Kezdőoldal » Számítástechnika » Weblapkészítés » Ha rámegyek egy weboldal...

Ha rámegyek egy weboldal HTML-forrására, az mitől szokott ennyire terjedelmes és bonyolult lenni?

Figyelt kérdés

Most tanulom ezt a témát (frontend egyelőre), szóval bocsánat a naiv, kezdő kérdésért. Backend vonalon még csak egyszerű PHP scripteket írtam.

Szóval azt vettem észre, hogy ha rámegyek valamilyen közismert oldal forrására, az többnyire iszonyú bonyolult és hosszadalmas, pedig az oldal nem is tűnik annyira komplexnek. Én is csináltam már kicicomázott, agyonstílusozott weboldalt, mégis jól olvashatók maradtak a html, css és js fájljaim.

A kifli.hu css-ében pl. több mint 600 stílusdefiníció van, és olyan semmitmondó megjegyezhetetlen stílusosztálynevek, mint "hlaif7-1" vagy "gLSZQj".

Az a tippem, hogy ezeket a kódokat nem ember írja, hanem valami keretrendszer vagy általam ismeretlen backendes cucc, esetleg valami Wordpress-szerűség generálja, igazam van?



2020. dec. 29. 20:05
 1/7 A kérdező kommentje:
Ne röhögjetek ki légyszi a kérdésért, mindenki volt kezdő valamikor. :D
2020. dec. 29. 20:07
 2/7 anonim ***** válasza:
89%
Igen, ezeket nyilván nem így írta egy ember, hanem vagy valami generálta vagy obfuszkálták.
2020. dec. 29. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
77%
Amit kiflinél látsz az speciel ez: [link]
2020. dec. 29. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
84%
Ezek obfuszkált forráskódok, egyrészt, hogy laikus ne tudja könnyen lemásolni az átláthatatlanság miatt, másrészt, hogy fájlméretet spóroljanak meg vele, így gyorsabban töltődik be az oldal és a szerver sem terhelődik annyira.
2020. dec. 29. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

#3: Köszi! Ideje megismerkedni ezekkel az eszközökkel is. Egyelőre csak Bootstrapet szoktam használni.

#4: Ez nekem is eszembe jutott, hogy pont azért csinálják, hogy ne tudja bárki kicopypastelni. Azt is észrevettem, hogy a whitespaceket kiszedik.

Amúgy a gyakorikerdesek.hu pont ellenpélda.:)

2020. dec. 30. 01:21
 6/7 anonim ***** válasza:
78%

webpack/css-loader generalja

[link]

2020. dec. 30. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
91%

Ma már egy átlagos weboldal - a technikáját tekintve - messze nem úgy néz ki, mint 10-15-20 évvel ezelőtt. (Ettől persze még korántsem biztos, hogy tartalmilag, és hazsnálhatóság szempontjából jobb, de ez egy másik kérdéskör.)

Ma már nem szokás "kézzel", natúr HTML-lel, JavaScripttel, CSS-sel és PHP-vel weboldalt készíteni. Lehet természetesen, és főleg, ha nem valami túl extra cuccot készít az ember, akkor előnye is lenne a "klasszikus" technikáknak. (Mélységében átláthatóbb a kód, könnyebb kiszúrni a biztonsági hibákat - az elkészült oldal biztonsága nem függ a keretrendszerétől -, illetve jóval kevesebb erőforrást igényel.) Csak épp a versenyszférában körberöhögnek, ha te azt mered mondani, hogy keretrendszer nélkül szeretnél weboldalt fejleszteni.

A keretrendszerek pedig nem tudnak optimalizálni. Odahányják a mázsás JavaScriptjeiket, aztán csodálkozunk, hogy egynémelyik weboldal több erőforrást igényel, mint egy középkategóriás játék.

Az olvashatóság pedig nem szempont. "Működjön". A tényleges forráskód úgysem az, amit a böngésző megkap, az már csak a szerver, illetve a keretrendszer által legenerált dinamikus tartalom.

Hogy ez mennyire obfuszkáció, és mennyire célja, hogy mások ne tudják lemásolni, az azért eléggé kérdéses. Egy kezdőellen felesleges ilyen szintű védelem, egy profinak meg ez nem akadály, főleg, hogy az elterjedtebb böngészők nagyon hatékony eszközöket biztosítanak a weboldalak "szétszedéséhez". Na, meg egy igazi obfuszkáció nem annyiból áll, hogy idétlen elnevezést használnak, meg hogy nem strukturálják a kódot. Oké, technikailag az is az... de ha tényleg a forráskód védelme a célja, akkor ennél jóval komolyabban kell összekuszálni a kódot, hogy az érjen is valamit.

Na, meg aztán az igazán védendő kód nem az, amit már a böngésző megkap, hanem ami azt dinamikusan előállítja.

A szerver terheltéségt, illetve a hálózati adatfolyamot illetően pedig elenyésző a nyereség. Az, hogy egy enter, vagy tabulátor helyett szóköz van, az nulla nyereség, mert mindegyik egyetlen karakter. (Jó, Windows és Mac alatt az enter kettő...) Attól, hogy valami számunkra tömörnek tűnik, nem biztos, hogy bájt-szinten is az. ;)

Ráadásul 2021 hajnalán néhány bájt megspórolásán erőlködni nagyon nem életszerű.

2020. dec. 30. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!