Kezdőoldal » Számítástechnika » Weblapkészítés » Weblapkészítéshez jobb a...

Weblapkészítéshez jobb a windows vagy linux?

Figyelt kérdés
Ti mit használtok

2020. szept. 1. 19:47
A kérdező szavazást indított:
Windows 10
Linux
Ubuntu
Mint
Debora
Kubuntu
24 szavazat
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
64%
Nincs érdemi különbség annak, aki érti mit kell tennie azokhoz az elvárásokhoz, amit a projekthez társít.
2020. szept. 1. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
75%
Gyakorlatilag szinte semmi jelentősége nincs.
2020. szept. 1. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
HAIKU OS..?
2020. szept. 1. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
21%

Mivel a legtöbb oktatóvideó, és cikk, unix rendszeren futó terminálkódokat mutogat, ezért sokkal könnyebb linuxot csinálni.


Az aranyközépút: WSL - Windows Subsystem for Linux

[link]


A neve megtévesztő, mert valójában Linux Subsystem for Windowsnak kéne lennie. Win10-re rárakod, és kapsz egy terminált amin egy virtuális kis linuxod van. Mindenre elég. A cmd-t felejtsd el inkább.

2020. szept. 1. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
52%
Teljesen lényegtelen.
2020. szept. 1. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
46%
#5 -> egyáltalán nem.
2020. szept. 1. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
84%

6: Weblapkészítésről beszélünk. HTML,CSS.

Nem Webfejlesztésről, Webprogramozásról. És pláne nem szerverekről. Szóval mégegyszer: Teljesen mindegy.

2020. szept. 1. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
67%

#7


Ez most engem is megkavar, mert akkor tisztázzuk a fogalmakat:

Az én értelmezésemben a webfejlesztés (webfejlesztő) mint szakma/munkakör takarhat frontendet és backendet is (sőt akár fullstack).


Ugyanakkor a weblapkészítés (weboldal elkészítése) nekem fullstack feladatkört jelent, mert egy weblap az esetek 99%-ában frontend és backend-ből áll (kivétel lenne a statikus tartalom, de cms-ek világában már a bemutatkozó weboldalt sem html+css alapokra rakják csak).


Tehát akkor a kérdésre válaszolva:

HTML + CSS esetén valójában tényleg mindegy, hogy Windows, Linux vagy OSX. (Abban az esetben ha a designer küld PS fájlokat, akkor az OSX vagy a Windows előny lehet.) De egyébként tényleg mindegy, mert pl a VSCode speciel multiplatform. Csak arra figyeljünk, hogy az UTF-8-tól ne térjünk el....


Backend esetén már kicsit árnyaltabb a dolog. Én windows-on kezdtem (elsősorban php) de hamar rájöttem, hogy nem kényelmes. (Akkor még nem is volt WSL). XAMPP borzalmas, windows-on ha véletlenül nem normális editorral hanem pl TC-vel nyitottam meg szerkesztésre egy fájlt már elcsesződött a karakterkódolás aztán mehetett a keresgélés hogy miért van az oldal tetejét egy "láthatatlan" karakter. Élmény volt. A putty-al történő bohóckodásról pedig nem is beszélve. puttygen->pagent->putty és a rendszerváltozók közé (ha jól emlékszem) fel kellett valamit venni, hogy a kulcsok működjenek rendesen. Aztán jött a composer-es probléma (cégnél proxy mögül) stb stb... szóval egy idő után betelt a pohár.


Mikor meguntam ezt a bohóckodást, akkor áttértem linuxra, ahol minden ilyen jellegű problémám megszűnt. A local db szerverek docker konténerekben futnak, a php esetén pedig a beépített webszerverét használom. (Régebben apache-ot felraktam, de leszoktam róla. Felesleges...) SSH kapcsolat kiépítése egy álom (de komolyan... .ssh/config -ba felveszem az aliasokat és tunnel-t is tudok csinálni az aliasra hivatkozva, így cpanel-es tárhely esetén a desktop klienssel elérem az éles db-t is) szóval minden úgy működik ahogy kell, nincs rá panaszom. OSX-ről nem tudok nyilatkozni, azon nem próbáltam még, de feltételezem hasonló a helyzet, mert ott is van normális shell.


Tehát PHP, python (django), nodejs, react, stb... esetén én a linux/osx vonalat ajánlom.


Ellenben nyilván ha C#-ban akarsz ASP.NET oldalt csinálni, akkor windowson kezdj neki.


Nyilván bármi megoldható bárhol, (fúrógéppel is lehet tejszínhabot felverni) de használjunk mindent arra amire a legkényelmesebb.


Nekem a linux vált be webfejlesztés terén: ssh, normális shell, minden UTF-8, docker (tudom win alatt is van, de nézz utána a működésének ha nem érted miért ide sorolom) és végül de nem utolsó sorban a git. (Szintén működik win alatt természetesen, de a git bash pontosan azt emulálja amit linux alatt natívan elérsz bárhol).


Ha pedig fullstack meló van és kapok PS-ben anyagot, akkor nyomok egy reboot-ot és elindítom addig a windowst.


De ne csináljuk OS háborút. Nincs értelme. :) Nem a windows-t fikázom, csak szimplán nekem erre a célra nem vált be.

2020. szept. 1. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

#8 asszem mindent leírtál amit csak lehetett. Pacsi.


kicsit off, de te nem gondoltál rá néha, hogy ott hagyod a megrendelésre történő, futószalag alapú tákolmánygyárat, és elmész inkább valami multihoz ahol nem mindent neked kell megszülni?

2020. szept. 1. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

#9


Pont a multinál égtem ki, ezért lettem szabadúszó. :) Voltam 1-2 nagyobb cégnél (lehet nem jó helyen :D) és annyi vaskalapos "jóvanazúgy csak működjön" vezetőhöz volt szerencsém és olyan összb..hányt migrációs projekthez amihez már nincs gyomrom.


Az volt az igazi "tákolmánygyár"! Így változatos a feladatkör, nem a sz@rt kell fűrészelni, hanem újat és jobbat építhetek. A megrendelések között is lehet válogatni, nem lesz futószalag és nem WP-s oldalakat szórok ki heti kettőt, hanem egyedi igényekre szabott komplex webalkalmzásokat laravel/symfony-ra építve. Dokumentálva, verziókezelve, stb... Vannak saját fejlesztésű modulok is amiket nyilván többször használok (composer-el beleforgatom), tehát azért nem kell mindig mindent nulláról csinálni, de azért annyira mindegyik projekt egyedi, hogy ne legyen egysíkú. CI/CD, saját VPS-ek és cégtől bérelt cpanel-es tárhelyek (jailed ssh, postgresql) nem annyira "sufni" amúgy... :) sőt. A nagy multik közül tudok olyat, amelyik 10 évvel le van ettől maradva. Sajnos.

A lényeg, hogy nekem ez az út jött be, így jól érzem magam és az ügyfeleim is elégedettek. :)

2020. szept. 1. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!