Kezdőoldal » Szexualitás » Fogamzásgátlás » Félek a fogamzásgátlótól,...

Figyelem! A Szexualitás kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Félek a fogamzásgátlótól, szerintetek jogos? Mit tanácsoltok?

Figyelt kérdés
Még sosem szedtem, de rengeteg rosszat hallottam már róla. Viszont az a baj, hogy a barátommal egyre inkább azt érezzük, hogy óvszer nélkül sokkal jobb, spontánabb stb. lenne. A problémám, hogy eleve utálom a gyógyszereket, fájdalomcsillapítót is a legvégső esetben veszek be, szinte soha. Nagyon ijesztő nekem a gondolat, hogy mesterségesen felborítják a hormonokat bennem. Emellett rettegek, hogy depressziós, ingerlékeny leszek, csökken a libidóm stb. Barátnőimtől ilyeneket hallottam. Volt, akinek sürgősségire kellett menni, mert olyan fájdalmai lettek a gyógyszertől. Mit tudnátok tanácsolni? Ti hányadik kipróbálás után találtátok meg a számotokra megfelelőt?
2020. jún. 1. 12:53
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
17 évesen kezdtem szedni, 24 évesen hagytam abba. Soha többé nem fogok szedni. Visszagondolva rengeteg egészségügyi gondot okozott, amit akkor még nem tudtam, hogy ennek tudható be.
2020. jún. 1. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Kicsit tudnád részletezni, milyen problémákat okozott? Sajnálom, hogy (neked is) rossz tapasztalatod volt vele. :(

Az esetleg mennyire játszott közre, hogy az orvos rosszat írt fel? Sok ilyet hallottam, hogy nem vizsgálták ki előtte rendesen a nőket, nem megfelelő hormontartalmút kaptak stb.

2020. jún. 1. 13:12
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
16 évesen kezdtem szedni. Engem megvizsgáltak, elküldtek vérvételre, ki kérdeztek, a legalacsonyabb hormontartalmu tablettát írták fel. Nekem fél év után tönkre tette a szervezetem. Állandóan ment a hasam, fájt a fejem, hányingerem volt, hánytam.
2020. jún. 1. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Az abbahagyás után hogyan áll vissza a szervezet? Nem is lesz már a régi, vagy ezt hogy kell elképzelni?
2020. jún. 1. 13:34
 5/11 Kisgöncöl ***** válasza:
91%

Én 1 éve kezdtem szedni, de én betegség miatt szedem, viszont semmi nem változott negatív irányban.

Policisztára írta fel a nőgyógyász, amitől rettentően görcsölt a hasam mindennap.

Mióta szedem, kevesebbet fáj a hasam, elmúltak a pattanások.

Semmi rosszat nem vettem észre magamon.

De ez is olyan, hogy valakinek nem jön be az elsőre, amit felírnak, ezért másik fajtával kell próbálkozni.

Nekem elsőre bejött, amit kaptam.

De elvileg ez úgy van, hogy 3 év használat után kell egy kis szüneteltetés, hogy tisztuljon a szervezeted.

2020. jún. 1. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
12 évig szedtem, 20-32 éves koromig. Rendesen kivizsgált előtte az orvosom és évente jártam ellenőrzésre. Mégis az utolsó 2 évben előjöttek a mellékhatások. Fejfájás, vízvisszatartás, nem tudtam fogyni, bármennyit is edzettem, diétáztam. Így mindig volt rajtam kb 5kg plusz, ami engem idegesített. De a legrosszabb a végén az állandó mellfájdalom volt. Csak akkor nem fájt a mellem, ha a 7 napos szünetben voltam. És kb mindenen elsírtam magam. Az orvosom mondta, hogy idővel tiltakozik a szervezet a hormonok miatt hosszú szedés esetén. Na, de aztán abbahagytam, és minden tünetem elmúlt. Nagyon jól érzem magam. A ciklusom nekem rögtön helyreállt, ami mázli. De nekem a tabletta előtt is pontos volt.
2020. jún. 1. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Én is hasonlóképpen voltam anno, mint te, mármint, hogy gyógyszerellenes lévén igencsak tartottam a fogamzásgátló esetleges mellékhatásaitól. Én szerencsére csak fél évig szedtem, és noha bizonyíthatóan nem okozott nálam problémát (bár történt a szedés alatt néhány furcsaság, amit nem tudok hová tenni - pl. egy alkalommal egy pár perces, teljes látáskiesés az egyik szememre - ez érdekes mód, se előtte, se utána nem ismétlődött meg), én soha többé nem leszek hajlandó szedni, mert nem vagyok hajlandó kockára tenni a testi épségemet. Párom akármennyi lehet még a jövőben, egészségem és testem viszont csak egy van. Ez persze csak az én meglátásom, mert ezt nyilván mindenkinek magának kell ezt mérlegelnie. Van, akinek simán megéri a tabiszedéssel járó felhőtlen szex az esetleges (!) egészségügyi kockázatot, nekem speciel nem.


