meglett, és mostanra már beértem magam. Itt ami fontos, hogy tanulj. Szard le, hogy a többiek jót buliznak, szórakoznak, nyaralnak, stb. Te azért vagy egyetemen, hogy tanulj, hogy bizonyítsd, hogy képes vagy rá. Később, amikor Te bulizol és nyaralsz, mert rendesen elvetetted és learattad a saját szerencséd, akkor a többiek majd szívni fognak egy átlagos munkahellyel, napi 8 óra után haza és újra munka. Te akkor majd röhögve fogsz az ócska házuk előtt dudálva elgurulni a vadi új CLA-val, amíg ők possadnak a munkában. Ez utóbbi egyébként bármire igaz, nem csak az infóra. Mindenki saját szerencséjének a kovácsa - kivételek vannak, de aki balszerencse miatt került rossz életszínvonalba annak én is próbálok segíteni kilábalni onnan, mert nem mindig érdemli meg az ember, hogy ott legyen ahol van, de a mai hallgatóságot elnézve nagyrészük tényleg csak azért van, hogy ne fázzon az egyetemen.


Lesz olyan tárgyad amin csak túl kell esni (humán tárgyak nagyrésze). Nem az informatikusoknak találták ki, de egy diplomástól az is elvárt, hogy azért alapvetően képbe legyen a társadalom normáival.


"Tapasztalatok, javaslatok?"


Ami nagyon nagyon fontos, hogy ne mindenhez akarj érteni. Nyilván kell valamiféle alapismeret mindenből (tehát ha nem hálózatos vagy, az azért elég alap dolog, hogy mi az az UTP kábel, vagy hogy hova kell dugni a tápkábelt, stb). De ami fontos, hogy válassz valamit, amiben jó vagy. Ezt elsőre nehéz, ezért nem is kell megtenned. Amíg tanulsz, egyetemre jársz, addig próbálj ki mindent amit tudsz. Még olyat is ami nem érdekel igazán, hátha valami más ott is megfog és váltasz később. Mert amíg tanulsz addig könnyű váltani. Amikor már van 4-5 év tapasztalatod, akkor ott már nagyjából eldőlt, hogy te pl szoftvert fejlesztesz és nem üzemeltetsz. Az még mindig nem biztos, hogy tiszta, hogy pontosan milyen nyelven fejlesztesz. Lehet értesz Java, C++, Assembly nyelvekhez. Vagy tudsz játékot is fejleszteni, de ez mind-mind az évek során szűkülni fog. Meglátod majd mi tetszik a legjobban, miben vagy jó, illetve később már akár a piac is beleszólhat itt-ott.


Javaslom, hogy NE játékfejlesztő akarj lenni. Érdekesnek tűnhet első ránézésre. De az egész egy nagy lutri. Lehet, hogy a következő játékot, amit a céged fejleszt, nem fogják annyian letölteni. Emiatt a fizetés is nagyon alacsony ezen az ágon. Valamint, amikor már minden megy mint a karikacsapás, akkor nem nagyon kell új technológiába belekezdeni. Minden újabb játéknál ugyan azok a kódrészek lesznek. Minimális eltérés. És bele fogsz unni gyorsan.


Na hát nagyjából ennyi. Ezek az én tapasztalataim, nem biztos, hogy minden tökéletesen úgy van, ahogy leírtam, mert máshol más lehetőségek, más emberek, stb. De ha kitartasz és végigcsinálod amit elvárnak tőled, sőt esetleg túl is teljesítesz, bevállalsz TDK-t stb, akkor nyert ügyed van. Hajrá! :)

2019. ápr. 15. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

1. vagyok.


Utólag még hozzátenném, hogy mindig fontos az arany középút. Tanulj tanulj, de gondolkozz is, ne csak bólogass. Nézz szét a világban, aknázd ki a lehetőségeidet, gondolkozz-gondolkozz-gondolkozz! Aki csak birka módjára tanul vagy dolgozik annak az is jár. Az ember nem állat, ne hagyd, hogy a látótered beszűküljön. Ahogy tanulsz, rájössz dolgokra egyre inkább tágabb a látótered, több dologra tudsz figyelni, több lehetőséged lesz. Az alábbi kép nagyon jól illusztrálja mire gondolok :)


[link]

2019. ápr. 15. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
46%

Én rövidebben válaszolok.

