Kezdőoldal » Szépség és divat » Bőr- és hajápolás » Mitől/Miben más az arcbőr...

Mitől/Miben más az arcbőr szerkezete, mint a többi bőr?

Figyelt kérdés

Felmerült bennem, hogy mi csesszük el az arcbőrünket a túlzott tisztítással, mosással, krémekkel a természetes alapúakkal is, mindennel.


Senki nem keni az egész testét és nem mossa napi 2-3x, mint az arcát(reggeli mosakodás, arcápolási rutin stb), nem lehet, hogy mi tesszük tönkre, okozunk rajta pattanásokat, és ezért tér el a többi résztől, ezért pattanásosodik? Miben tér el? Ne ilyen kozmetikai blablákat, hanem tudományos alapon! Gyerekarcbőrön pl semmi eltérés nem látszik, mi változik tini korra? Csak a faggyútermelés indul be jobban, de a bőr szerkezete ugyanolyan marad? Nem nagyon tudom elképzelni, hogyha veszünk mikroszkóppal egy darab bőrt belső felkarról meg egy darabot arcről, eltérne. Később igen, mert tönkrevágtuk, de előtte, gyereknél tuti nem. Valahol tinikorban kezd eltérni, tágulnak a pórusok? Nincs itt egy unatkozó bőrgyógyász, aki tudományos alapon tudna erről nyilatkozni?


2023. máj. 30. 09:44
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
71%

Alapvetően a bőr mindenhol "ugyan olyan". 3 rétege van: hám, irha, bőralja. Ezeknek csak a vastagsága tér el.


Ami benne van és a rugalmassagért, feszessegert(pl kollagén és víztartalom) felel, az az életkor elorehaladtával csökken. Ettől és a külső hatásoktól leszünk szottyadtak idős korunkra. Ezt szeretnénk időben minél későbbre tolni, illetve a lehetőségekhez képest szépen öregedni.


Aztán a bőr egy viszonylag érzékeny szerv. Legalábbis egyre több bőrbajos van. Hat rá az étkezés, életmód, milyen gyulladás zajlik benned, a hormonok, a kornyezet és ezekre valahogy reagál. Egy nagyvárosi ember bőre tud csunyabb lenni, mint egy kisvarosie, falusie.


Egyébként valahol osztom az észrevételed. A sörélesztőtől úgy kipattogtam, hogy már legalább 2 honapja felé se neztem, de még mindig pattanásos vagyok + az ezekkel járó hegek ektelenkednek az arcomon. Teljesen csődöt mondott az egész rutinom.

2023. máj. 30. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
94%

Az arcbőr szabadon van, éri a por, minden külső viszontagság. Míg a testet nem. De pl. a kezünket is sokszor mossuk, nem annyiszor, mint az egész testet.

A túl sok termék szerintem sem jó. De a napi reggeli és esti arcmosás szerintem alap, megfelelő termékkel. Nekem a megfelelő az illat és színezékmentes. És persze fontos a smink eltávolítása is, ha van.

Gyerekbőrhöz nem érdemes hasonlítani. Kisgyerekek nem is büdösödnek úgy izzadás után, vagy pl. elég heti egy hajmosás és egyáltalán nem zsíros.

2023. máj. 30. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy az 1-es is írja, a felépítése ugyanaz, mégis eltér. Legjobban az arc, mellkas (dekoltázs) és a hát bőre hasonló, hiszen ha belegondolsz, ezek a területek hajlamosak pattanásokra és mitesszerekre (emiatt ezeket szeboreás testtájaknak nevezzük). Ráadásul míg a testen a bőr általában normál vagy vízhiányos, addig az arcon van 7 féle bőrtípus, nagyrészt keveredve (akár 3-4 különböző bőrtípus is megfigyelhető az arcon).


Annyiban igazad van kérdező, hogy sokan a nem megfelelő ápolással (vagy éppen annak hiányával) illetve a nem megfelelő kozmetikumokkal teszik tönkre a bőrüket. De az, hogy felesleges lenne, az nem igaz. Ahogy a 2-es írja, az arcbőr van a leginkább kitéve a káros külső hatásoknak, így erre jobban oda kell figyelni (a talp/sarkak bőre pedig ugye azért másabb megint, mert irritációnak van kitéve ezért vastagodik meg és alakul ki tyúkszem is).


Láthatod tehát, hogy nem olyan fekete-fehér, mint ahogy sokan gondolják.