Ha belegondol az ember, büntetlenül nem lehet csak úgy bekavarni a hormonháztartásba, ami a nők esetében egy különösen komplikált és finomra hangolt “rendszer”, magyarán esélyes, hogy egyéni érzékenységtől függően előbb-utóbb bárki szervezete megsínyli. Pár hónapnyi, évnyi szedéstől mondjuk sanszos, hogy a máskülönben egészséges, lappangó/felderítetlen betegségektől mentes szervezetnek nem lesz baja, viszont az évekig tartó - jelen esetben kvázi indokolatlan, elvégre sokan kényelemből és nem egészségügyi okokból szedik- gyógyszerszedés semmiképp sem egészséges, csak hát ezt persze nem szeretik hangoztatni, csak felírják, mint holmi cukorkát, oszt’ csókolom! (Tisztelet a kivételnek.)


Én, a magam részéről tehát mindenképpen alternatív megoldás után néznék, alapos utánajárással és az előnyök-hátrányok mérlegelésével. Ha az óvszertől ódzkodtok, ott van például a pesszárium, ami kompatibilis spermaölő kencékkel megtoldva és megfelelően felhelyezve egészségesebb alternatíva lehet.


Egyesek, ha már hormonális fogamzásgátlás, szokták még javasolni a spirált vagy a hüvelygyűrűt is. Ezek is bekavarnak ugyan a hormonháztartásba, viszont annyi előnyük van, hogy helyi hatásuk lévén, tudtommal legalább a májat kímélik.


Továbbá vannak például hormonmentes fogamzásgátlásról szóló egyéni, illetve kifejezetten pároknak szóló tanfolyamok, ugyanakkor ezt a módszert megfelelő képzettség/utánajárás nélkül nem javaslom, de kétségkívül tanulható és hasznos.


Ha mindezeket mérlegelve is a tabletta mellett döntenél, azt javaslom előtte alaposan vizsgáltasd ki magad: egy, egy esetleges trombózishajlamot vizsgáló vérvétel, és egy alapos endokrinológiai (hormonháztartással kapcsolatos) vizsgálatot amondó vagyok, hogy ajánlott elvégeztetni. A tb-s nőgyógyászok többsége aligha fogja magától javasolni, azonban szerintem ez kellene, hogy legyen a minimum, mielőtt bárkinek is felírnának bármit.

2020. jún. 1. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Engem nem vizsgált ki az orvos, csak felírta a gyógyszert, amikor kértem. 18-tól 21 éves koromig szedtem, igazából csak utólag tűnt fel, hogy valószínűleg emiatt volt egy csomó dolog, ami azóta sem tért vissza- nagyon gyakori migrén, hüvelyi "fertőzés" (ami nem fertőzés volt igazából, csak a hüvelyi ökoszisztéma felborult), ilyesmi. Semmi olyan nagyon durva dolog, pl a hangulatomra, libidómra nem volt hatással (bár miután abbahagytam, a libidóm kicsit ingadozóbb lett, a fix hormonlöket mindig szinten tartotta, utána meg a ciklusomnak eléggé ki volt téve a dolog).

Miután abbahagytam, kb egy évig borzasztó rendszertelenül jött meg, volt, hogy 2 hétre, volt, hogy 2 hónapra. Egy ideig bíztam benne, hogy magától helyrejön, de végül dokihoz mentem és akkor megoldottuk gyógyszerrel (nem fogamzásgátlóval :D Rendes gyógyszerrel, az elég hamar helyrehozta végül). A későbbi termékenységemre nem volt hatással, relatíve hamar teherbe estem, amikor szerettem volna.


Én őszintén szólva nem ajánlanám, így mostani fejemmel már. Kényelmes meg minden, de akkor már inkább a hüvelygyűrűt vagy a hormonmentes spirált javasolnám. Ezek már csak azért is jók, mert nem para sem egy esetleges hasmenés, antibiotikum-kúra, sem a "jajistenem, elfelejtettem bevenni" pánik sincs meg (én ez utóbbi miatt hagytam anno abba, már a végén gyakorlatilag nem volt hét, amikor ne kellett volna kiegészítő védekezést használni, mert mindig elfelejtettem bevenni). A pesszárium egész jó alternatíva, de a szex spontaneitásából erősen elvesz, mert a spermicid krémmel együtt hatékony csak (és még így is kisebb a hatékonysága, mint a korábbi említett módszereknek), amit meg minden alkalom előtt kell felhelyezni, szóval érted, ennyi erővel már maradhatna az óvszer is.

2020. jún. 1. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

1 dobozzal használtam el.

Libidócsökkenés, alhasi görcsök, depresszió, sírógörcsök.

Soha többet, és személy szerint mindenkit lebeszélnék róla.

Persze tudom, hogy sokaknak a barátjuk kényelme, meg hogy le ne lépjen, többet ér, mint a saját egészségük, de ez már egyéni.

(Nem rád célzok, kérdező, de egyéb kérdéseknél rengeteg válaszból ez tükröződik.)

2020. jún. 1. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Összement tőle a méhem. 1 évig szedtem. Utólag visszagondolva nagy hülyeség volt, lebeszélném róla a 18 éves énemet.
2020. jún. 1. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!