Kb. 20 ezer JÓ informatikus hiányzik a hazai versenyszférából.

Nagyon úgy tűnik, arrafelé halad a világ, hogy informatikusokra a következő jónéhány évtizedben (században?) biztos, hogy szükség lesz.

És azért valljuk be, egy jobb helyen egy informatikusnak nem lesznek anyagi gondjai. Még idehaza sem, külföldön meg pláne nem.


De egyébként én azt mondom, hogy annak érdemes tanulni, amit szívesen csinálnál. Akár éveken át, napi több órán keresztül.

2019. ápr. 15. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! 1., a tiédet párszor még átolvasom! :) Rövid kérdés. Jövőre felvételizek, info szakos középiskolalába menjek, vagy gimnázium, van e előnye az egyetemen annak, aki szakosba járt?
2019. ápr. 15. 22:30
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

1. vagyok megint. Erre mint mondtam nem tudok pontos választ adni. Nem tudok olyan megkülönböztetésről ami a gimit szembe állítja a szakközéppel.


Annyit lehetne megjegyezni talán, hogy szakközépben gyakorlatiasabb tudást szedsz magadra, de nem sokat fog érni, ha otthon néha napján nem csinálsz egy hobbiprojektet. Én mint mondtam gépésztechnikusi szakközépből jöttem infó egyetemre. A gépészet is érdekelt, jól is ment, utolsó két évben színötös voltam, viszont az informatika mindig jobban vonzott. Így otthon rengeteget foglalkoztam vele, nagyon sok kis projektet összehoztam a középsuli végére, illetve rengeteg versenyen is részt vettem. Az eredmények számítottak felvételinél, de magát a mögöttes tudást igazából én tettem hozzá. Sok tárgyam volt, amire csak bejártam melegedni, mert jobban tudtam, mint a tanár. Nyilván nem azt mondom, hogy nem tanultam ott is valamit, de azok az alapok már régen megvoltak nekem, és csak tovább kellett csiszolnom.


Tehát ismét azt tudom mondani, nagyrészt rajtad áll, hogy mennyi plusz pontod lesz felvételin.


Használd a google-t egyébként, sok hasonló jellegű kérdés van, ami segíthet kialakítani a választásod: [link]

2019. ápr. 16. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Én az informatikai szakgimit ajánlanám. Egy leendő informatikust úgyis csak az informatika érdekli és a könyöködön jönnének ki a rád erőltetett humán tárgyak, amiket ráadásul kicsit túl is tolnak a sima gimnáziumokban.

Infós szakgimiben legalább lesz egy kis alapod ebből is meg abból is mire az egyetemhez kerül a sor. A tapasztalatból és az alapokból sosem elég, és kicsit szebbé teszi a több infós tárgy a hétköznapjaid. Egyébként sincs nagy hangsúly azon, hogy vajon gimibe jártál-e. Ha egyetemre bekerültél, úgysem érdekel senkit hova jártál középbe, de legalább lesz némi alapod.

Például az sem fog számítani középiskolában, hogy milyen általánis iskolába jártál. Mert senkit sem érdekel. Ugyan ez lesz a középiskolával is ha elkezded az egyetemet, meg ha le is diplomázol utána.


A főbb ágakat már előttem kifejtették ezért én most nem mennék bele.

Viszont egy időben egyetemre jelentkezés előtt énis játékfejlesztő szerettem volna lenni. Ráadásul adott is volt a helyzet, mert Angliában pont volt is ilyen alapképzés a kiszemelt egyetemen.

De végül meggondoltam magam, mert egy "általános" informatikus szinte mindenhova kell és mindenhol talál munkát. De most gondolj bele, nincsen minden sarkon egy játékfejlesztő cég, még Angliában sem.

Ha mégis az szeretnél lenni, akkor úgy tervezd az életed, hogy mindent fel kell dobj és költöznöd kell, legalább Franciaországba, de inkább az USA-ba, mert ott tolják igazán a játékfejlesztési ipart.

2019. ápr. 16. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
34%

Én rövidebben válaszolok.


Kb. 20 ezer JÓ informatikus hiányzik a hazai versenyszférából.


Ez hazugság.


20 ezer OLCSÓN FIZETETT informatikus hiányzik...

2019. ápr. 16. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!