2023. máj. 30. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Ráadásul míg a testen a bőr általában normál vagy vízhiányos, addig az arcon van 7 féle bőrtípus, nagyrészt keveredve-- ezt csak felnőtteken vizsgálják, akik kivétel nélkül használnak/használtak x évig ilyen olyan kémiai anyagokat, természetest vagy mesterségest az arcukon-- ez a rész nem érdekel, főleg, mivel a pattanások megjelenésénél kezdik ezeket, kisgyereket senki sem ken naponta testápolóval vagy arclemosóval a nap végén.


Mi lehet az, amitől a 9 évesek hibátlan bőre átalakul a 7 arcbőrtípus valamelyikévé? Biztosan nem a pubertázs, annak max pattanásokat kellene okoznia a fokozott faggyútermelés miatt.


A külső hatások érik mondjuk tök jó észrevétel, de más országokban nincs tél, ott is olyan a bőr az arcon, mint a karon, nem takarják el, mert nincs hideg. De miből kap többet? Napból? Porból?


Nem az öregedés-ránc, a pattanásos bőr érdekel. Bizonyos embereket érint, másokat nem, és csak olyan helyen, amit mos az ember naponta, mégsem jellemző viszont mindenkire.

2023. máj. 30. 13:54
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Jajj... Nem a össze-vissza kencézett bőröket vizsgálták felnőtt korban, nem tudom ezt honnan veszed. Ezek a bőrtípusok akár elfogadod akár nem, teljesen mindegy, hogy valaki ápolja-e vagy tönkreteszi vagy az ég világon semmit nem csinál vele. A gyerekek bőre még normál, majd a pubertáskorban elkezd változni. Ez a hormonoknak (is) köszönhető, ez pl. egy belső ok. Az, hogy kinek milyen a bőrtípusa, az külső-belső okokra vezethető vissza, de elsősorban öröklött.


Más népek bőrét pont azért nem érdemes a miénkhez hasonlítani, mert teljesen más külső hatásoknak vannak kitéve, de nézzünk két szélsőséget: egy norvég és egy afrikai nő bőre nem csak a színében különbözik, hanem pl. a vastagságában is. Szerintem egyértelmű, hogy miért, milyen más időjárási körülmények játszanak szerepet benne (ezek is külső tényezők, amit említettem is). Plusz nem véletlenül kell a koreai kozmetikumokat is átformulázni, hogy európában is eladható és hatékony legyen az itteni bőrökre.


De bőrtípusa mindenkinek van, nem igazán értem mire gondolsz. Akár érdekel, akár nem, mindenkinek a bőre öregszik, kinek így, kinek úgy. A külső hatások pedig nem észrevétel hanem tény.

2023. máj. 30. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

“ Mi lehet az, amitől a 9 évesek hibátlan bőre átalakul a 7 arcbőrtípus valamelyikévé? Biztosan nem a pubertázs, annak max pattanásokat kellene okoznia a fokozott faggyútermelés miatt.”


De, a tinikori hormonváltozások hatására alakul át a bőr is.

2023. máj. 30. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Az ötös csak fecseg olyan megfoghatatlan dolgokról, mint ahogy eladják "az esőerdőn mélyéről származó természetes hatóanyagot", meg a "brit tudósok felfedezték".. Bár a hatos is hasonló, nesze semmi fogd meg jól.


Melyik hormon az, amelyik kifejezetten az arcon lévő bőrt teszi szárazzá, és miért csak azt? Írtam, hogy tiniknél fokozódik a faggyútermelés, ez oké, közismert dolog, így könnyebben tömődnek el pórusok mert időben nem tudod letörölni a port-szennyeződést, rövid idő alatt felhalmozódik a faggyú-így lesz a pattanás, ez is oké. De nehogymár azt mondd, hogy egy hormontól elkezd száradni a bőr a tested egy bizonyos részén, és csak ott! Azért ez több mint abszurd. Ha nem tudod, ne hangoztass ilyen kamuokokat, tiszta hülyeség, mint mikor arról próbálják meggyőzni a másikat, hogy borotválástól erősödik a szőr és társai. Válasz nélkül is lehet hagyni a kérdést, majd aki képben van jön és ideírja, hogy xy hatástól ez és ez a rész blabla.. igazából elképzelni sem tudok olyan okot(az általunk rákent kemikáliákon, kencéken kívüli megváltoztatott PH érték és mirigyek/idegek termelésén, érzékelésén kívül), ami a bőrünk felső rétegének szélsőséges eltéréseit okozná(akné).


Nem a ráncok érdekelnek. A pattanások. Nem hiszem, hogy egyesek bőre kevésbé tiszta, akinek aknéja van 50x annyiszor tisztít, mint más, és nem javul a tisztaságtól. Illetve a faggyútermelés sem lehet olyan heves, miért ne tudna kiürülni, erre vannak a pórusok, főleg, ha folyton tisztít.


Igazából az jár az eszemben, hogy a pattanással csak valamit kompenzál a szervezet, és ha két hónapig csak víz érné napi egyszer, semmi más, nyomkodva se lenne egyáltalán(kozmetikus által sem), se megérintve, akkor eltűnnének. Kár, hogy nem próbáltam ki, 10 évvel ezelőtt.

2023. máj. 30. 19:47
 8/14 anonim ***** válasza:

Nekem 4 hónapos babám van, baromira nem tökeletes az arcbőre. Csomószor kis piros dudorok, foltok vannak rajta. A fejénél meg koszmó. Kennem kell gyerekorvosi tanácsra koszmó elleni cuccal. Meg száraz is a bőre. Azt nem kenem semmivel mert nyilván még kicsi, de érzem a kezemmel hogy az. Tőlem örökölte.

A pattanások szerintem a pórusok mértékétől meg az arc zsírosságától függnek. Van akinek olyan a bőre mint a hold felszíne, van akinek alig látszódnak. A zsírosság meg alkati dolog lehet, ugyanúgy mint pl az izzadékonyság.

Nekem csak tini koromban voltak pattanásaim, kentem magam minden szarral. Most felnőttként mégis hibátlan bőröm van. Vagyis száraz, de mivel megfelelően hidratálom ezért nem látszik rajta.

"Kamaszkorban a fiúknál a herékben, a lányoknál a petefészekben és a mellékvesékben termelődő androgén hormonok hatására megnő a mirigyek aktivitása, növekszik a faggyútermelés, mely a zsíros bőrűeknél eleve nagyobb, ezért ők hajlamosabbak az aknéra. Emellett a bőr fokozott elszarusodása a nyílás elzárásával elősegíti a mitesszerképződést. Magát a gyulladást és gennyedést a bőrfelszínről a duzzadt mirigybe jutott baktériumok - főként a természetes bőrflórában élő Propionibacterium aknes -, esetleg sarjadzó gombák okozzák.

A napfényre, kozmetikumokra vegyszerekre adott allergiás válaszreakció is okozhat pattanásokat. A piszkos városi levegő kedvez az akné megjelenésének. Nincs rá bizonyíték viszont, hogy bizonyos ételek kihoznák a pattanásokat, ha csak nem valami ételallergiáról vagy gombás fertőzésről van szó."

[link]

2023. máj. 30. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Ja, az meg nem igaz hogy akinek száraz a bőre annak csak az arca az. Nekem mindenem az. Iszonyat száraz tud lenni bokától fölfelé az egész testem, a kezemen sokszor hámlik a bőr. A hajamat meg elég heti egyszer mosnom, mégis szép, mert ilyen szinten nem zsírosodik. Télen sokszor hanyagolom a testáplást és nem lesz sajnos jobb tőle. Sokkal szebb nyáron mikor figyelek arra hogy kenjem a testemet is.
2023. máj. 30. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Kérdező, a tények sokszor megfoghatatlan dolgok, de te a fejedbe vetted, hogy ha valaki nem ápolná az arcát nem lennének pattanásai sem. Nem tudom mit nem lehet érteni azon, hogy külső és belső tényezők egyaránt befolyásolják a bőr állapotát, a pattanások kialakulását. A 8-as is leírt néhány dolgot, de akkor a teljesség kedvéért itt vannak a pattanást kiváltó/okozó tényezők (amiket szintén üres fecsegésnek fogsz tartani, de ez esetben javaslok most már egy biosz könyvet):

bőrtípus (zsíros bőröknél gyakori a pattanás), hormonális problémák, étel-intolerancia, allergiás reakció, nem megfelelő kozmetikumok, kozmetikumok nem megfelelő használata, szervi betegség, stressz, környezeti hatások, ha valaki nem tiszta kézzel piszkálja a bőrét, gyógyszerek, pajzsmirigy problémák, rossz fog, olajos magvak fogyasztása, zsíros-fűszeres ételek fogyasztása

2023. máj. 31. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!